Warto pamiętać o zabezpieczeniach przeciwśniegowych

Podziel się:
Zalegający śnieg na dachu to jeden z największych zagrożeń jakie możemy spotkać. Ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych, samego budynku i samochodów jest mokry i ciężki śnieg, aby temu zpobiec warto zatem zainwestować w śniegołapy.

Ogromne zagrożenie mają właściciele dachów płaskich i nie istotne jest to czy nie ważne czy są to ogromne hale produkcyjne, czy też z domki jednorodzinne. Nie powinniśmy również pozostawiać bez nadzoru budynków, których dachy są strome i spadziste – tutaj ogromnie ważne są dodatkowe zabezpieczenia. Jednak bez względu na powierzchnię należy pamiętać o tym, że zalegający śnieg jest bardzo ciężki! Jego ciężar szczególnie zwiększa się w czasie chwilowych odwilży, podczas których ulega topnieniu, a następnie przemienia się w lód, który znacznie obciąża konstrukcję dachu.

Fot. BlachotrapezFot. Blachotrapez
Nawet przy prawidłowo położonej połaci, może ona ulec trwałym uszkodzeniom, które później będą skutkować drogimi i uciążliwymi naprawami. Nagłe zsunięcie się ciężkiego śniegu stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, zaparkowanych samochodów, uszkodzeniu może ulec również system rynnowy, czy nawet sama elewacja. Pierwszym z rozwiązań w tej sytuacji są śniegochwyty. To elastyczne elementy wykonane z blachy, które właściwie zamontowane i rozmieszczone na połaci, dają gwarancję ochrony przed zsuwającym się śniegiem. – Akcesoria można zamontować na wierzchołkach trapezu lub na fali blachodachówki. Ilość i sposób rozmieszczenia śniegochwytów musi być dopasowany do projektu dachu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż dwóch szeregów śniegochwytów. Pierwszy szereg ok. 50 cm nad rynną, drugi ok. 40 cm wyżej zachowując naprzemienność. Jeżeli połać ma długość większą niż 5 m zaleca się zamontowanie trzeciego szeregu tak, by długość niezabezpieczonej powierzchni nie przekroczyła 4 m – tłumaczy Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.
REKLAMA:

Fot. BlachotrapezFot. BlachotrapezNatomiast drugim sposobem jest nieregularne rozłożenie sniegołapów na całej połaci w taki sposób, aby każdy z nich utrzymywał śnieg z około z dwóch metrów powierzchni dachu na swojej szerokości. Warto pamiętać, że odśnieżanie dachu, w szczególności takiego, który zachowuje ostre skosy i ma dużą powierzchnię, jest niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej ekipy, która w profesjonalny sposób zajmie się oczyszczeniem połaci.

Obowiązek odśnieżania dachu reguluje również prawo budowlane. Istnieje w nim zapis, zgodnie z którym właściciel nieruchomości jest zobligowany do zapewnienia tzw. „bezpiecznego obejścia”. Zgodnie z art. 61. musimy zadbać o to, aby w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych, użytkowanie budynku było w pełni bezpieczne. W praktyce oznacza to tyle, że w przy dużych opadach śniegu i jego zaleganiu na dachu (powyżej 15 cm pokrywy), musimy niezwłocznie go usunąć. Szczególny nacisk kładzie się na odśnieżanie budynków wielkopowierzchniowych, takich jak hipermarkety czy hale produkcyjne. Nie stosując się do tego zapisu, narażamy się na konflikt z prawem, który może skutkować karą grzywny od 100 do nawet 5 000 zł.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachotrapez
#czytelnia #dachy #do czyszczenie #dach #blachotrapez #Zabezpieczenia dachów

Więcej tematów: