Przystosowując poddasze do użytku mieszkalnego jedną z kluczowych kwestii jest zapewnienie właściwej wentylacji oraz doświetlenia wnętrza naturalnym światłem. Dlaczego okna dachowe stanowią w tym względzie dobry wybór i rozwiązanie, które znacząco podnosi komfort i oraz funkcjonalność pomieszczeń znajdujących się pod skośnym dachem.

Ogromną zaletą okien dachowych i faktem przemawiającym za wyborem tego typu rozwiązania jest możliwość ich montażu praktycznie w niemal każdym dachu. Co najważniejsze nie ingeruje to w zmianę konstrukcji połaci i nie wymaga skomplikowanych robót budowlanych związanych z przebudową ścian i więźby dachowej. Z powodzeniem taki sposób doświetlenia domu wykorzystywać można zarówno w nowo budowanych obiektach, jak również tych modernizowanych. Specyficzne umiejscowienie tego typu okien pozwala na efektywne wpuszczenie do środka promieni słonecznych, a jednocześnie zapewnia intymność i swobodę, bez konieczności zasłaniania szyb. Jest to szczególnie doceniane w przypadku osiedli o dość gęstej zabudowie oraz pomieszczeń typu sypialnia czy łazienka. Warto jednak pamiętać, by zwłaszcza do tych ostatnich wybierać modele okien, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci.
REKLAMA:
Skraplająca się na powierzchni okien para wodna mogłaby w innym razie doprowadzić do zniszczenia stolarki, a w skrajnych wypadkach nawet połaci dachu. To, co stanowi zaletę okien dachowych, czyli umiejscowienie wysoko, niekiedy może być podawane jako minus, zwłaszcza w aspekcie ich konserwacji. Problem ten można rozwiązać zwracając uwagę na zastosowany system okuć. Komfort i wygodę użytkowania zapewni np. system wahadłowo-obrotowy. Umożliwia on nie tylko uchylanie okna, ale również proste odwrócenie całego skrzydła o 120° w pozycji do mycia. Szukając więc odpowiedniego sposobu doświetlenia poddasza, warto skierować uwagę w stronę popularnych obecnie okien dachowych, mając jednak na względzie wybór modelu dopasowanego do funkcji poszczególnych pomieszczeń i naszych potrzeb.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dobroplast