Czy ocieplać dom zimą

Podziel się:
Generalnie, zasada jest taka, że tego rodzaju prac nie powinno się prowadzić w trudnych, jesienno-zimowych warunkach. Nie sprzyja im aura, niskie temperatury i nadmierna wilgotność, które zdecydowanie wydłużają lub czynią niemożliwym do zaistnienia proces wiązania wyrobów. Jeśli jednak konieczne jest dokończenie prac np. ociepleniowych mimo warunków zewnętrznych, należy zastosować tzw. system zimowy, którego składniki są odporne na czynniki zewnętrzne.

1. Materiał izolacyjny – musi wykazywać się możliwie niską nasiąkliwością (jak np. styropian czy XPS).
2. Warstwa zbrojona – zaprawa, z jakiej się ją wykonuje, musi cechować się przyspieszonym wiązaniem; siatka zbrojąca z kolei musi wykazywać się wzmocnioną elastycznością i odpornością na środowisko alkaiczne.
3. Tynk – optymalnym rozwiązaniem jest tynk żywiczny, ponieważ wiąże przez odparowanie wody, a przy tym zmniejsza ryzyko pojawienia się przebarwień. Można przyspieszyć jego wiązanie poprzez dodanie specjalnych środków skracających ten proces o niemal połowę. Jeśli stosujemy przyspieszacz wiązania, wilgotność powietrza podczas nakładania zaprawy nie powinna przekraczać 80 proc.

Fot. WeberFot. Weber
Jesienią i zimą nie powinno się wykańczać elewacji tynkami mineralnymi i farbą fasadową, gdyż wzrasta ryzyko przebarwień. Można je zmniejszyć, gruntując suchy tynk specjalnym preparatem, który oddzieli tynk od farby fasadowej.
REKLAMA:

Należy pamiętać, że tak tynki żywiczne, jak i mineralne należy nakładać wyłącznie na zupełnie suchą warstwę zbrojoną. Jakiekolwiek zawilgocenie sprawia bowiem, że zmniejsza się przyczepność pomiędzy warstwami. Nie wolno też zapominać o wydłużeniu przerw pomiędzy aplikacjami kolejnych warstw ocieplenia – z uwagi na niskie temperatury i wysoką wilgotność czas ich wiązania jest bowiem wydłużony. Prace warto zacząć od ścian północno-zachodnich, które – ze względu na niewielkie nasłonecznienie - schną wolniej.

Kolejną ważną sprawą jest przechowywanie materiałów – muszą one zostać zgromadzone w suchym i przewiewnym miejscu. Jeśli ulegną zawilgoceniu, obniżą się ich właściwości. Z kolei rusztowanie warto od góry osłonić plandekami, by mocowane do elewacji materiały osłonić przed opadami.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber
#czytelnia #izolacje #dom #do docieplanie #weber #Termoizolacje ścian, podłóg i sufitów

Więcej tematów: