Inwestycja w okap kuchenny

Podziel się:
Jak ustrzec się różnych zapachów podczas gotowania? Podpowiemy Ci jaki wybrać okap kuchenny.

Na rynku znajdziemy wiele modeli różniących się konstrukcją budowy i sposobem montażu.

Inwestycja w okap kuchenny

Rodzaje okapów i ich odpowiednie miejsce

- okapy przyścienne - inaczej kominowe (sprawdzą się natomiast w sytuacji, gdy kuchenka stanowi element aneksu kuchennego i dodatkowo w jej pobliżu znajduje się otwór wentylacyjny. Zaletą okapów kominowych jest fakt, że podłączone do kanału wentylacyjnego, umożliwiają odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku.
- wyspowe (jeżeli stanowisko do gotowania znajduje się z dala od ściany, jako tzw. wyspa kuchenna, wybierzmy okap wyspowy, montowany do sufitu),
- podszafkowe (najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są okapy podszafkowe, pracujące w trybie pochłaniacza. W tym przypadku zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni)
- blatowe.

Natomiast wybór może być podyktowany w dużej mierze:

- możliwościami montażu,
- wielkością powierzchni kuchni,
- usytuowaniem otworu wentylacyjnego i kuchenki.
REKLAMA:

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru okapu jest jego wydajność - podawana w m3/h, informuje o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. Parametrem, który nie wpływa na wydajność okapu, a decyduje o komforcie pracy w kuchni jest jego głośność. Dzięki ciągłym badaniom i pracy nad nowymi technologiami, producentom udało się osiągnąć kompromis między wydajnością a stopniem hałasu generowanym podczas pracy urządzania.

Inwestycja w okap kuchennyW nowoczesnych okapach głośność nie powinna przekraczać 55 dB, czyli poziomu porównywalnego do rozmowy. Okap powinien tak pracować, by po jego włączeniu można było wciąż swobodnie rozmawiać, słuchać radia lub telewizji. Podczas zakupu najlepiej sprawdzić sprzęt w działaniu i przekonać się, jak głośno pracuje na najwyższym biegu.

Coraz częściej okap kuchenny ma za zadanie spełniać nie tylko funkcje użytkowe, ale także stanowić element dekoracji wnętrza. Podstawą aranżacji przestrzeni kuchennej jest harmonia jej elementów. Wszystkie muszą ze sobą współgrać – pod względem stylu, designu, czy materiałów, z których są wykonane. Dlatego też sprzęty kuchenne są coraz bardziej zróżnicowane, designerskie, stają się przedmiotem sztuki użytkowej.

Decydując się na zakup okapu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie wyposażone jest urządzenie. Producenci oferują rozwiązania w postaci: dodatkowego oświetlenia, sterowania dotykowego, wskaźnika nasycenia filtrów, czujnika zapachów, czy wbudowanego w okap monitora TV. Ważna jest także jakość wykonania – dlatego zwracajmy uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest nasz okap. Przełoży się to w przyszłości m.in. na łatwość utrzymania go w czystości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#w kuchnia #agd #wnetrza #poradnik #Meble kuchenne

Więcej tematów: