Zabytkowy zbiornik Stara Orunia

Podziel się:
Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu w Europie. Działająca do 1978 roku ceglano-ziemna budowla mieściła ponad 5 tys. m3 wody. W ostatnim czasie postanowiono obiekt wyremontować i udostępnić dla zwiedzających w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Naprawiony strop ceglany z warstwą hydroizolacji, Fot. LecaNaprawiony strop ceglany z warstwą hydroizolacji, Fot. Leca
Podczas remontu starych budowli z cegły może pojawić się wiele problemów związanych z ograniczoną nośnością oraz koniecznością poprawy izolacyjności termicznej. Tak właśnie było w przypadku zbiornika wody Stara Orunia. Dotychczasowe wypełnienie gruntem ziemnym zabytkowych ceglanych sklepień łukowych było zbyt ciężkie i nie zapewniało właściwej izolacyjności cieplnej.

Keramzyt rozkładano na stropie za pomocą pompy, Fot. LecaKeramzyt rozkładano na stropie za pomocą pompy, Fot. Leca

Remont ceglanego stropu

Po usunięciu ziemnego przykrycia zbiornika naprawiono ceglane stropy, wykonano na nich hydroizolację, a całą powierzchnię stropu wypełniono Leca® KERAMZYTEM o granulacji 10-20 mm. To lekkie kruszywo ceramiczne ma ciężar pięciokrotnie mniejszy niż usunięty grunt. Dodatkowo izolacyjność cieplna nowego wypełnienia jest kilkakrotnie lepsza. Wymiana starego wypełnienia na kruszywo Leca® pozwoliła więc rozwiązać dwa najistotniejsze problemy, które pojawiły się na remontowanym obiekcie.

Na wyremontowanym stropie Starej Oruni rośnie już trawa, Fot. LecaNa wyremontowanym stropie Starej Oruni rośnie już trawa, Fot. Leca
Konstrukcyjna część projektu została zrealizowana przez Pracownię Projektową KMS z Gdańska. Prace budowlane wykonała firma Budomex z Sopotu.

Przykładowe rozwiązanie remontu stropu ceglanego, Fot. LecaPrzykładowe rozwiązanie remontu stropu ceglanego, Fot. Leca

Hotel dla nietoperzy

Gdański zbiornik to nie tylko wyjątkowy zabytek techniki, ale również swoisty hotel dla nietoperzy. Każdej zimy pod ceglanymi sklepieniami Starej Oruni hibernuje kilkuset przedstawicieli niemal wszystkich 26 występujących w Polsce gatunków tych ssaków, m.in. gacka szarego, mroczka posrebrzanego czy nocka dużego (zdecydowanie zasługującego na to określenie). 
REKLAMA:

Więcej o tym ciekawym projekcie na www.leca.pl.

Więcej o tym ciekawym projekcie na stronie http://leca.pl/o-nas/artykuly/lecar-keramzyt-na-zbiorniku-wody/
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Leca
#czytelnia #wnetrza #do renowacja #zabytki #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: