Przed rozpoczęciem okresu urlopowego powinniśmy sprawdzić jakie działania możemy poczynić, aby wzmocnić szyki obronne domowego garażu.


Garażowa fortyfikacja
Jeżeli domu i garażu strzeże już instalacja alarmowa, najprostszym i zarazem najbardziej przystępnym cenowo zabezpieczeniem bramy będzie zamek antywłamaniowy solidnej jakości. Najlepiej zamówić go przy okazji kupowania samej bramy, ponieważ nie zawsze da się wymienić zamek zamontowany fabrycznie. W garażach nieobjętych czujnym okiem instalacji alarmowej zastosować można zamki z klamką obrotową i ryglem, które zatrzaskują skrzydło po jego zamknięciu, w przypadku bram rolowanych dodatkowym zabezpieczeniem może być blokada antywłamaniowa instalowana na wale nawijającym. Pamiętajmy jednak, że nie każdy włamywacz musi się znać na swym fachu niczym filmowy Henryk Kwinto. Wielu z nich próbuje sforsować bramy w sposób bardziej… bezpośredni – np. poprzez przecięcie bramy szlifierką lub wypchnięcie skrzydła z prowadnic. Warto zatem zadbać o solidność zamocowania oraz okresową konserwację poszczególnych elementów nośnych bramy – szyn jezdnych, ościeżnic i zawiasów.REKLAMA:
Ochrona z automatu
We wzmocnieniu obrony bramy pomóc mogą także nowoczesne rozwiązania z dziedziny automatyki wjazdowej. Napędy garażowe z blokadą dociskową przytrzymują bramę w zamkniętej pozycji za każdym razem, gdy ktoś będzie chciał ją podważyć od dołu. – Automatyczny rygiel blokujący sprzężony jest z napędem, dlatego działa zawsze wtedy, gdy opuszczamy skrzydło bramy. Zautomatyzowana brama rygluje się w prowadnicy w sposób mechaniczny, a więc będzie działać także w przypadku awarii lub braku zasilania. W takiej ewentualności, by odblokować wejście, właściciel może skorzystać z zewnętrznego mechanizmu z istniejącą klamką lub kluczem indywidualnym – tłumaczy Sławomir Baran z firmy FAAC, producenta automatyki do bram wjazdowych, garażowych i rolet.
Przewaga w powietrzu
Stara prawda głosi, że ciężko pokonać przeciwnika, którego nie widać. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zabezpieczeń bram garażowych. Zamek obsługiwany drogą radiową za pomocą pilota trudniej sforsować, aniżeli zamek tradycyjny. Nowoczesne urządzenia kontrolujące są bowiem w stanie „uczyć się” samemu i nie dają szans złodziejowi na przechwycenie sygnału. Wykorzystywane przez nie kodowanie zmienne sprawia, że pilot za każdym razem korzysta z innego, zmieniającego się wedle odgórnego algorytmu „hasła”. – W przypadku drogi radiowej 868 MHz SLH centrala sterująca w napędzie garażowym przyjmuje i rozpoznaje sygnały tylko z pilotów o tym samym systemie kodowym, każdy pilot można zaś zaprogramować z tylko jednego pilota typu master. Ponieważ piloty XT2 czy XT4 wykorzystują przeszło 70.000 zmiennych kombinacji, ewentualne skopiowanie pojedynczego sygnału przez niepowołaną osobę nic jej nie da – dodaje ekspert FAAC.Okres wiosenno-letni to czas urlopów, ale bynajmniej nie dla włamywaczy, którzy tylko czekają na dogodną okazję. Brama garażowa jest newralgicznym punktem w architekturze domu, dlatego o jej bezpieczeństwo warto zadbać już dziś – dzięki temu od pracy odpoczniemy nie tylko my, ale i ewentualny intruz.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Faac