Dach płaski i okno

Podziel się:
Okna dachowe wykorzystywane są bardzo często przez inwestorów, których domy przykryte są dachami spadzistymi. Natomiast w przypadku dachów płaskich lub o bardzo niewielkim kącie nachylenia, przeszklenia spotyka się znacznie rzadziej. Tymczasem już kilka firm na polskim rynku oferuje rozwiązania, dzięki którym pomieszczenia pod płaskim dachem mogą być również dobrze oświetlone naturalnym światłem.

Okna, które przeznaczone są do montażu na dachach płaskich muszą spełniać szczególnie wysokie normy wytrzymałości, bezpieczeństwa oraz termoizolacyjności. Są bowiem narażone na bezpośredni kontakt z zalegającym śniegiem, a także opadami gradu i ulewnymi deszczami. Takie „ekstremalne” warunki wymuszają zastosowanie rozwiązań, które chronią domowników przed niespodziewanym rozbiciem szyby, ale również zapewniają stosunkowo niewielkie straty ciepła.

System EFW, Fot. FakroSystem EFW, Fot. Fakro

Tylko na płaski dach

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz istnieją pomieszczenia, w których nie ma możliwości zastosowania standardowych okien pionowych. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się źródło naturalnego światła aby czuć się w nim komfortowo. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest montaż specjalnie zaprojektowanych okien do płaskich dachów. Okna do dachów płaskich Fakro doświetlają naturalnym światłem wnętrza, dają możliwość przewietrzania pomieszczenia oraz łączą w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne – informuje Janusz Komurkiewicz, dyrektor marketingu.

Okno do dachów płaskich DEC otwierane napędem elektrycznym, Fot. FakroOkno do dachów płaskich DEC otwierane napędem elektrycznym, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DEF otwierane napędem elektrycznym, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DEF otwierane napędem elektrycznym, Fot. Fakro
W ofercie firmy Fakro, dostępne są dwie wersje okien do dachów płaskich (typ F oraz C). Każda z nich występuje w trzech wariantach: otwierane elektrycznie w bezprzewodowym systemie Z-Wave, otwierane ręcznie i nieotwierane.

Okno do dachu płaskiego DMC otwierane ręcznie, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DMC otwierane ręcznie, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DMF otwierane ręcznie, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DMF otwierane ręcznie, Fot. Fakro
Okna typu F (DEF, DMF, DXF) przeznaczone są do montażu na dachach o kącie nachylenia od 2 do 15 stopni. Wariant z napędem elektrycznym wyposażony jest w czujnik deszczu, który w czasie opadów doprowadza do automatycznego zamknięcia skrzydła. Producent oferuje okna typu F w dowolnym rozmiarze w przedziale od 60 x 60 do 120 x 220 cm. Dzięki temu można bez kłopotu wymienić istniejące naświetla o niestandardowych wymiarach, które bardzo często nie spełniają już aktualnych wymagań termoizolacyjnych.
REKLAMA:

Okna typu F wyposażone są w pakiet szybowy DU6 (wewnętrzna szyba laminowana spełnia klasę antywłamaniowości P2A). Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi U = 0,88 W/m²K (EN 12567-2.). Ten dobry, energooszczędny wynik można jeszcze poprawić zamawiając pasywny pakiet szybowy DU8. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi wówczas U = 0,76 W/m²K.

Okno do dachu płaskiego DXC nieotwierane, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DXC nieotwierane, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DXF nieotwierane, Fot. FakroOkno do dachu płaskiego DXF nieotwierane, Fot. Fakro
Okna typu C (DEC, DMC, DXC) przeznaczone są do dachów o kącie nachylenia od 0 do 15 stopni. Wyposażono je w antywłamaniowy pakiet szybowy P2 (szyba laminowana) oraz wykonaną z poliwęglanu kopułę (odporna na uderzenia, czynniki atmosferyczne oraz promienie UV). System jej zamocowania utrudnia demontaż i zwiększa tym samym ochronę obiektu.

Współczynnik przenikania ciepła dla okien typu C ze standardowym pakietem szybowym wynosi U = 1,2 W/m²K. Natomiast w przypadku zastosowania pasywnego pakietu szybowego polepsza się do U = 0,72 W/m²K. (U = 0,55 W/m²K dla okna o rozmiarach 120 x 120).

Okno CFP, Fot. VeluxOkno CFP, Fot. VeluxFirma Velux również oferuje kilka rozwiązań przeznaczonych do dachów płaskich. Na pierwszym miejscu należy wymienić okna CFP (nieotwierane) i CVP (uchylane elektrycznie do około 14 cm), które można montować na dachach o kątach nachylenia od 0 do 15 stopni. Składają się one z: akrylowej lub poliwęglanowej kopuły (może być matowa lub przezroczysta), która zabezpiecza szybę przed deszczem i śniegiem oraz połączonego z nią skrzydła. Główne elementy konstrukcyjne wykonane są z twardego białego PVC. Profil ramy jest wypełniony pianką polistyrenową. Oba rodzaje okien wyposażono w bezpieczną klejoną szybę o wysokiej izolacyjności cieplnej. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi U = 1,4 W/m2K (EN 12567-2.). Okna CVP wyposażone są w zdalne sterowanie w systemie io-homecontrol®. Dzięki niemu możliwe jest operowanie oknem za pomocą pilota. Typ CVP jest standardowo wyposażony w czujnik deszczu, który w razie opadów zapobiega zalaniu pomieszczeń wodą. Okna dostępne są w kilku rozmiarach w przedziale 60 x 60 do 150 x 150 cm. Warto również wspomnieć o współczynniku g, który określa przepuszczalność energii słonecznej. Im jest on wyższy, tym okno przepuszcza więcej ciepła z promieniowania słonecznego. Współczynnik g dla okien z kopułą przezroczystą wynosi 0,51 - 0,54, a dla okien z kopułą matową 0,19 - 0,20.

Okno dachowe zamontowane w kołnierzu ECX, Fot.VeluxOkno dachowe zamontowane w kołnierzu ECX, Fot.VeluxOkno oddymiające do plaskiego dachu CSP, Fot. VeluxOkno oddymiające do plaskiego dachu CSP, Fot. Velux
Innymi produktami firmy Velux, które można zaliczyć do kategorii omawianej w artykule są wyłazy dachowe do dachów płaskich CXP oraz okna oddymiające CSP. Wyłazy są otwierane do kąta 60°, co zapewnia wygodne wyjście na dach. W pozycji zamkniętej CXP niczym nie różni się od okien Velux przeznaczonych do płaskiego dachu. Współczynnik przenikania ciepła dla wyłazów wynosi U = 1,5 W/m2K. Okna oddymiające są napędzane dwoma silnikami, co umożliwia automatyczne wysokie podniesienie i ewentualne odprowadzenie dymu. Współczynnik przenikania ciepła dla CSP wynosi U = 2,7 W/m2K

otwierane okno CVP, Fot. Veluxotwierane okno CVP, Fot. VeluxWylaz do plaskiego dachu cxp, Fot. VeluxWylaz do plaskiego dachu cxp, Fot. Velux

Rozwiązania alternatywne

Janusz Komurkiewicz z firmy Fakro przekonuje:
W płaskim dachu za pomocą specjalnego systemu EFW można również zamontować standardowe okna dachowe. System EFW podnosi kąt montażu okna o 15 stopni, a składa się z dwóch elementów tj. drewnianej obudowy ocieplonej materiałem termoizolacyjnym oraz aluminiowego kołnierza łączącego okno dachowe z obudową. Ze względu na brak bezpośredniego dostępu do okna zalecane jest stosowanie okien dachowych sterowanych elektrycznie FTP-V Z-Wave, które mogą być obsługiwane za pomocą pilota. W dachach o kącie nachylenia od 10 stopni można montować standardowe okna dachowe z wykorzystaniem kołnierza uszczelniającego typu EA. Umożliwia on podniesienie kąta montażu okna względem połaci dachu o 10 stopni. Wykonany jest standardowo z blachy aluminiowej i wyposażony w specjalne kątowniki do zmiany kąta nachylenia okna.

Podobne rozwiązanie oferuje również Velux. Tradycyjne okna połaciowe: drewniane: GGL INTEGRA i GGL 3073 oraz okna w technologii rdzenia drewnianego pokrywanego poliuretanem: GGU INTEGRA i GGU 0073 można montować w płaskim dachu za pomocą skrzynkowej konstrukcji oraz specjalnego kołnierza o symbolu ECX.

System do dachów płaskich EBR FLD, Fot. RotoSystem do dachów płaskich EBR FLD, Fot. RotoFirma Roto oferuje system do dachów płaskich EBR FLD. Umożliwia on montaż dowolnych okien dachowych z blokiem termoizolacyjnym WD, które znajdują się w ofercie tego producenta. Kołnierze do pokryć płaskich oferuje również firma OKPOL.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#okna #czytelnia #okna dachowe #okno #okna i drzwi #obud #na dach_plaski

Więcej tematów: