Jak wybrać domową saunę

Podziel się:
Sauny stają się w Polsce coraz powszechniej dostępne. Są w salonach SPA i ośrodkach odnowy biologicznej, w hotelach, a często też w prywatnych, niewielkich domach wypoczynkowych. Skorzystać z nich można często też przy okazji wizyty na basenie. Wprawdzie daleko nam do powszechności ich stosowania, charakterystycznej np. dla Finlandii, ale nadrabiamy zaległości.

Fot. ORASFot. ORASFot. ORASFot. ORAS
Wizyta w saunie może być zbawienna dla organizmu - pomaga usunąć toksyny, przyspiesza usuwanie kwaśnych metabolitów przemiany materii, poprawia ukrwienie tkanek, dotlenienia skórę. Korzystnie wpływa też na układ krążenia – seanse w saunie pomagają zwiększyć wydolność serca. Należy jednak pamiętać, że nie każda osoba może korzystać z sauny – przeciwwskazaniem są przewlekłe choroby typu cukrzyca czy padaczka, zaburzenia pracy wątroby, płuc czy nerek, tendencje do omdleń.

Fot. ORASFot. ORASFot. ORASFot. ORAS
Na co zwrócić uwagę?
Wybierając domową saunę, musimy obowiązkowo przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, musi być z niej swobodny dostęp do wanny lub prysznica – po seansie konieczne jest bowiem schłodzenie ciała. Jeśli zdecydujemy się na saunę łazienkową, możemy postawić w pomieszczeniu gotową kabinę lub zamówić ją na wymiar. Sauny te wykonywane są z drewna odpornego na wilgoć i posiadającego odpowiednie do takich zastosowań parametry, np. świerku skandynawskiego lub z drzewa cedrowego. Instalujemy je w pomieszczeniach wyposażonych a bardzo dobry system wentylacyjny – najlepiej, jeśli ma no okno lub posiada kanał wentylacyjny. Jego wielkość zależy od planowanej wielkości sauny – już w niewielkiej przestrzeni można postawić saunę o wymiarach ok. 2x2 m i obok kabiny przewidzieć prysznic.

Fot. ORASFot. ORASFot. ORASFot. ORAS
Komfort i wygoda
Prysznic w pomieszczeniu z sauną warto wyposażyć w baterie termostatyczne. Dzięki temu woda podczas kąpieli będzie miała stałą, wybraną przez nas temperaturę. Ponadto zwróćmy uwagę, by zastosowana armatura sprzyjała oszczędzaniu wody, nie wpływając przy tym na obniżenie komfortu kąpieli. Godnym rozważenia rozwiązaniem jest montaż baterii, która poinformuje nas o czasie trwania natrysku Dzięki temu nadmiernie nie wychłodzimy organizmu – bateria np. po 2 minutach kąpieli zasygnalizuje mrugającym czerwonym światłem, że czas ją kończyć, a po 4 minutach sama wyłącza strumień.
REKLAMA:

Dzięki wyposażeniu jej w specjalny przycisk, można ją łatwo ponownie uruchomić. Niewątpliwie jednak automatyczne programowanie pomaga w dobraniu odpowiedniego czasu natrysku po wyjściu z sauny, a także sprzyja oszczędnościom. Można też chłodzić się pod deszczownicą – strumień wody jest znacznie szerszy niż pod zwykłym prysznicem, a ponadto mogą być one wyposażone np. w dodatkowe funkcje masujące i ujędrniające.

Pełen relaks
Kąpiel parowa odpręża, usuwa zmęczenie i stres, pobudza produkcję endorfin. Dlatego warto te chwile uczynić jak najbardziej komfortowymi. Dodatkowa wylewka, znajdująca się nisko w kranie lub części natryskowej, która ułatwi napełnienie wiaderka z wodą, przytłumione, nastrojowe oświetlenie, aromaterapia – to tylko wybrane propozycje, które mogą uczynić seans w saunie podróżą w świat wyrafinowanego luksusu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oras
#czytelnia #wnetrza #w dom #sauna #oras #Pomieszczenia gospodarcze i inne

Więcej tematów: