Fińskie domy prefabrykowane

Podziel się:
Fińskie drewniane domy modułowe często niesłusznie oceniane są przez Polaków jako mniej wartościowe, niż te wybudowane metodą tradycyjną. Technologia drewnianego budownictwa modułowego fińskiego prekursora w tej dziedzinie - firmy Omatalo, jest uznawana przez ekspertów za jedną z najbardziej nowatorskich, trwałych i energooszczędnych w Europie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom domów tego typu.

Fot. FincomfortFot. FincomfortDomy prefabrykowane pod względem użytkowania nie różni się prawie niczym od tradycyjnego. Budownictwo tego typu ma jednak sporo cech, które pozwalają mu się odznaczyć na tle tradycyjnych technologii. Nie dość, że taki budynek powstaje błyskawicznie, to jest również trwały i energooszczędny.

Trwałość

Kluczowym elementem sukcesu fińskich drewnianych domów modułowych jest odpowiedni proces ich prefabrykacji. Wytwarzanie każdej części budynku za pomocą wysoko rozwiniętej technologii oraz w odpowiednich warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, zapewnia trwałość domom tego typu.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowanie w produkcji wysokiej jakości budulca. Drewno świerkowe pochodzące ze Skandynawii ma najwyższy stopień wytrzymałości, dzięki specyficznym warunkom klimatycznym, w których miało okazję rosnąć. Surowy klimat powoduje, że przyrost drewna jest o wiele mniejszy niż w strefie umiarkowanej, dzięki czemu jest o wiele bardziej twarde i odporne na odkształcenia.

Dodatkowo jest ono w specjalny sposób przygotowywane – wszystkie elementy drewniane poddane są obróbce hydrotermicznej oraz wysuszone do 15 proc. wilgotności, co gwarantuje odporność na ogień oraz ochronę przed owadami i grzybami. Każda belka zastosowana w domu tego typu posiada certyfikat wytrzymałościowy oraz certyfikat CE.

Energooszczędność i ekologia

Finowie są w czołówce, jeśli chodzi o budownictwo energooszczędne. Omatolo to prekursor w tej dziedzinie, od lat udoskonalający swoją technologię. Domy tego producenta posiadają bardzo niskie współczynniki przenikalności cieplnej, co pozawala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60 procent. Oczywiście idzie za tym również obniżenie kosztów utrzymania budynku, a także lepszy wpływ na środowisko przez zmniejszenie emisji CO2.
REKLAMA:

Jak zapewnia Irena Holmstedt, prezes firmy Fincomfort zajmującej się kompleksową realizacją domów Omatalo w Polsce, budynki tego producenta posiadają najwyższą klasę energetyczną – klasę A potwierdzoną certyfikatami jakości CE. – Na tak wysoki standard składa się kilka czynników i wiele lat doświadczenia. Omatalo posiada energetycznie wydajne konstrukcje, co jest zasługą zastosowania o wiele grubszej izolacji ścian, doskonałego radzenia sobie z unikaniem mostków termicznych w konstrukcji ramy, czy też montowania okien i drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikalności. Oczywiście nie można byłoby uzyskać tak dobrych efektów bez odpowiedniego procesu wytwarzania modułów w fabrykach. Tego typu technologia pozwala na całkowite wyeliminowanie błędów w sztuce budowlanej i ciesielskiej oraz zapewnia dbałość o każdy milimetr kwadratowy produkowanego elementu, czego nie da się uzyskać, budując dom tradycyjny, bezpośrednio na placu budowy.

Finowie stawiają również na ekologię, o którą także i my, Polacy, zaczynamy w ostatnich latach coraz bardziej dbać. Fińskie domy modułowe produkowane są w fabrykach w przyjazny dla środowiska sposób, bez stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych. Dodatkowym atutem jest samo pozyskanie drewna zgodne z przyjazną gospodarką leśną.

Fot. FincomfortFot. Fincomfort

Krótki czas budowy i niskie koszty

Musi bowiem angażować się on w proces powstawania domu, a dodatkowo ma możliwość prowadzenia inwestycji niezależnie od pory roku – przy założeniu, że fundamenty były wykonane odpowiednio wcześniej. Irena Holmstedt z firmy Fincomfort zapewnia, że domy Omatalo stawiane są w maksymalnie krótkim czasie. Budowa fundamentów trwa około trzy tygodnie, a wzniesienie ścian i montaż dachu trwa zaledwie około tygodnia. Na budowę domu w stanie surowym zamkniętym od rozpoczęcia prac fundamentowych potrzebujemy około trzech miesięcy. Etap wykonywania instalacji oraz wykończenia to około trzy – cztery miesiące. Dodatkowo realizowanie inwestycji przez jednego wykonawcę daje gwarancję, że w całości będzie on odpowiedzialny za pomyślny przebieg budowy.

Wszystkie projekty domów tego typu nastawione są na ekonomię. Architekci dbają więc o to, aby każdy centymetr kwadratowy powierzchni budynku był jak najlepiej wykorzystany i funkcjonalny. Poza tym nie ma możliwości, aby jakiekolwiek materiały na placu budowy się zmarnowały. Cena całej inwestycji oscyluje na średnim poziomie, przy czym energooszczędność wpływa na wyjątkowo niskie koszty utrzymania domu, co szybko daje się zauważyć jako wielka zaleta i gwarantuje zwrot poniesionych nakładów finansowych.

Skandynawskie drewniane domy prefabrykowane to doskonała alternatywna dla tradycyjnego budownictwa. Technologie tego typu mają mnóstwo zalet i z sukcesem są wykorzystywane w wielu krajach europejskich. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne także w naszym kraju.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud.pl
#czytelnia #domy prefabrykowane #do energooszczednosc #dom #ściany #z drewno #obud

Więcej tematów: