Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków niesie za sobą konieczność wielu zmian między innymi chodzi o energooszczędność. W 2021 roku w życie wejdą zmiany w zakresie energetycznym domów jednorodzinnych, jednak spełnienie wymagań może nastąpić w oparciu o już dziś dostępne technologie i materiały budowlane.

Czas na energooszczędność
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków została na polskim gruncie implementowana poprzez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, a także rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Na podstawie tych aktów prawnych zaostrzają się przepisy dotyczące izolacyjności termicznej przegród (okien i drzwi zewnętrznych). Przekroczony nie może zostać również wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Od 2014 roku nie może on przekraczać 120 kWh/(m² × rok) w przypadku domów jednorodzinnych, zaś począwszy od 2017 roku może wynosić maksymalnie 95 kWh/(m² × rok). W 2021 roku wskaźnik EP budynku jednorodzinnego nie będzie mógł być wyższy niż 70 kWh/(m² × rok).
Budujesz dziś, zyskujesz w długiej perspektywie
Budynki są największymi „konsumentami” energii i odpowiadają za ponad 40% jej zużycia. W Polsce wciąż wiele domów jednorodzinnych zużywa więcej energii na ogrzewanie, niż wynika to z projektu budowlanego. Aby poprawić ten stan rzeczy i spełnić wymagania wynikające z zapisów, istotna jest nie tylko odpowiednia izolacja termiczna, lecz również ograniczenie mostków termicznych, często powstających na styku stolarki otworowej z murem.REKLAMA:
W nowe realia budowlane bardzo dobrze wpisują się nowoczesne systemy montażowe umożliwiające zamontowanie okna w warstwie ocieplenia – rekomendowanej technice instalacji, która do budownictwa standardowego przeniknęła z budownictwa pasywnego.

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków niejako wymusza zmiany, których wejście w życie mogłoby być kwestią dłuższego czasu. Spełnienie wytycznych wymaga przygotowania od inwestorów, producentów i wykonawców, a także instytucji rządowych, które pracują nad programami wspierającymi energooszczędne inwestycje budowlane. Stosowanie przemyślanych rozwiązań, w których poszczególne komponenty dopełniają się, tworzy budownictwo efektywne energetycznie. Montaż okien w strefie izolacji jest niezbędnym elementem tej energooszczędnej całości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: AIB