Ogrodowe oczko wodne

Podziel się:
Niemal każdy je ma na działce lub planuje wybudować. Dodaje ono uroku posesji, stanowi jej dekoracyjny punkt. Poza tym samodzielne wykonanie oczka nie jest skomplikowane.

Fot. LafargeFot. Lafarge

Najważniejszy – wybór miejsca

Co trzeba wziąć pod uwagę, planując lokalizację oczka? Przede wszystkim odpowiednie nasłonecznienie. Dlatego optymalne jest miejsce o zmiennej ekspozycji na słońce – woda nie powinna się przegrzewać, gdyż sprzyja to rozwojowi glonów, ale jednocześnie ilość docierających promieni słonecznych musi być wystarczająca, by umożliwić wzrost roślin. Warto zaplanować oczko w pobliżu drzew, które będą je chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem – należy się jednak automatycznie liczyć z koniecznością usuwania opadających liści. Oczka nie można posadowić na korzeniach drzew ani przebiegających w gruncie instalacjach. Konieczne jest też dopasowanie jego głębokości do planowanego przeznaczenia – jeśli ma zostać zarybione, musi mieć min. 1,5 głębokości.

Wybór technologii

Oferta w tym zakresie jest szeroka. Możemy wybrać np. gotowe zbiornik wykonany z żywic i polietylenu, z syntetycznej gumy lub kauczuku. Dostępne są one w różnych kształtach i rozmiarach. Innym sposobem jest wykonanie wykopu i wyłożenie go specjalną grubą folią polietylenową lub PVC. Jeszcze innym – wylanie go z betonu. Oczko betonowe jest bardziej pracochłonne, lecz jednocześnie trwałe. Nie ma przy tym przeszkód, by nadać zbiornikowi pożądany i niepowtarzalny kształt.
REKLAMA:

Krok po kroku

1. Pierwszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża (dna wykopu) – wysypujemy je np. tłuczniem lub piaskiem i stabilizujemy cementem. Z uwagi na konieczność zastosowania szalunków, wykop powinien być nieco większy od planowanego rozmiaru oczka.
2. Kolejna sprawa - ułożenie w wszystkich niezbędnych instalacji. Rurę odprowadzającą wodę montujemy w najniższym punkcie dna wykopu i prowadzimy poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Dzięki temu będzie można łatwo opróżniać zbiornik w celu czyszczenia lub konserwacji.
3. Następnie układamy zbrojenie – musi ono zagwarantować równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu. Przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie trzeba dokładnie oczyścić – aby uzyskać dobrą współpracę betonu ze stalą konieczne jest odpowiednie przygotowanie szkieletu zbrojenia.
4. Przygotowanie zaprawy - mieszankę betonową można przygotować we własnym zakresie lub zamówić w wytwórni betonu. Powinna ona spełniać klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1. W trakcie jej układania należy pamiętać o odpowiednim zagęszczeniu – w przeciwnym razie stwardniały beton nie będzie szczelny.
5. Po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu, wewnętrzną powierzchnię niecki należy zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym – chyba, że stosowany był beton wodoszczelny.

W zgodzie z prawem

Budowa oczka – jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 30 m2 – nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Do zgłoszenia należy dołączyć opis inwestycji oraz planowany termin jej realizacji, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli w ciągu 21 dni od daty złożenia zgłoszenia nie otrzymamy żadnej odpowiedzi z urzędu, 22. dnia możemy rozpocząć budowę.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Lafarge
#ogrody #w ogrod #lafarge #oczko_wodne #poradnik #Baseny, oczka wodne

Więcej tematów: