Niewielki dom zamiast dużego mieszkania

Podziel się:
Deweloperzy coraz częściej i chętniej budują niewielkie domy jednorodzinne. Głównym atutem takich nieruchomości jest stosunkowo niewielka cena jednostkowa. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że takie domy cechują się nierzadko niższym kosztem jednego metra kwadratowego niż lokale o podobnym metrażu, dostępne w tej samej okolicy – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Sprawdźmy, czy takie budynki, dostępne w pięciu największych metropoliach w Polsce, faktycznie mogą konkurować cenowo z dużymi mieszkaniami.Przeanalizowaliśmy dane z portalu RynekPierwotny.com pod kątem ceny nowych domów, których powierzchnia nie przekracza 150 mkw. a także ceny lokali deweloperskich, o powierzchni większej niż 80 mkw. Za punkt odniesienia posłużył przeciętny koszt zakupu 1 mkw. domów oferowanych w obrębie tej samej jednostki administracyjnej. Wszystkie lokalizacje w tabeli spełniają kryterium podażowe. Nie brano pod uwagę dzielnic i powiatów, w których jest mniej niż dziesięć analizowanych mieszkań i domów.

Niewielki dom  zamiast dużego mieszkania
Jak widać z wyników zamieszczonych w ostatniej kolumnie tabeli, metraż domów nowych jest zwykle tańszy o kilka lub nawet kilkanaście procent. – W przypadku dwóch lokalizacji, warszawskiej Białołęki i krakowskiej dzielnicy Dębniki ta różnica na niekorzyść dużych mieszkań jest jeszcze większa i wynosi odpowiednio 22,53% oraz 34,67% - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
REKLAMA:

Odwrotna zależność cenowa jest obserwowana w siedmiu z osiemnastu uwzględnionych obszarów. Możemy zaliczyć do tej grupy: Ursynów i Wesołą (obie dzielnice Warszawy), powiat krakowski, powiat wielicki, dzielnicę Psie Pole we Wrocławiu, powiat poznański, a także dzielnicę Widzew w Łodzi. W tych lokalizacjach różnica przeciętnej ceny 1 metra kwadratowego mieszkań i domów nie przekracza 6% - 7%. Wyjątkiem jest tutaj powiat wielicki. Duże lokale deweloperskie można zakupić tu średnio w cenie 3100 zł za metr kwadratowy. W przypadku domów jednorodzinnych, jest on wyższy o 16,10% (ok. 499 zł).

Na uwagę zasługuje natomiast fakt, że w analizowanej grupie znajduje się około trzystu stosunkowo niedrogich domów, których powierzchnia wynosi ok. 100 mkw. Coraz więcej osób poszukuje właśnie takich nieruchomości – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Z końcem lipca bieżącego roku, wzrosło zainteresowanie niewielkimi domami oferowanymi przez deweloperów. Wówczas posłowie pracujący nad ostatecznym kształtem programu Mieszkanie dla Młodych zdecydowali, że nabywcy nowych lokali i domów, także będą mieli szansę na dopłaty. To rozwiązanie uwzględniono w najnowszej wersji ustawy o MdM.

Zgodnie z aktualnymi założeniami programu Mieszkanie dla Młodych, jednorazową dopłatę będą mogli otrzymać także nabywcy domu, którego powierzchnia nie przekracza 100 mkw. Warto podkreślić, że rodziny posiadające co najmniej trójkę dzieci, będą mogły liczyć na mniej restrykcyjne ograniczenie i maksymalna powierzchnia domu wyniesie 110 mkw. Dopłata jaka będzie przysługiwać nabywcom większych lokali i domów, będzie naliczana z uwzględnieniem części kredytowanego lokum (50 mkw.) – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rynek Pierwotny
#czytelnia #prawo #nieruchomości #rynek_pierwotny

Więcej tematów: