Hunter Douglas opracował automatycznie sterowane składane osłony przeciwsłoneczne, które w zestawieniu z przeszkloną fasadą i kolorystycznymi detalami nadają projektom budynków dynamiczny i oryginalny charakter.

Autor projektu, architekt Aldo Vos z pracowni Broekbakema w Rotterdamie, zdecydował się na komfortowe, przesuwane w poziomie harmonijkowe osłony przeciwsłoneczne. Nie tworzą one w pełni zamkniętej powierzchni, jednak odstają od fasady pod niewielkim kątem. Proszkowo powlekane panele aluminiowe posiadają 12% perforację w celu zredukowania ilości światła i zmniejszenia bezpośredniego działania promieni słonecznych.
REKLAMA:

Osłony mają dwa metry wysokości i składają się na zewnątrz, równocześnie na górnych i dolnych prowadnicach. Są sterowane za pomocą paska nałożonego na górną prowadnicę. Ruchome panele składają się z czterech lub pięciu modułów połączonych zawiasami, każdy z nich jest szeroki na 900 mm. W górnej części osłon znajduje się uchwyt nożycowy, zapewniający stabilność ruchu. Ten sam system składanych paneli był również wykorzystany na zaokrąglonych narożnikach elewacji poprzez zastosowanie zakrzywionych prowadnic, umożliwiając zakrycie narożnika. W celu otwierania i zamykania osłon, harmonijkowa konstrukcja jest wprawiana w ruch przez silnik wrzecionowy zamontowany na panelach, umożliwiający poruszanie ich w kierunku do siebie i na zewnątrz. Technicznie było to dość skomplikowane. Początkowo rozwijaliśmy to rozwiązanie w celu wykonania paneli, które są w stanie stworzyć jedną powierzchnię chroniącą przed słońcem, ale teraz wdrażamy to również do zaokrąglonych elementów fasady w College’u Fioretti – mówi Job Hoevenaars z Hunter Douglas.
System powstrzymuje ciepło równie dobrze jak światło. Szkoła jest tak zwaną „ekologiczną szkołą” typu B z Certyfikatem Wydajności Energetycznej o wartości 0.7 co oznacza, że budynek jest niemal neutralny pod względem zużycia energii. Szkoła i przylegający do niej basen korzystają z geotermalnych pomp ciepła. Ciepło ze szkoły jest transportowane do basenu, w zamian woda jest wykorzystywana do chłodzenia budynku – powiedział architekt Aldo Vos. Na budynku Fioretti College zostało wykorzystanych 117 cztero- lub pięcioelementowych modułów w różnych odcieniach zieleni i jasnego błękitu. W rezultacie uzyskano różnokolorową fasadę. Jej ekologiczny charakter podkreśla bluszcz, który otula część budynku.
Hunter Douglas jest światowym liderem w produkcji żaluzji i systemów osłon przeciwsłonecznych i jednym z czołowych producentów sufitów podwieszanych i okładzin elewacyjnych. Historia firmy sięga 1919 roku. Od prawie 50 lat Hunter Douglas produkuje elementy wykorzystywane w konstrukcji budynków dla handlu, przemysłu, administracji rządowej. Firma intensywnie współpracuje z architektami, projektantami i wykonawcami, co umożliwia maksymalne dostosowanie się do ich potrzeb. Na każdym etapie produkcji i dystrybucji produktów firma dba o minimalizowanie szkodliwego wpływu na środowisko. Hunter Douglas składa się ze 160 firm w ponad 100 państwach świata, zatrudnia ponad 16,5 tys. pracowników. Główna siedziba spółki mieści się w Rotterdamie. W Polsce rozwiązania dostarczane przez firmę zostały wykorzystane m.in. na stadionach w Warszawie, na lotniskach w Gdańsku i we Wrocławiu, w wielu budynkach biurowych, użyteczności publicznej, stacjach metra i galeriach handlowych. W Polsce mieści się również fabryka Hunter Douglas Fabrication, produkująca rolety materiałowe, rolety rzymskie, żaluzje, zasłony panelowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Hunter Douglas