Błędy przy instalacji przewodów elektrycznych

Podziel się:
Ze względu na strach przed prądem, rzadko kto bierze się za samodzielną instalację przewodów. I bardzo dobrze, bo od wykonania zależy bezpieczeństwo domowników. A błędów można popełnić wiele.

Fot. Nkt cablesFot. Nkt cablesPierwsza rzecz, to wykonanie projektu instalacji. Tym zajmuje się projektant. W oparciu o obowiązujące normy, dobre praktyki i potrzeby inwestora, instalacja powstaje w teorii.

Przewody miedziane, to podstawa instalacji. Dawniej stosowano przewody o przekrojach 3 x 15 mm2 (do zasilania oświetlenia) i 3 x 2,5 mm2 do (do zasilania gniazd wtyczkowych) i w zupełności wystarczały. Obecnie przekrój przewodu dostosowywany jest indywidualnie do konkretnych potrzeb. Domy, ze względu na duże ilości odbiorników elektrycznych o dużych mocach, wymagają przewodów o dużych przekrojach.
REKLAMA:

Pułapki przy instalacji elektrycznej

Nieodpowiedni dobór przewodów skutkuje obciążeniami instalacji, czego konsekwencją może być uszkodzenie instalacji.

Kotły grzewcze czy elektryczne płyty indukcyjne, to odbiorniki o dużej mocy, które wymagają przewodów o przekrojach 4 mm2.

„Przewody o oznaczeniach takich jak YDYp czy YDYt są przeznaczone tylko i wyłącznie do układania wewnątrz pomieszczeń, natomiast nie nadają się do instalowania na zewnątrz budynku – w gruncie czy w miejscach wystawionych na promieniowanie UV. Do budowy oprzewodowania znajdującego się na zewnątrz budynku należy stosować kable YKY, których konstrukcja i parametry są dostosowane do takich warunków pracy” – mówi Mirosław Lazarek, Product Manager w firmie nkt cables.

Podczas układania oprzewodowania często dochodzi do uszkodzeń izolacji żył roboczych (fazowej lub neutralnej), co jest bezpośrednim powodem powstawania zwarć i awarii instalacji. Aby obniżyć ryzyko usterki przecina się opony (powłoki zewnętrzne zabezpieczające ośrodek kabla przed wpływem czynników zewnętrznych) wzdłuż żółto-zielonej żyły roboczej.

„Takie błędy są często wynikiem pośpiechu lub niedogodnych warunków pracy, na przykład braku dobrego oświetlenia. Dlatego w firmie nkt cables opracowaliśmy rozwiązanie identyfikacji kolorystycznej przewodów płaskich. Ma ono formę paska biegnącego na całej długości przewodu, który jest umieszczany po stronie żyły ochronnej, co pozwala łatwo ustalić jej położenie i znacznie ograniczyć ryzyko uszkodzenia izolacji żył roboczych” – podkreśla Mirosław Lazarek.

Uszkodzić przewód można również poprzez przeprowadzanie przewodów przez ściany. Tu rozwiązaniem są rurki ochronne, w których układa się instalacje.
Ma to tę zaletę, iż w przypadku wymiany instalacji nie trzeba skuwać ścian.

W przypadku umieszczania przewodów bezpośrednio w tynku, należy bezwzględnie pokryć je przynajmniej pięciomilimetrową warstwą tynku. Zbyt płytkie ich ułożenie może w praktyce skutkować pojawianiem się ciemnych cieni wzdłuż trasy instalacji.

Układając przewody, należy prowadzić je wzdłuż linii prostych, równolegle do sufitu, ościeżnic i podłóg. Układanie pod kątem utrudnia zorientowanie się w przebiegu instalacji.

Łączniki powinny się znaleźć na wysokości 105 cm od podłogi, gniazda w pokojach – 30 cm od podłogi, a w kuchniach na wysokości 115 cm, licząc od podłogi.

Na podstawie materiałów Nkt cables
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #instalacje #obud #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: