Technologia pod znakiem szkła

Podziel się:
Centrum Edukacyjno-Technologiczne to jeden w dwóch budynków tworzących innowacyjny kompleks naukowy Politechniki Wrocławskiej TECHNOPOLIS. Obiekt wyróżnia się pod względem estetyki i efektywności energetycznej dzięki zastosowaniu ściany kurtynowej ze szkła profilowego marki Pilkington.

 Fot. Pilkington Fot. Pilkington Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne TECHNOPOLIS tworzą dwa nowoczesne budynki przeznaczone na potrzeby studentów i kadry Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwszy z nich tj. Centrum Edukacyjno-Technologiczne funkcjonuje od 2012 r., zaś budowa drugiej części – Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych – została sfinalizowana w ubiegłym roku. Pod dachem pierwszego obiektu kryje się część naukowo-dydaktyczna oraz strefa laboratoryjna. Taki podział przestrzeni wewnątrz obiektu znajduje także odzwierciedlenie w wyglądzie elewacji: część dydaktyczna pokryta jest oryginalną ścianą kurtynową ze szkła profilowego Pilkington Profilit™, zaś fasada strefy laboratoryjnej jest tradycyjnie tynkowana na biało.

 Fot. Pilkington Fot. Pilkington Projekt wrocławskiego Centrum Edukacyjno-Technologicznego został przygotowany i zrealizowany przez projektantów z Przedsiębiorstwa Konsultacyjno-Inżynieryjnego Predom. Głównym założeniem projektowym było czytelne oznaczenie dwóch funkcji obiektu: dydaktycznej i laboratoryjnej, a także zastosowanie rozwiązań, które oprócz walorów estetycznych zapewnią korzyści w zakresie poprawy energooszczędności budynku – mówi arch. Michał Dąbrowski, autor projektu architektonicznego. Kluczową kwestią przy projektowaniu przeszklenia części dydaktycznej, był wybór odpowiedniego rodzaju szkła. Chcieliśmy, aby efekt wizualny w postaci delikatnej gry świateł na szklanej fasadzie, nawiązywał do zagadnień naukowych, które są badane i analizowane w TECHNOPOLIS, takich jak fotonika czy optokomunikacja – dodaje architekt.
REKLAMA:

Kurtyna ze szkła profilowego

Aby spełnić przyjęte założenia, projektanci zdecydowali o wykorzystaniu szkła profilowego Pilkington Profilit Slim Line THS. Na jego powierzchni wytłoczony jest drobny wzór w postaci wąskich regularnych linii, który delikatnie rozprasza światło i nadaje przeszkleniu subtelny charakter.

 Fot. Pilkington Fot. Pilkington Łącznie do realizacji Centrum Edukacyjno-Technologicznego wykorzystano 700 mkw. szkła profilowego Pilkington Profilit Slim Line THS, które zostało użyte na zewnętrzną ścianę kurtynową, jako tzw. „druga skóra”. Szklana powłoka pokrywa część elewacji centrum, w której znajduje się sala audytoryjna i seminaryjna, biura, pomieszczenia techniczne i klatka schodowa. Aby zapewnić kadrze akademickiej i studentom jak największy komfort, w szklanej kurtynie umieściliśmy otwory okienne, odpowiadające miejscom najczęściej użytkowanym. Dzięki nim użytkownicy mogą cieszyć się niezakłóconym widokiem na otoczenie zewnętrzne – mówi arch. Michał Dąbrowski. W pomieszczeniach, gdzie studenci i kadra przebywają czasowo, podczas wykładów czy prezentacji, „druga skóra” zapewnia dostęp światła dziennego, umożliwiając koncentrację i pracę w ciszy.

Ten sam rodzaj szkła projektanci zastosowali do wykończenia należącej do kompleksu i sąsiadującej z budynkiem wiaty rowerowej, łącząc ją stylistycznie z budynkiem głównym i nadając całości spójny i jednolity charakter.

Mniej energii, więcej bezpieczeństwa


Szklana kurtyna Centrum Edukacyjno-Technologicznego pełni nie tylko funkcje estetyczne. W istotny sposób przyczynia się również do zwiększenia efektywności energetycznej obiektu. Wielkopowierzchniowe przeszklenie stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, a jednocześnie ogranicza przepuszczalność energii słonecznej do wnętrz Centrum, chroniąc je przed nagrzewaniem i zmniejszając zużycie energii koniecznej do chłodzenia. Podwieszana na konstrukcji stalowej szklana fasada jest odsunięta 60 cm od ściany zewnętrznej i wentylowana grawitacyjnie – mówi Katarzyna Małycha z firmy Polring-Glas, która jest wykonawcą szklanej fasady.

Aby spełnić wymagania bezpieczeństwa w zakresie odporności przeszklenia na uderzenia i zwiększyć jego wytrzymałość mechaniczną, szkło Pilkington Profilit Slim Line THS zostało poddane procesowi hartowania. Dodatkowo, dla wyeliminowania ryzyka spontanicznego pękania, szkło profilowe poddano testowi wygrzewania cieplnego. W efekcie powstała bezpieczna i estetyczna fasada wyróżniająca część dydaktyczną kompleksu akademickiego.

 Fot. Pilkington Fot. Pilkington

Nauka i architektura

Architektura budynku Centrum Edukacyjno-Technologicznego jest przykładem nowoczesnego projektowania obiektów dydaktycznych, uwzględniającego przemyślany dobór rozwiązań i materiałów spełniających potrzeby użytkowników i zapewniających odpowiednią efektywność energetyczną. Wraz z drugim obiektem − Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych − TECHNOPOLIS tworzy nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną, umożliwiającą kształcenie na najwyższym poziomie. Budowę całego kompleksu współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: TECHNOPOLIS
#okna #czytelnia #pilkington #szklo #okna i drzwi #Przeszklenia

Więcej tematów: