Choć ogrody zimowe stają się w Polsce coraz popularniejsze, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z zalet takiego pomieszczenia. Tymczasem tzw. wiecznie zielone pokoje mogą tworzyć designerską, bogatą w roślinność strefę odpoczynku o każdej porze roku, która przy okazji przyniesie oszczędność energii gospodarstwu domowemu.

Od czego zacząć budowę ogrodu zimowego?
Jeżeli zdecydujemy się na ogród zimowy, warto wziąć pod uwagę, że jego projekt najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu. Nie oznacza to jednak, że takiej przestrzeni nie da się wkomponować w budynek na późniejszym etapie. W tym drugim przypadku należy pamiętać jedynie o konsultacji z architektem oraz podwykonawcą. Korzystając z ich wskazówek, stworzymy funkcjonalne wnętrze, które nie pogorszy właściwości termoizolacyjnych gospodarstwa domowego.Na koniec, gdy dysponujemy już projektem, pozostają tylko formalności. Ich zakres zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu – jeśli ma on do 25 m2, nie będziemy potrzebować pozwolenia budowlanego, powinniśmy jednak poinformować o zamiarze budowy starostwo powiatowe.
REKLAMA:
Odpowiedni materiał na ogród
Jedną z podstawowych kwestii, które powinniśmy rozstrzygnąć, myśląc nad ogrodem zimowym, jest również wybór materiału dla konstrukcji. Warto zdecydować się na aluminium, które jest wyjątkowo trwałe i elastyczne, co pozwala na realizację różnych designerskich rozwiązań. Dodatkowo wyeliminujemy w ten sposób problem z częstą konserwacją, niezwykle istotną w przypadku drewna. Zaletą konstrukcji aluminiowych jest także ich lekkość i odporność na działanie wilgoci, co sprawia, że są one bardzo popularne.– Wykorzystując wyjątkowo korzystne parametry termoizolacyjne i trwałość odpowiednio zaprojektowanych konstrukcji szklano-aluminiowych, możemy odczuwalnie obniżyć zużycie energii w domu. Materiał jest ponadto łatwy w utrzymaniu i charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi. Nie powinna dziwić zatem ogromna popularność tego metalu w projektach ogrodów zimowych – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju, Grupa Oknoplast. – Dlatego w Aluhaus postawiliśmy na konstrukcje ogrodów zimowych bazujących właśnie na tym materiale.
Przy wyborze optymalnej konstrukcji kierujmy się jej funkcjonalnością i estetyką. Dobrze wykonana oranżeria może stać się bowiem fantastyczną strefą relaksu na lata, którą będziemy cieszyć się niezależnie od pogody na dworze.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oknoplast