O czym należy pamiętać projektując toaletę dla osoby niepełnosprawnej?

Podziel się:
Aranżując przestrzeń, z której przyjdzie korzystać osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, szczególną uwagę należy poświęcić kwestii komfortu, o której decyduje możliwość samodzielnego i dyskretnego przeprowadzania czynności higienicznych. Jak zadbać o wygodę w osobnej toalecie?

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura
Szczególnie w niewielkich mieszkaniach, w których przestrzeń przeznaczona na ubikację ogranicza się do 2-4 metrów kwadratowych, aranżacja pomieszczenia, które będzie w pełni odpowiadało potrzebom osób niepełnosprawnych, jest bardzo trudnym zadaniem. W obiektach użyteczności publicznej powinno ono spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W dokumencie znajdziemy zapisy precyzujące wymiary wydzielonej przestrzeni higieniczno sanitarnej dla osób poruszających się na wózkach. Pole przeznaczone na manewrowanie powinno mierzyć co najmniej 1,5 na 1,5 metra. Przepisy określają także konieczność uwzględnienia takich elementów jak: drzwi bez progów, odpowiednio przystosowana miska ustępowa i umywalka oraz uchwyty ułatwiające korzystanie z urządzeń. Jak wykorzystać te wskazówki przy urządzaniu domowej toalety?

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

Centymetry w cenie

Jeszcze przed zakupem wyposażenia toalety i jego montażem należy precyzyjnie wymierzyć umiejscowienie i wysokość każdego z elementów - tak, aby wyeliminować bariery zawadzające podczas poruszania się na wózku. Podstawową kwestią jest wygospodarowanie wolnej, pozbawionej jakichkolwiek przedmiotów powierzchni o boku 150 cm, służącej do swobodnego manewrowania pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Ułatwi ona podjechanie do muszli, wykonanie obrotu i przyjęcie wygodnej pozycji do przeniesienia się na sanitariat. Warto pamiętać, by przestrzeń bezpośrednio obok miski miała szerokość ok. 80 do 100 cm, umożliwiając przemieszczenie się z wózka na sedes. – Przy tym elemencie wyposażenia należy zastosować nieco inną wysokość montażu niż w przypadku standardowego modelu. Wygodę wykonywania czynności higienicznych zapewni mocowanie na poziomie 45-50 cm ponad posadzką – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Przy wyborze odpowiedniej miski, warto zweryfikować czy jej wymiary ułatwią swobodne przesiadanie się z wózka. Do toalet przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych polecane są warianty o długości ok. 69 cm – dodaje ekspert. Przydatnym akcesorium, które zwiększy komfort podmywania się na misce sedesowej będzie deska sedesowa w formie przerwanego w przedniej części owalu. Dokonując wyboru, należy sprawdzić, czy jest ona wykonana z trwałego materiału, nieulegającego odkształceniom nawet przy gwałtownym siadaniu.

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

Ergonomiczna strefa umywalkowa

Producenci wyposażenia łazienkowego oferują specjalne, dopasowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach rozwiązania także w przypadku sprzętów do przestrzeni umywalkowej. Aby ułatwić mycie rąk, ceramika przeznaczona do tego typu wnętrz cechuje się wciętą, wyprofilowaną przednią krawędzią. Należy zamocować ją na wysokości ok. 85 cm, licząc od posadzki do górnego rantu. – Dobrym uzupełnieniem takiej umywalki będzie bateria z wydłużonym uchwytem, który ułatwia sterowanie intensywnością i temperaturą strumienia wody – podpowiada Katarzyna Choniawko. – Aby wyeliminować wszelkie bariery, które mogą utrudniać podjechanie do umywalki i wykonanie czynności higienicznych, stosowane są także specjalne syfony, których kształt dopasowany jest do linii umywalki – dodaje ekspert Grupy Armatura. Takie urządzenie pozostawia wolną przestrzeń bezpośrednio pod ceramiką, zapewniając użytkownikowi komfort funkcjonowania. Przed jego zakupem, zweryfikujmy czy jest ono pozbawione wystających lub ostrych elementów.
REKLAMA:

Uchwyty obowiązkowe

Aranżując przestrzeń dla osoby niepełnosprawnej, nie powinniśmy zapominać o uchwytach ściennych. Stanowią one podstawowy gwarant bezpiecznego poruszania się. Ruchome warianty uchylne, montowane bezpośrednio przy misce sedesowej, ułatwią zejście z wózka i przemieszczenie się na sanitariat. Wybierając ten element, zwróćmy uwagę na trwałość materiału i maksymalne dopuszczalne obciążenie. Solidnością przy wysokiej częstotliwości użytkowania cechują się uchwyty wykonane z metalu, wytrzymujące nawet cztery stukilogramowy nacisk.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Grupa Armatura
#czytelnia #armatura #wnetrza #lazienka #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: