Popularność okien połaciowych, we współczesnym budownictwie jednorodzinnym, bardzo łatwo wytłumaczyć. Są one po prostu niezwykle efektywnym sposobem doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.
Jak montować?
Warto pamiętać, że producenci okien połaciowych zalecają, aby montaż ich produktu był wykonywany przez autoryzowaną ekipę. W razie jakichkolwiek problemów inwestorowi łatwiej jest wówczas dochodzić swoich praw z tytułu gwarancji. Dlatego też nie warto „oszczędzać” montując okna dachowe samodzielnie. Tym bardziej, że wymagana jest przy tej czynności nie tylko rzetelna wiedza, ale również doświadczenie.Według szacunków przyczyną ponad 90 procent reklamacji jest niewłaściwy montaż. Gwarancja producenta „przepada” zawsze jeżeli ów montaż został wykonany niezgodnie z dołączoną instrukcją (w razie braku instrukcji - niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej), a także wtedy, gdy użyte zostały nieodpowiednie, nieoryginalne części zamienne, akcesoria bądź też napraw, zmian w produktach dokonały podmioty nieuprawnione przez producenta.
Jednak nawet korzystając z usług doświadczonej ekipy warto „patrzeć jej na ręce”. Wcześniej natomiast należy zadbać o sprawy formalno-prawne. Umowa z autoryzowanym przedstawicielem producenta okien połaciowych powinna zawierać: jego dane, sposób w jaki usługa zostanie wykonana, a także warunki odbioru oraz tryb ewentualnej reklamacji.
Natomiast jeżeli montaż okien połaciowych ma być prowadzony przez ekipę bez autoryzacji, to aby zachować gwarancję inwestor powinien zadbać o to, aby w umowie znalazł się zapis-oświadczenie, że wszelkie prace zostaną wykonane według instrukcji producenta (jest ona wymagana normą). Montaż okna połaciowego rozpoczyna się od ościeżnicy. Po jej ułożeniu można dokonać regulacji przy wspornikach.
Montaż okna połaciowego należy rozpocząć od ościeżnicy. Fot. Fakro
Niezwykle ważną sprawą jest dokładne wypoziomowanie tego elementu okna! Kolejny krok to ułożenie wokół niego kołnierza uszczelniającego. Trzeba go układać „na zakładkę” od dołu do góry, a poszczególne elementy powinny leżeć na łatach! Rodzaj pokrycia dachu decyduje o tym jaki rodzaj kołnierza musi być użyty! Zadaniem kołnierza jest przede wszystkim uszczelnianie konstrukcji.
Okna połaciowe można łączyć w grupy pionowe oraz poziome. Fot. Fakro
Istnieją jednak specjalne ich typy, które poza w/w funkcją umożliwiają również łączenie okien w grupy (pionowe lub poziome). Inny (wspomniany już wcześniej kołnierz) pozwala natomiast montować okno połaciowe na dachu o spadku mniejszym niż 15 stopni.
Montaż kołnierza uszczelniającego. Fot. Fakro
Podczas osadzania okna połaciowego, ostatnim montowanym elementem powinno być skrzydło okienne.
Ostatni etap montażu - skrzydło okienne. Fot. Fakro
Okna dachowe dostarczane są przeważnie w komplecie z kołnierzem, a także elementami niezbędnymi podczas montażu. Inwestorzy powinni pamiętać, że montaż okien połaciowych jest najprostszy wówczas jeżeli ich szerokość nie jest większa niż rozstaw krokwi w dachu. Warto zatem uwzględnić ten fakt w swoich planach. Nie oznacza to jednak, iż osadzenie okna o większej szerokości jest niemożliwe.
Montaż okna na krokwiach. Rys. FakroMontaż okna na łatach. Rys. Fakro
Montaż okna z użyciem wymianów. Rys. FakroJeżeli okno połaciowe jest tylko nieznacznie większe od rozstawu krokwi, wówczas dobrym rozwiązaniem jest tak zwane nadbicie krokwi. Natomiast jeżeli różnica szerokości jest znaczna należy zastosować tak zwany wymian (poprzeczna belka pośrednicząca w przekazywaniu obciążenia ze skróconych zasadniczych belek konstrukcyjnych). Aby zamontować szerokie okno dachowe należy usunąć fragment krokwi, a następnie połączyć ją z krokwiami sąsiednimi za pomocą poziomych belek umiejscowionych nad i pod oknem. Tego rodzaju połączenie zapewnia dachowej konstrukcji odpowiednią wytrzymałość. Stanowczo nie zaleca się wycinania dwóch sąsiednich krokwi, ponieważ taka ingerencja zbyt mocno osłabiłaby konstrukcje dachu.
REKLAMA:
Z jakich materiałów powstają?
Ościeżnica okna połaciowego wykonana jest najczęściej z klejonego warstwowo drewna sosnowego. Fot. FakroOkna połaciowe są najczęściej wykonane z klejonego warstwowo drewna sosnowego. Jest ono odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone przed degradującym wpływem czynników atmosferycznych. Od zewnątrz rama oraz ościeżnica są najczęściej osłonięte profilami z blach aluminiowych obustronnie powlekanych lakierami poliestrowymi. W pomieszczeniach „wilgotnych” takich jak kuchnie czy łazienki, producenci proponują okna wykonane w technologii rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo poliuretanem lub lakierem poliuretanowym. Gwarantuje to wysoką odporność na wilgoć oraz łatwe utrzymanie okna w czystości. W kuchniach i łazienkach można również wykorzystać okna wykonane z profili PVC wzmocnionych wkładkami ze stali ocynkowanej i okrytych od zewnętrznej strony profilami z blachy aluminiowej.Szyby montowane w oknach połaciowych musi wyróżniać duża wytrzymałość. Po pierwsze, „czyhają” na nie chociażby intensywne opady gradu, gałęzie drzew lub silne podmuchy wiatru, po drugie przypadkowe uderzenia od wewnątrz. Jasne jest, że szyby montowane w oknach dachowych nie mogą w żadnym przypadku zasypać mieszkańców domu odłamkami szkła. Dlatego jako szybę zewnętrzną najlepiej jest wybrać szybę hartowaną (pięć do siedmiu razy bardziej wytrzymała na uderzenie od zwykłej szyby), a szyba wewnętrzna powinna być bezpieczna (laminowana). Ta ostatnie nawet po rozbiciu nie rozpada się, a jej kawałki pozostają połączone przez folię PVB.
W oknach połaciowych montuje się w standardzie pakiety szybowe składające się z dwóch szyb oddzielonych ramką dystansową (12 lub 16 mm). Przestrzeń pomiędzy nimi może być wypełniona powietrzem lub gazem, który poprawia parametry izolacyjne: argonem, kryptonem.
Standardowa szyba zespolona. Fot. FakroW oknach połaciowych możliwe jest również zamontowanie czteroszybowych pakietów przeszklenia. Fot. Fakro
W zależności od tego jaka funkcja jest najważniejsza dla inwestora, może on wybrać zestawy z szybami: energooszczędnymi (szkło jest najczęściej pokryte powłoką metali szlachetnych, która odbija ciepło z wnętrza domu i dzięki temu nie jest ono tracone), dźwiękoszczelnymi (szyba jest pokryta folią izolującą, która redukuje hałas o kilkadziesiąt procent), hartowanymi (kilka razy bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne od zwykłych szyb), przeciwsłonecznymi (szkło jest przyciemnione i redukuje przenikanie promieni słonecznych do wnętrza) , ornamentowymi (efekt okna pokrytego szronem sprawia, że nadają się szczególnie do pomieszczeń, w których domownikom zależy na zachowaniu intymności, a zatem chociażby do łazienek).
Jakie dodatki?
Umiejscowienie okien połaciowych sprawia, że do pomieszczeń dostaje się przez nie duża ilość promieni słonecznych. W cieplejszych porach roku może to doprowadzać do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu. Warto zatem stosować różnego rodzaju przesłony ograniczające to zjawisko. Należą do nich: rolety zewnętrzne oraz markizy. Wariantów takich przesłon oraz systemów sterowania nimi jest jednak tyle, że to już temat na osobny artykuł.Marek Żelech
Przeczytaj ciąg dalszy: Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 1
Przeczytaj ciąg dalszy: Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 2
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl