Gres jest materiałem coraz częściej wybieranym do wykończenia wnętrz. Warto więc się zapoznać jakie ma on właściwości, a także czym się wyróżnia na tle innych rodzajów płytek


Płytki do zadań specjalnych… i nie tylko
Gres jest rodzajem płytki ceramicznej powstałej ze stopienia specjalnie wyselekcjonowanych gatunków gliny mieszanej z kaolinem, kwarcem i skaleniem. Mocne sprasowanie materiałów pozwala na podniesienie temperatury spiekania do prawie 1300 stopni Celsjusza, co gwarantuje dużą twardość i odporność płytek na ścieranie czy inne urazy mechaniczne. Dodatkowo gres to materiał o znikomej nasiąkliwości , im ona niższa tym bardziej produkt jest mrozoodporny i świetnie sprawdza się również w przestrzeniach zewnętrznych. Dodatkowo bogate wzornictwo sprawia, że decydując się na gresy nie trzeba wybierać pomiędzy funkcjonalnością a estetyką wnętrza.
Materiał o wielu obliczach
Szeroki wybór gresów może przyprawić o zawrót głowy. Płytki szkliwione pokryte są dodatkową warstwą szkliwa, która pełni zadanie zdobnicze oraz chroni wyrób przed plamieniem. Ten rodzaj gresu dostępny jest w wykończeniu błyszczącym oraz satynowym. Przykładem są płytki z kolekcji Sky marki Ceramstic. Producent oferuje ten sam inspirowany betonem wzór w dwóch wersjach. Połączenie powierzchni matowych i połyskujących w obrębie jednej przestrzeni daje ciekawy, niepowtarzalny efekt.REKLAMA:
Płytki z kolekcji PopArt, dostępne w wersji białej i czarnej to z kolei przedstawiciele gresów polerowanych. Są one barwione w masie i polerowane aż do uzyskania połysku. Płytki posiadają rysunek i barwę jednolitą w przekroju. Brak wierzchniej warstwy szkliwa sprawia, że są one nieco mniej odporne na ścieranie, więc lepiej sprawdza się w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu.

Dla tych, którzy marzą o drewnie, jednak obawiają się konieczności regularnej konserwacji idealne będą gresy Drevo, Cottage oraz Rustico. Płytki ceramiczne doskonale imitują naturalny surowiec, a jednocześnie mogą być stosowane w łazience, lub na tarasie, czyli w miejscach narażonych na działanie wilgoci, której prawdziwe drewno zdecydowanie nie lubi.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramstic