XXI wiek to w budownictwie era nowych technologii i wyzwań związanych z wymogami dotyczącymi energooszczędności i ekologii. Zgodnie z unijną dyrektywą, już od 2019 roku nowo budowane obiekty użyteczności publicznej, a dwa lata później również wszystkie nowe budynki, będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zużyciem energii. Oznacza to również konieczność wykorzystania stolarki otworowej, która zapewnia ograniczenie strat ciepła.


Współczesne budownictwo dąży do tego, aby nowopowstałe oraz modernizowane obiekty generowały możliwie najmniejsze straty energii. Standardem jest docieplanie budynków, a także stosowanie okien i drzwi o bardzo dobrych parametrach termicznych. Wyroby stolarki otworowej wykorzystują szereg innowacyjnych rozwiązań, które przekładają się na korzyści dla użytkowników. – Dobrym przykładem są tu nowoczesne okucia okienne i drzwiowe czy instalowane w stolarce otworowej czujniki – mówi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi firmy Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku POiD – Problemem, z którym spotykamy się zwłaszcza zimą i jesienią jest „ucieczka” ciepła pod drzwiami. Przyczyna tego zjawiska to najczęściej niedokładne uszczelnienie progu. Wyjściem z sytuacji może być zastosowanie drzwi wyposażonych w specjalną, automatyczną uszczelkę – dodaje ekspert. Montuje się ją we wnętrzu drzwi, na dole skrzydła. Podczas zamykania uruchamiany jest mechanizm sprężynowy, który samoczynnie wysuwa silikonową uszczelkę na całej długości krawędzi drzwi, skutecznie likwidując szczelinę progową. W efekcie próg, zostaje dokładnie uszczelniony, a drzwi zachowują pełnię swoich parametrów termicznych i akustycznych.
REKLAMA:

Wykorzystać energię słoneczną
Koszty eksploatacji budynków można znacznie obniżyć poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Warto „zatrudnić” ją np. do dogrzewania poddaszy poprzez zastosowanie odpowiednich okien dachowych. – Produkty nowej generacji pozwalają nie tylko chronić przed ucieczką ciepła, lecz równocześnie mogą pozyskiwać energię słoneczną – przekonuje Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, producenta okien dachowych, firmy zrzeszonej w Związku POiD. Podczas zimowych dni, promieniowanie słoneczne przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia, gdzie jest pochłaniane przez znajdujące się tam przedmioty, które po nagrzaniu, przez pewien czas emitują zaabsorbowaną energię. – Zgromadzone ciepło pozostaje na poddaszu, ponieważ jest zatrzymywane przez zamontowane w oknie szkło pokryte niskoemisyjną powłoką – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz. Nowoczesne produkty cechują też bardzo dobre właściwości termiczne. W ofercie firmy FAKRO znajdują się okna dachowe, w których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 0,58 W/(m²K). Co ważne wyposażone są one w pięć uszczelek. Taka konstrukcja minimalizuje zjawisko powstawania mostków termicznych oraz zapewnia lepszą izolacyjność produktu, przyczyniając się w efekcie do znacznego ograniczenia strat energii cieplnej.

Budownictwo pasywne
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się budownictwo pasywne, które wymaga zastosowania dedykowanych mu rozwiązań. – W budownictwie pasywnym zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnym – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD – Do ogrzania „zwykłego” domu potrzeba nawet 120 kWh energii na metr kwadratowy rocznie. Budynek pasywny potrzebuje jej nie więcej niż 15 kWh – dodaje specjalista. Z tego powodu szczególnie istotne jest tu wykorzystanie wysokiej klasy stolarki otworowej. Nieszczelne okna mogą generować nawet 25% strat ciepła w budynku, co w wypadku domów pasywnych jest nie do przyjęcia. – Stosowane w nich przegrody zewnętrzne muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące parametrów izolacyjności. Dlatego przy ich wyborze szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikania ciepła – wyjaśnia Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku POiD. Parametr ten określa jakość izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Im jest niższy, tym mniej energii cieplnej „ucieknie” przez przegrodę na zewnątrz budynku.

Pojęcia ekologii i energooszczędności są nierozerwalnie związane ze współczesnym budownictwem. Stosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych, nowoczesnej stolarki otworowej i rozwiązań umożliwiających efektywne korzystanie z promieniowania słonecznego jest dziś na porządku dziennym. Oszczędzając energię, przyczyniamy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych czy pyłów powstających podczas spalania tradycyjnych paliw. Chronimy więc nie tylko własne portfele, lecz także środowisko naturalne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Red Pen