Siły operacyjne działające w oknie

Podziel się:
Jedną z właściwości okna odpowiedzialnych za wygodę i komfort jego obsługi są tak zwane siły operacyjne, czyli siły, których należy użyć na przykład do otwierania i zamykania skrzydeł albo do wykonywania obrotów klamkami okiennymi sterującymi okuciami.

Zgodnie z prezentowanym poniżej fragmentem tabeli klasyfikacyjnej pochodzącej z normy PN-EN 14351-1+A1:2010, okna można zaliczyć do dwóch klas w zależności od wielkości sił operacyjnych niezbędnych do uruchamiania lub podstawowej obsługi okna.

Siły operacyjne działające w oknie
Wartości sił odpowiadające poszczególnym klasom ustala norma klasyfikacyjna PN-EN 13115:2002:
- W klasie 1 wartość siły niezbędnej do otwarcia skrzydła lub wykonania obrotu klamki okiennej wynosi 100 N (około 10 kg). Okucia uruchamiane palcem 50 N (około 5 kg).
- W klasie 2 wartość siły niezbędnej do otwarcia skrzydła lub wykonania obrotu klamki okiennej wynosi 30 N (około 3 kg). Okucia uruchamiane palcem 20 N (około 2 kg).
REKLAMA:

Zasada badania polega na pomiarze minimalnej siły statycznej lub minimalnego momentu obrotowego wymaganych do:
- Zwolnienia lub zamknięcia okucia (zamka lub klamki)
- Rozpoczęcia otwierania
- Całkowitego zamknięcia skrzydła okiennego

Informacja o wynikach badań w zakresie określenia sił niezbędnych do wielokrotnego, codziennego uruchamiania skrzydeł i okuć okiennych może być szczególnie przydatna jeśli wiadomo, że przyszłymi użytkownikami produktu mogą być dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oknotest
#okna #czytelnia #okucie #okno #okna i drzwi #do okno #z pvc #oknotest

Więcej tematów: