Jak łączyć różne rodzaje kostek brukowych?

Podziel się:
Oferta rynkowa kostek brukowych jest bardzo szeroka. Mamy do wyboru mnogość kształtów, faktur, barw i rozmiarów. Aby urozmaicić naszą przestrzeń, nadać jej ciekawy, indywidualny wygląd można zbudować nawierzchnię, składającą się z różnych rodzajów kostek brukowych.

Fot. ABW SuperbrukFot. ABW SuperbrukŁączenie ze sobą różnorodnych materiałów jest jednak dużym wyzwaniem. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta lub architekta krajobrazu. Jeśli jednak sami chcielibyśmy podjąć się stworzenia swojej własnej koncepcji nawierzchni naszej nieruchomości powinniśmy posiadać poczucie estetyki i wiedzę o kostce brukowej, jej cechach i właściwościach. Przygotowaliśmy garść przydatnych wskazówek, które pomogą zaprojektować różnorodną, a jednocześnie atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną przestrzeń. Na co więc zwrócić uwagę?

Styl

Linie kostek brukowych projektowane są tak, by pasowały do określonych stylów architektonicznych. Mamy więc wyroby dedykowane do budownictwa nowoczesnego, klasycznego, rustykalnego czy sielskiego. Gdy łączymy różne rodzaje kostek, warto by były one utrzymane w jednolitej stylistyce, jednocześnie dopasowanej do całej nieruchomości, czyli bryły budynków, elewacji, stolarki, ogrodzenia i innych elementów posesji.

Fot. ABW SuperbrukFot. ABW SuperbrukFot. ABW SuperbrukFot. ABW Superbruk

Kolory

Paleta dostępnych odcieni kostek brukowych jest bardzo szeroka. Łącząc różne kostki na jednej nawierzchni nie należy jednak przesadzać z różnorodnością kolorystyczną. Zawsze dobrze wyglądają połącznia produktów o jednakowej barwie, ale o różnym jej natężeniu – np. siwy, szary i grafitowy lub kremowy, beżowy i brązowy. Daje to zawsze gwarancję eleganckiej i spójnej kompozycji. Jeżeli wybraliśmy kostkę o niejednolitej kolorystyce, o grafice łączącej kilka barw (tzw. melanż), dobrze uzupełnić ją o gładkie kostki w kolorze odpowiadającym jednej z mieszanych barw. Ciekawym pomysłem, choć odpowiednim raczej dla osób odważnych, jest zastosowanie silnych kontrastów, takich jak połącznia bieli z czernią, jasnej szarości z grafitem czy beżu z ciemnym brązem.
REKLAMA:

Kształty i formaty

Przemyślane zastosowanie różnorodnych kształtów i rozmiarów kostek na jednej płaszczyźnie dodaje jej lekkości i interesującego charakteru. Częstym i sprawdzonym patentem jest zastosowanie większych kostek do budowy okazałych płaszczyzn, np. podjazdów, szerokich ścieżek czy tarasów oraz drobnych elementów do ich wykańczania na obrzeżach lub wydzielania ciągów komunikacyjnych. Użycie niewielkich kostek w kształcie trapezu pozwala na tworzenie obłych kształtów – np. łuków czy okrągłych klombów.

Fot. ABW SuperbrukFot. ABW Superbruk

Grubość kostek

Istotne jest, aby zaprojektowana przez nas nawierzchnia z kostek brukowych była jednolicie gładka. Przekłada się to na jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Dostępne na rynku kostki brukowe mogą różnić się grubością. Zazwyczaj mają one od 4 do 8 cm. Różnice w grubościach poszczególnych produktów należy uwzględnić projektując oraz wykonując nawierzchnię z kostki, tak by uniknąć niechcianych różnic poziomów na płaszczyźnie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ABW Superbruk
#czytelnia #ogrody #w ogrod #kostka #do ukladanie_kostki #superbruk #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: