Wiatr to największe zagrożenie dachu stromego. Zdiagnozowanie zagrożeń i właściwe zabezpieczenie dachu, to szansa na wygranie z żywiołem.

- strefę obciążenia wiatrem;
- lokalizację inwestycji;
- rodzaj dachu;
- ciężar dachówki;
- wytrzymałość klamer.
Jeśli dom położony jest w strefie intensywnych wiatrów, warto zastanowić się nad pokryciami ciężkimi (w przypadku dachów stromych), gdyż mają większą odporność na oddziaływanie wiatru. Pokrycia lekkie, wielkoformatowe, takie jak blachodachówka – mogą być zerwane nawet razem z więźbą.
REKLAMA:
Co prawda także dachówki betonowe czy ceramiczne mogą ulec uszkodzeniom w razie silnych huraganów, ale zniszczenia są dużo mniejsze, a co za tym idzie, prostsze i tańsze w naprawie. Nie da się ukryć, że łatwiej wymienić kilka dachówek niż np. połowę pokrycia – mówi SUPERDEKARZ, Jerzy Orłowski z firmy Usługi Ogólnobudowlane „Orzeł”.

Dodatkowym zabezpieczeniem dachu przed wiatrem może być deskowanie wzmacniające konstrukcję.
Warto w to zainwestować, szczególnie w przypadku tzw. „domów otwartych”, gdzie z każdej strony są drzwi i okna, co zwiększa oddziaływanie wiatru. Dodatkowo pamiętajmy, żeby folia była klejona na każdym łączeniu – podkreśla SUPERDEKARZ, Jerzy Orłowski.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superdekarz