Kostki brukowe - co było hitem tego sezonu

Podziel się:
Mijający sezon upłynął pod znakiem minimalizmu i powrotu do stylu vintage. Intensywne barwy betonowych kostek brukowych zastąpione zostały przez różne odcienie szarości i brązu w klasycznych, geometrycznych formach. Coraz większym uznaniem cieszył się również architektoniczny beton.

Fot. LibetFot. LibetPodobnie jak w modzie, tak i na rynku materiałów na nawierzchnie tendencje zmieniły się wraz z nadejściem nowego sezonu. W mijającym roku dużą popularnością cieszyły się wszelkie odcienie szarości. Inwestorów przekonał fakt, iż barwa ta doskonale współgra z minimalistycznym rysunkiem budynków, odcieniami elewacji czy pokryć dachowych, podkreślając ponadczasowy charakter domu i posesji. A w przestrzeni ogrodowej dyskretnie wydobywa i podkreśla charakter aranżacji będąc jednocześnie wyrafinowanym tłem dla zieleni.

Impresje malowane szarością

W roli tej idealnie sprawdzały się trawertynowe płyty z kolekcji Libet Impressio w popielato -grafitowym odcieniu grigio oraz kostki Via Castello w wersji Elegante, tegoroczna nowość w ofercie Libetu dostępna w barwach bianco carrara, granito i solaro. System składający się aż 13 prostokątów w różnych rozmiarach, odpowiednio zestawiony ze sobą umożliwia tworzenie spójnych, a przy tym ciekawe wizualnie kompozycji. To jeden z najbardziej wszechstronnych systemów kostek w ofercie firmy Libet, a jej klasyczne kształty docenili architekci realizujący nowoczesne projekty urbanistyczne. Delikatny, geometryczny rysunek Via Castello wprowadza spokój i harmonię, pięknie prezentuje się na tarasach i sąsiadujących z nim ścieżkach i podjazdach podmiejskich rezydencji.

Fot. libetFot. libetFot. LibetFot. Libet
Uznanie wśród inwestorów zyskał również m.in. system kostek Via Trio o popielatej barwie (technologia barwienia Color Flex) oraz mająca premierę w bieżącym roku linia Aspero, którą tworzą kostki Imola, Via Castello oraz Via Trio. Głównym wyznacznikiem popularności produktów jest stojąca na wysokim poziomie estetyka, w której pierwsze skrzypce grają naturalne, pełne harmonii barwy.

- Istotna dla technologów Libetu jest funkcjonalność. Różne formaty i barwy kostek umożliwiają tworzenie nawierzchni o zaskakującym rysunku, a proces śrutowania i szczotkowania sprawiał, iż kostki wyróżniają się szorstką, lekko porowatą powierzchnią, co nadaje nawierzchniom waloru antypoślizgowego. Dodatkowo, bezfazowe krawędzie umożliwiają tworzenie niezwykle równej płaszczyzny, a system fabrycznej impregnacji ALS skutecznie zabezpiecza produkt od wewnątrz, zmniejszając jego nasiąkliwość – wyjaśnia arch. Dominik Wilczyński, projektant firmy Libet.
REKLAMA:

Duże jest piękne

Chętnie wybierano także duże formaty. Łączenie pokaźnych rozmiarów płyt to doskonały sposób, by stworzyć przestrzeń, która już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie czystej i zadbanej. Tu ukłon należy oddać płycie Maxima – propozycji skierowanej do koneserów. Grafitowa barwa betonowych płyt o lekko porowatej jest idealnym dopełnieniem modernistycznej architektury, a jej format - płyta Maxima należy do największych w kolekcji Libet - umożliwia łatwe i szybkie zabudowanie każdego fragmentu otoczenia. Dodatkowo, regularna forma elementów pozwalała na wykorzystanie specjalnych wsporników, które umożliwiają każdemu inwestorowi zbudowanie w jeden dzień tarasu w technologii tzw. tarasu wentylowanego.

Fot. libetFot. libetFot. LibetFot. Libet
- Popularnością cieszyły się również szlachetne kostki brukowe, do złudzenia imitujące naturalny kamień. Stary bruk, znany już w dawnych czasach pojawił się jednak w nowej, zachwycającej odsłonie, czego dowodem stały się kostki Tract z linii Libet Decco oferowane w trzech barwach (pastello, kasztanowym i popielatym). Autorski projekt Magdy Pasternak, absolwentki Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych stał się wyjątkową propozycją dla osób ceniących aranżację w stylu vintage, gdzie forma i kształt nawiązują do inspiracji starym, kamiennym brukiem – mówi arch. Dominik Wilczyński.
- Podobnym uznaniem cieszyły się prostokątne kształty kostek brukowych Atrio z linii Libet Decco Antico. Stonowany melanż nawierzchni utrzymanych w kolorze torfowego brązu i piaskowobeżowym o charakterystycznej, postarzanej fakturze naturalnie wpisuje się w projekt architektury o historycznym charakterze – dodaje projektant.

Biały beton

W dziedzinie materiałów na nawierzchnie coraz większe uznanie zdobywał beton. Wielkoformatowe elementy kolekcji Libet Stampo były chętnie wykorzystywane przez architektów oraz projektantów, przede wszystkim ze względu za nieograniczone wręcz możliwości funkcjonalne i dekoracyjne. Gładka, jednolita struktura oraz surowa faktura powierzchni stała się idealnym uzupełnieniem każdej przestrzeni, idealnie wpisując się w estetyczne i funkcjonalne założenie nowoczesnej zabudowy.

Przykładem takiej realizacji jest osiedle gdyńskie Nowe Orłowo, gdzie architekci z pracowni Arch-Deco znaleźli zastosowanie nie tylko dla białych, trawertynowych płyt, ale również kubików Libet Stampo. Również w centrum Świnoujścia, na Placu Wolności, znajdziemy przykład udanej aranżacji przestrzeni z wykorzystaniem ponad dwustu, o idealnie gładkiej powierzchni i fazowanych krawędziach, płyt z ręcznie odlewanego białego betonu architektonicznego. Dzięki zaskakującej decyzji o zastosowaniu białej barwy nawierzchni, reprezentacyjne miejsce nabrało zupełnie innej jakości.

Na najwyższym poziomie

Ciekawe wzory, kolory i zestawienia, a także ponadprzeciętna jakość dostępnych na rynku kostek brukowych sprawiły, że nie jedna posesja odmieniła w tym roku swe oblicze. Inwestorzy chętnie wybierali kostki z segmentu Premium na podjazd, deptak czy taras nie tylko ze względu na wizualne aspekty, ale przede wszystkim, ze względu na jakość. Nowoczesna technologia, inteligentne sposoby impregnacji idące w parze z ciekawymi pomysłami projektantów Libetu pozwalały tworzyć produkty wyjątkowo wyrafinowane oraz wytrzymałe, wyznaczające trendy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Libet
#czytelnia #ogrody #w ogrod #kostka #do ukladanie_kostki #libet #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: