Nie ma wątpliwości, że zanieczyszczony komin to realne zagrożenie życia dla całej rodziny. W Polsce rok rocznie w wyniku zatruć tlenkiem węgla (popularnie zwanym czadem) umiera ok. 100 osób. Pomimo tego, mieszkańcy domów w dalszym ciągu nie przestrzegają przepisów dot. ochrony przeciwpożarowej budynków, zgodnie z którymi należy czyścić układ wentylacyjny nawet do 4 razy w roku.
Czym grozi zaniedbanie w czyszczeniu komina?
Najniebezpieczniejszym skutkiem ubocznym spalania, szczególnie w kotłach na paliwa stałe, jest sadza, która powstaje w wyniku nadmiernego dymienia. Każdy użytkownik paleniska ma jednak wpływ na gęstość dymu i jakość spalanych paliw – Nagromadzenie się wystarczającej ilości smoły do spowodowania pożaru komina, to często kwestia zaledwie kilku tygodni spalania nieodpowiedniego paliwa np. mokrego drewna. Wysokiej jakości paliwa oraz regularne przeglądy uchronią nas przed niebezpieczną sadzą – podpowiada Thomas Wenzel, przedstawiciel marki Rekord w Polsce.Ile kosztuje wizyta kominiarza?
Czyszczenie komina to zdecydowanie zadanie, które powinniśmy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Mistrzowie kominiarscy dysponują niezbędną wiedzą i narzędziami, które mogą dostosować do konkretnych potrzeb każdego domostwa. Zależnie od regionu kraju i specyfiki budynku, cena usługi kominiarskiej to koszt 50-200 złotych. Jednak zawsze przy wyborze kominiarza warto upewnić się, co zawarte jest w cenie usługi. Niektóre firmy kominiarskie w swojej ofercie posiadają usługę długoterminową, czyli usługę corocznego czyszczenia kominów. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.REKLAMA:
Czy mogę to zrobić samodzielnie?
Tak, ale tylko będąc właścicielem domu jednorodzinnego. W przypadku podjęcia się tego zadania, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu siebie i miejsca wykonywanej pracy – tu szczególnie ważne będą odpowiednie narzędzia, odzież oraz warunki atmosferyczne, które muszą sprzyjać pracy na wysokości. Przy wyborze wariantu samodzielnego oczyszczania, warto zwrócić uwagę na fakt, że brak oficjalnego kwitka z wizyty kominiarza może stać się problemem w przypadku ubiegania się o ewentualną wypłatę odszkodowania. Z kolei w domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi.Jak zapobiec zanieczyszczeniom wentylacji?
Podstawową przyczyną zanieczyszczeń i możliwych zatruć jest niepełne spalanie, do którego prowadzi brak właściwej wentylacji zarówno pomieszczeń, jak i palenisk. Aby im zapobiec, oprócz wspomnianych kontroli wentylacji, należy użytkować sprzęt zgodnie z zaleceniami producenta oraz zadbać o paliwa najwyższej jakości – Przede wszystkim nie możemy spalać odpadów i wszelkiej formy tworzyw sztucznych. Do palenia powinniśmy używać wysokiej jakości brykietów czy peletów drzewnych lub brykietu z węgla brunatnego, który dodatkowo cechuje niska gęstość dymu – dodaje Thomas Wenzel.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Record