Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i montażu rynien?

Podziel się:
Gdy remont lub budowa domu trwają w najlepsze, musimy wykazać się niezwykłą podzielnością uwagi. Czuwanie nad prawidłowym przebiegiem prac, terminowością i starannością wykonawców to tylko niektóre sprawy, zaprzątające głowę każdego inwestora. Aby nieco ułatwić proces budowlany podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu i montażu jednego z najważniejszych systemów budowlanych – rynien.

Fot. GalecoFot. GalecoZatrudnienie fachowej, rzetelnej i sprawdzonej firmy dekarskiej to podstawa, bowiem to od niej w dużej mierze zależy powodzenie całej inwestycji. Ale to nie wszystko. Niemniej istotny jest dobór odpowiednich produktów – koniecznie tych najwyższej jakości, o odpowiednim rozmiarze, wyprodukowanych z wytrzymałych i certyfikowanych materiałów. Te dwa czynniki to niemal 100% sukcesu – o zupełnym powodzeniu możemy mówić, gdy system rynnowy przetrwa pierwsze jesienne ulewy oraz zimowe obciążenia śniegu i sopli lodu.

System idealny wszerz i wzdłuż

Fundamentem dobrego wyboru orynnowania jest przeprowadzanie dokładnych obliczeń, które pozwolą ustalić zarówno ilość niezbędnych elementów systemu, jak i jego przepustowość. W pierwszej kolejności mierzymy wysokość od podstawy do zwieńczenia dachu. Kolejną zmienną jest odległość od szczytu dachu do miejsca zakończenia. Na końcu niezbędne jest także ustalenie długości dachu, żeby wiedzieć, jak długie rynny należy zamocować - radzi specjalista z firmy Galeco. Od tych danych zależy czy wybrane przez nas rynny będą w stanie odprowadzić wodę deszczową z połaci dachowej bez zagrożenia przelewania deszczówki, a w konsekwencji uszkodzenia czy zalania elewacji. Przekrój rynien i rur zwiększa się bowiem proporcjonalnie do wielkości dachu Aby ułatwić proces obliczeniowy, można z powodzeniem skorzystać z wirtualnego kalkulatora Galeco, którego pracę można zamknąć w kilku prostych krokach i natychmiast uzyskać nie tylko wynik obliczeń, ale i wygenerować kolorystyczną wizualizację wybranego systemu i w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy dokonany przez nas wybór jest odpowiedni – specjalista z firmy Galeco.

Ważna uwaga: Należy uwzględnić fakt, czy dach jest wyposażony w narożniki. Jeśli tak, to w przypadku gdy znajdują się one w odległości około 2 m od odpływu należy doliczyć 10% efektywnej powierzchni dachu. Jeśli ta odległość wynosi ponad 2 m wystarczy do powierzchni dachu doliczyć 5%. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że jeśli odpływ jest zamontowany po środku ciągu rynnowego to podnosi wydajność systemu orynnowania aż do 90%.

Fot. GalecoFot. Galeco

Materiał na miarę potrzeb

Wybór materiału, z którego będzie wykonany system rynnowy jest kwestią subiektywną i zależy od wielu czynników. To surowce, a także technologia wykonania wpływają na jego jakość, żywotność i estetykę. Który materiał będzie najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedz na to pytanie, gdyż każdy materiał wykazuje nieco inne właściwości fizyczne i techniczne.

Rynny stalowe to przede wszystkim gwarant niezawodności oraz długowieczności, a należycie zabezpieczone nie poddają się uciążliwej korozji. Należy się jednak liczyć się z ich ceną – to wciąż jedno z droższych rozwiązań dostępnych na rynku – komentuje Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Jakości Galeco. Alternatywą dla tego rozwiązania jest system wykonany z PVC. Materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałością na rozciąganie i zerwanie. Nie poddaje się również korozji, a badania laboratoryjne wykazują jego wysoką odporność na działanie promieni UV. PVC to kompromis między jakością a ceną – dodaje Magdalena Gardyła. Luxocynk posiada specjalne właściwości, które chronią stal przed korozją i usatysfakcjonuje tych, którym zależy na ekonomicznym rozwiązaniu wysokiej jakości, będącym jednocześnie eleganckim wykończeniu budynku.
REKLAMA:

Spadki, odległości, wsporniki

Po dokonaniu dokładnych obliczeń i wybraniu materiału, który najlepiej wpisze się w nasze potrzeby, przychodzi czas na ostatni, równie ważny jak dwa pozostałe, krok: montaż systemu rynnowego. Stosując się do kilku uniwersalnych rad, unikniemy błędów mogących powodować rozszczelnianie systemu i obniżenie jego efektywności.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Newralgiczne elementy każdego systemu to miejsca połączeń: rynny z rynną, rynny z łukiem, itd. Pamiętając o tym, że każde z połączeń musi zostać podparte mocowaniem, unikniemy obniżenia miejsc połączeń w stosunku do reszty systemu. W nieprawidłowo zamontowanych systemach obniżenia takie obserwować można po zimie, która jest okresem intensywnego działania niekorzystnych sił. Właśnie dlatego kształtki systemu Galeco PVC posiadają specjalne otwory montażowe umożliwiające montaż elementów bezpośrednio do deski czołowej, co skutecznie wzmocni konstrukcję systemu - specjalista z firmy Galeco. W przypadku systemu, w którym ten element nie występuje, należy użyć haków, pamiętając o umieszczeniu ich w odległości maksimum 15 cm od miejsca połączenia rynny z elementem rynnowym.

Równie ważne jest zachowanie właściwego kierunku montażu elementów –zarówno rynien, jak i rur spustowych. Nieprawidłowy montaż, tzw. montaż „pod włos”, w kierunku przeciwnym do kierunku spływu wody deszczowej, zmniejsza skuteczność systemu i powoduje przelewanie się deszczówki.

System powinien także zostać zamontowany w odpowiedniej odległości od końca połaci dachowej. Linia przedłużająca płaszczyznę dachu musi przebiegać ok. 1-2 cm nad przednią krawędzią rynny. W przeciwnym razie rynny będą przejmowały śnieg z dachu, co nie jest korzystne dla działania systemu.

Pamiętając ponadto o odpowiedniej odległości między hakami (maks. 60 cm), i odstępie między obejmami (maks. 1,8 m), zamontujemy poprawnie system i będziemy się nim cieszyć przez lata.

Fot. GalecoFot. Galeco

Akcesoria, dodatki…

System rynnowy to fundament, który możemy indywidualnie dostosowywać do własnych potrzeb i wymagań, jakie stawia przed nami środowisko. Wiele dostępnych akcesoriów wpływa na ułatwienie utrzymania rynien w czystości. Specjalny osadnik z sitkiem montowany w gruncie na końcu pionu spustowego zatrzyma wszelkie nieczystości – liście, szyszki, małe gałązki. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi nam konserwację rynien przed trudnym okresem jesienno – zimowym.

Jeszcze przed okresem zimowym warto zainwestować w kable grzewcze. System ogrzewania zabezpiecza orynnowanie przed nadmiarem śniegu, przed oblodzeniem i tworzeniem się lodowych zatorów. Tańszą alternatywą jest zamontowanie płotków lub drabinek śniegowych, które uchronią rynnę przed nadmiarem zalegającego opadu.

Dla miłośników ekologii idealnym rozwiązaniem stanie się zamontowanie systemu zbierania wody deszczowej. Możemy postawić na montowany w rurze spustowej wyłapywacz wody lub rozbudowany system pomp, który rozprowadzi wodę bezpośrednio w gruncie.

Dodatkowe udogodnienia

Dodatkowe udogodnienia w tym kontekście można zrozumieć jako wsparcie techniczne, które oferuje szybki dostęp do materiałów, a także szeroką bazę know – how oraz dostęp do najlepszych, certyfikowanych dekarzy i doradców.

Znalezienie sprawdzonych i rzetelnych dekarzy oraz wybór odpowiedniego systemu to klucz do sukcesu poprawnego wykonania orynnowania w naszym domu. Niemniej jednak warto znać choć podstawowe fakty dotyczące montażu i kwestii technicznych, bo jak wiadomo, wiedza nie szkodzi, a często potrafi w znacznym stopniu ułatwić komunikację ze sprzedawcą orynnowania i wykonawcą montażu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Galeco
#dachy #rynny, odwodnienia dachów #rynna, odwodnienia #galeco #dach #poradnik

Więcej tematów: