Planując gruntowny remont domu lub budowę takiego obiektu, musimy pomyśleć o nawet najmniejszych detalach, które będą miały wpływ na komfort korzystania z takiej przestrzeni. Z tego powodu, zanim jeszcze zaczniemy wyposażać nasze mieszkanie w poszczególne sprzęty, powinniśmy zamontować drzwi wejściowe. Obecnie oferta skrzydeł jest niezwykle zróżnicowana, co sprawia, że wielu inwestorów ma problem z doborem idealnego dla siebie rozwiązania. Wśród dostępnych opcji od pewnego czasu sporym zainteresowaniem cieszą się drzwi dwuskrzydłowe do domu. Dlaczego warto na nie postawić? Podpowiadamy.
Czym wyróżniają się drzwi dwuskrzydłowe do domu?
Wielu osobom drzwi dwuskrzydłowe do domu kojarzą się głównie ze starszym budownictwem i modelami montowanymi na przykład w kamienicach. W nowoczesnych inwestycjach takie wersje jednak równie chętnie są wybierane ze względu na wysoką funkcjonalność, jaką się wyróżniają, a także ich ciekawy design. Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają dwa skrzydła. Dzięki temu znacznie łatwiej jest przenieść przez nie meble oraz inne wielkogabarytowe przedmioty. Otwierając oba skrzydła, uzyskujemy większe światło przejścia niż w przypadku standardowych wersji jednoskrzydłowych.
Konstrukcje takie wyróżniają się jednak również efektownym designem. Ze względu na to, że dostępne są w wielu wersjach różniących się nie tylko kolorem, ale również materiałem wykonania, mogą nadać bryle budynku niepowtarzalny klimat. Ich zaletą jest również fakt, iż wersje szklane wpuszczają do przedsionka znacznie więcej światła dziennego niż modele jednoskrzydłowe, naturalnie go doświetlając. Obecnie na rynku znajdziemy również drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe z tzw. ślepym skrzydłem. Wyglądają one tak samo jak dwuskrzydłowe, jednak rozwierane jest tylko jedno czynne skrzydło. Bierne zaś jest dostawką, imitującą je.
Czym kierować się wybierając drzwi dwuskrzydłowe do domu?
Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe wybierane są zazwyczaj przez właścicieli domów, którym zależy na dużym świetle przejścia, a także odpowiednim doświetleniu wnętrza. Podczas wyboru takiego produktu, warto zwrócić uwagę na to, że obecnie występuje on w wersji symetrycznej i niesymetrycznej. Ta pierwsza będzie wymagała większego otworu w murze. Zazwyczaj te pierwsze drzwi dwuskrzydłowe mają minimum 90 + 90 cm. Dlatego po dodaniu szerokości ościeżnicy i luzu montażowego, wymagają wykucia około 2 m szerokości otworu w murze.
Z tego powodu obecnie dużą popularnością cieszą się drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe w wersji niesymetrycznej. Wśród częstych kombinacji wyróżnia się modele 90 + 30 oraz 90 + 50. Wówczas szerokość otworów murze dla nich powinna wynosić około 140 lub 160 cm. Wybierając drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe, zwróćmy uwagę również na ich design. Zarówno kolor, jak i materiał, z którego są wykonane, powinny być dopasowane do bryły budynku, a także naszych indywidualnych preferencji.