Jaki kolor i typ pokrycia dachowego wybrać?

Podziel się:
Dach to wizytówka domu, która w dużej mierze decyduje o jego wyglądzie. Idealny dach jest solidny, współgra z otoczeniem i oddaje charakter właścicieli. Jego projekt warto dobrze przemyśleć, gdyż wybrane pokrycie będzie zdobić bryłę budynku przez kolejne 30, a nawet 50 lat. Najnowsze trendy dekarskie mogą być tutaj przydatną inspiracją w odnalezieniu najlepszego dla siebie rozwiązania.

Fot. HomeKonceptFot. HomeKoncept
Dach to inwestycja na lata. Ważne, by był bezpieczny, wykonany z solidnych materiałów i wyróżniał się estetyczną formą, dopasowaną do specyfiki budynku i jego otoczenia. Materiał wsadowy jest najważniejszy, gdyż decyduje o trwałości i odporności. Jednak przy wyborze kierujemy się równie mocno estetyką. Kolor pokrycia jest istotnym elementem większej całości, który powinien współgrać z dobrze dobraną bryłą budowli, do której dopasowujemy typ pokrycia – m.in. od kąta nachylenia dachu zależy czy będzie on z blachy płaskiej czy trapezowej. Pokrycia z blachy są chętnie wybierane przez inwestorów, ze względu na cenę, wytrzymałość i możliwości architektoniczne. Na rynku znajdziemy szeroki wybór blachodachówek, dostępnych w różnych kolorach i kształtach, które umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych.

Budując dachy w umiarkowanej strefie klimatycznej, dobrym wyborem będą powłoki lekkie, odporne na korozję i promieniowanie słoneczne. Popularne są również blachy płaskie i trapezowe, który wyróżnia prosty i minimalistyczny wygląd. Niebanalnym rozwiązaniem są za to pokrycia stylizowane np. na dachówkę marsylkę czy gont blaszany nawiązujących do charakterystycznego dla architektury podhalańskiej gontu drewnianego lub innych dachów m.in. krytych blachą płaską z imitacją połączenia na felc.

Fot. HomeKonceptFot. HomeKoncept

Elegancki grafit czy biel?

Wybór koloru ma duże znaczenie i wcale nie jest to łatwe zadanie. Odpowiednie dopasowanie do barwy i struktury elewacji, będzie decydować o spójnym wyglądzie domu. Dawniej w rodzimym krajobrazie dominowały bryły o mało skomplikowanych formach i pokrycia w kolorze czerwonym.

Obecnie Polacy coraz chętniej wybierają nowoczesne pokrycia w kolorze czerni, szarości i grafitu. To ponadczasowe rozwiązanie, a szary dach można dopasować do różnych kolorów elewacji – odcieni bieli, szarości, a także pasteli. Nie słabnie również popularność kolorów ziemi – pokryć w odcieniach brązu i zieleni, które świetnie komponują się z takimi materiałami jak cegła i drewno czy elewacją w kolorze beżu. Ciekawym trendem dekarskim na nadchodzące lata są także pokrycia dachowe w kolorze białym czy w żywych barwach – jasnoczerwonym, pomarańczowym, czy niebieskim, które pojawią się w projektach architektonicznych. Dom w stylu śródziemnomorskim, nawiązującym kolorystyką do krajobrazu Santorini z pewnością będzie się wyróżniał. Warto mieć jednak na uwadze spójność, tak by stylistyka dachu dobrze komponowała się z krajobrazem okolicy i sąsiednimi budynkami o różnym przeznaczeniu – mówi Mateusz Sarka, kierownik działu marketingu w Blachotrapez.
REKLAMA:

Minimalizm na czasie

Proste pokrycia dachowe są odpowiedzią na aktualne trendy w architekturze. Wśród budujących coraz większym zainteresowaniem cieszy się prosta, ale jednocześnie nowoczesna stylistyka w projektowaniu domów. Zdaniem autorów raportu HomeKoncept „Jakie domy budują Polacy?” coraz chętniej decydujemy się na oryginalną ponadczasową formę – stawiamy na proste rozwiązania, duże przeszklenia i przestrzeń. Polacy wybierają pokrycia w odcieniach szarości oraz czerni, niejednokrotnie ze względów eksploatacyjnych choć powraca również moda na krycie dachów blachą na rąbek stojący, czyli imitacja krycia na felc.

Najmodniejsze są obecnie dachy płaskie i bezokapowe. Na dachach skośnych często układa się panele dachowe i blachodachówki płaskie. Coraz chętniej stosuje się ujednolicenie dachu ze ścianą pokrytą blachą lub panelami elewacyjnymi Tworzy to nowoczesną konstrukcję, w której dach płynnie łączy się z elewacją, zachowując strukturę idealnie dobranego duetu kompozycyjnego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: HomeKoncept
#czytelnia #dachy #dach #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: