Trendy współczesnych biurowców

Podziel się:
O tym, jak powinny być projektowane współczesne biurowce opowiadają architekci z wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak.

Millenialsi dyktują warunki

Millenialsi, określani również jako pokolenie Y, odgrywają coraz to ważniejszą rolę w społeczeństwie.Jak wynika z raportu opublikowanego przez TNS Polska w ciągu najbliższej dekady zdominują rynek pracy i będą stanowić 75% aktywnych zawodowo. Dlatego należy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób korzystają z przestrzeni i czego oczekują od miejsc, w których spędzają większość swojego dnia. Istotne jest, że młodzi chętnie korzystają z wygód, doceniają design i nowoczesne rozwiązania.

Fot. Wrocławskie Biuro Architektoniczne AP SzczepaniakFot. Wrocławskie Biuro Architektoniczne AP Szczepaniak

Ekologicznie, ale i ekonomicznie

We współczesnym społeczeństwie dużą rolę odgrywa także dbałość o ekologię. Coraz więcej ludzi decyduje się na zrezygnowanie z samochodu na rzecz jazdy rowerem. Z tego powodu coraz częściej w biurowcach planowane jest zorganizowanie miejsca do przechowywania jednośladów, a przy nich szatnie wyposażone w zamykane szafki z ławeczkami, pomieszczenia sanitarne z natryskami, itp.

Nowe podejście w projektowaniu dotyczy też wykorzystania materiałów. Istotną rolę odgrywa tu elewacja, która przestaje być barierą dzielącą świat zewnętrzny i wewnętrzny, a staje się pośrednikiem łączącym te dwie przestrzenie. Często używanymi materiałami są aluminium i szkło, co pozwala na stworzenie nowoczesnego wyglądu, ale również rozwiązania, które pozwalają żyć w symbiozie z naturą. Elewacje są wzbogacane o nurt organiczny - okładziny naturalne (kamienne, drewniane), a nawet ogrody wertykalne. Fasady stają się aktywnym modułem komunikującym się z warunkami atmosferycznymi.

Tworzone są np. z ruchomych paneli aluminiowych, które ustawiając się pod odpowiednim kątem, chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wzbogacone m.in. o ogniwa fotowoltaiczne, dają energię elektryczną. Przez zastosowanie szyb grzewczych istnieje możliwość docieplenia pomieszczeń. A jeśli zastosujemy panele samoczyszczące, oczyszczamy również powietrze, którym oddychamy – twierdzi Agnieszka Szczepaniak, architekt z biura projektowego AP Szczepaniak.

Rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę

– Projektując biurowce odchodzimy od tradycyjnego rozwiązań na rzecz nowych, sprzyjających budzeniu kreatywności wśród osób zatrudnionych w firmie. Zauważyliśmy, że coraz więcej firm dostrzega potrzebę zapewnienia pracownikom zarówno miejsca, w którym mogą wykonywać prace wymagające izolacji, skupienia (tzw. quiet room), jak i umożliwiające lepsze poznanie swoich współpracowników (np. podczas spożywania posiłków) – tłumaczy Paweł Szczepaniak, architekt z biura projektowego AP Szczepaniak. Jak dodaje, poszukuje się także rozwiązań wpływających na dobre samopoczucie pracowników - miejsca, w którym mogą odpocząć, np: strefa chilloutu czy prywatny ogródek.
REKLAMA:

Chcąc zwrócić uwagę na sposób, w jaki firmy kreują miejsca pracy, warto wspomnieć o:
- braku dedykowanych biurek - technologia bezprzewodowa, laptopy i tablety umożliwiają pracę w różnych częściach biura, co sprawdza się w przypadku pracy w systemie zadaniowym i z różnymi zespołami,
- ruchomych biurkach, tj. o konstrukcji umożliwiającej łatwą rearanżację biuro w zależności od tego czy pracujemy sami, czy w zespole,
- przemieszaniu stref biurowych w celu umożliwienia spontanicznej współpracy pomiędzy pracownikami. Takie rozwiązanie stwarza okazje do spotkań, wymiany pomysłów i wywodzi się z obserwacji, że najlepsze pomysły nie rodzą się przed ekranem komputera,
- pomieszczeniach klubowych, w których można grać na instrumentach muzycznych (to doskonały sposób na chwilę relaksu dla pracownika, a także zwiększenie jego produktywności),
- zwierzętach w biurze. Niektóre firmy pozwalają pracownikom przyprowadzenie ich pupili do biura. Jest to jeden z sposobów na pozbycie się stresu, złapanie większej równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym, a także poprawę relacji pomiędzy pracownikami,
- zieleni, jako sposobu na poprawę mikroklimatu w biurze, a także samopoczucia pracowników.

Fot. Wrocławskie Biuro Architektoniczne AP SzczepaniakFot. Wrocławskie Biuro Architektoniczne AP SzczepaniakOprócz odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Całodobowa ochrona, monitoring i karty identyfikacyjne to już standard. Coraz częściej wdrażany jest system weryfikacji tożsamości pracownika na podstawie jego linii papilarnych czy też tęczówki oka. Stosowanie systemu inteligentnego zarządzania sterowania temperaturą to kolejna z innowacji, które wkraczają na rynek nieruchomości komercyjnych. Program nastawiony jest na optymalne radzenie sobie z niebezpiecznymi sytuacjami, jak np. z pożarami. Pozwala też na utrzymanie temperatury odpowiedniej do zapewnienia efektywnej pracy.

Dostosowanie do pracowników

Z myślą o wygodzie pracowników powstają podziemne garaże, co pozwala zminimalizować problem braku miejsc parkingowych w centrum miasta. Nie mniej ważne jest dostosowanie powierzchni biurowych do osób niepełnosprawnych. Takie projektowanie musi uwzględniać osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, niedowidzące i niedosłyszące. Montowanie szybkobieżnych wind z komunikatami głosowymi stało się już normą. Wymagane jest również stworzenie szerokiej bramki kontroli dostępu i odpowiednio niskiej lady recepcji. Współczesne biurowce obfitują w coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków do pracy. A co za tym idzie, podniesienie atrakcyjności danego przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych pracowników.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wrocławskie Biuro Architektoniczne AP Szczepaniak
#czytelnia #projekty #wnetrza #biuro #Miejsce pracy

Więcej tematów: