Aluminiowe miasta

Podziel się:
O aluminium mówi się w kontekście materiału budowlanego współczesnego świata. Szereg właściwości pozwala na wykorzystanie materiału od branży budowlanej, po wystrój wnętrz, motoryzację i rozwiązania „eko”, jak konstrukcje paneli fotowoltaicznych.

Fot. Agencja inplusPRFot. Agencja inplusPR

Budownictwo

Aluminium kilka lat wstecz nie cieszyło się zainteresowaniem w budownictwie jednorodzinnym. Powodem był niski współczynnik izolacyjności cieplnej, który wykluczał materiał, jako surowiec do profili okiennych, czy drzwiowych. Z racji tego, że największe straty ciepła w domu lokalizowane są właśnie przy oknach, materiał konstrukcyjny musi spełniać standardy. Złożoność konstrukcji profili i różnorodność materiałów wypełniających, spowodowały że aluminium nadaje się do budynków jednorodzinnych. Z aluminium tworzy się fasady, ściany kurtynowe, drzwi, ramy okienne.

Oryginalnie aluminium to materiał „zimny” i minimalistyczny. Możliwość lakierowania i malowania farbami powoduje, że staje się atrakcyjny. Profile okienne malowane powłokami imitującymi drewno, to w tej chwili żaden kłopot.

Aluminium było uważane za metal „zimny”, gdyż nie spełniało parametrów technicznych kwalifikujących go do budownictwa jednorodzinnego. Okna z aluminium najczęściej wykorzystywane były w obiektach usługowych i budynkach użyteczności publicznej.

Plastyczność materiału pozwala na tworzenie profili konstrukcyjnych, wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie obiektów biurowych. Niewielkie wymagania konserwacyjne sprawiają, że trwałość rozwiązań aluminiowych jest konkurencyjna dla stalowych.
REKLAMA:

Oprócz budownictwa komercyjnego aluminium znajduje coraz powszechniej zastosowanie przy projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych, w tym także domów pasywnych – przekonuje Zbigniew Żołnierkiewicz, Doradca Techniczny z firmy Sapa Aluminium. - Zastosowanie aluminiowych profili w budownictwie niekomercyjnym daje wiele korzyści i chociaż jest to rozwiązanie droższe od tych tradycyjnych, to może się ono okazać inwestycją na lata. Aluminiowe okna, drzwi czy balustrady są bowiem bardziej wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe niż te z drewna czy PVC - dodaje.

Meble z aluminium

Aluminium, w pierwotnej wersji pasuje do industrialnej mody - loftów z surowymi wnętrzami. Dlatego po materiał sięgają projektanci wnętrz, architekci i artyści. Aluminium sprawdza się przy projektach meblarskich np. przy okuciach skórzanych sof, stołach, lampach, obudowach laptopów, kloszach od lamp.

Fot. Agencja inplusPRFot. Agencja inplusPR

Motoryzacja

Aluminium jest doceniane również w branży transportowej. Tutaj decydującym czynnikiem jest lekkość, wytrzymałość materiału i odporność na korozję. Z aluminium produkuje się części do samochodów np. relingi, felgi, co w konsekwencji daje mniej paliwożerne samochody. Materiał znajduje wykorzystanie w pokrywach silnika czy karoserii, a także w przewodach zasilających.

Fot. Agencja inplusPRFot. Agencja inplusPRRównież branża kolejowa czerpie z rozwiązań aluminiowych. Ze względu na lekkość materiału zmniejsza się masa wagonów, a montaż komponentów odbywa się modułowo. Ma to wpływ na obniżenie kosztów produkcji. Z drugiej strony aluminium nie jest materiałem tanim.

Aluminium można poddawać całkowitej obróbce wtórnej, nie traci ono swoich walorów. Przetopienie materiału pochłania mniej energii, niż w przypadku stworzenia go od zera.

Aluminium pojawia się również przy ekologicznych rozwiązaniach energetycznych. Konstrukcje wsporcze dla paneli fotowoltaicznych, oraz komponenty dla elektrowni wiatrowych powstają z metalu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Agencja inplusPR
#czytelnia #architektura #okno #do budowa #wnetrza #okna i drzwi #w zewnatrz_bud #dom_pasywny #aluminium #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: