TMV 5 – inteligentny system VRF z funkcją grzania i chłodzenia w jednym od TOSOT

Podziel się:
System TMV 5 od TOSOT, działający w oparciu o technologię VRF, został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w średnich i dużych obiektach komercyjnych. Kompleksowe rozwiązanie zapewnia komfort przy niskich kosztach eksploatacji i łatwym montażu instalacji.

Fot. TOSOTFot. TOSOTZintegrowane systemy klimatyzacji i wentylacji stały się już nieodłączną częścią biurowców, galerii handlowych, szpitali, hoteli i innych budynków użyteczności publicznej. W tego typu miejscach liczy się przede wszystkim kompleksowość i wysoka efektywność energetyczna. Dlatego zamiast kilku oddzielnych systemów do ogrzewania i chłodzenia optymalne jest wykorzystanie jednego układu, który łączy w sobie obie te funkcje, a przy tym samodzielnie zarządza swoimi parametrami.

Kluczową cechą i wyróżnikiem TMV 5 są nieograniczone możliwości projektowania nowych, jak i rozbudowywania istniejących już instalacji. Maksymalna długość każdej z nich może wynosić nawet 1000 m, a także współpracować z 80 jednostkami wewnętrznymi, w tym ściennymi, kasetonowymi, kanałowymi lub przypodłogowo-sufitowymi. To zwiększa uniwersalność zastosowań samego systemu – jednostki ścienne i przypodłogowo-sufitowe sprawdzą się np. w domach jednorodzinnych i małych przestrzeniach komercyjnych, a kasetonowe i kanałowe zadbają o klimat w biurowcach czy hotelach. Komfort użytkowania podnoszą inteligentne sterowniki, które pozwalają elastycznie operować temperaturą oraz innymi parametrami powietrza. Tzw. precyzyjne sterowanie wielostrefowe odgrywa dużą rolę w takich miejscach, jak np. kluby fitness, które łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a przez to zmiennym komforcie cieplnym. Układ wyposażony w centralne sterowniki zoptymalizuje temperaturę w poszczególnych strefach danego obiektu – sportowego, hotelu czy galerii handlowej z mnóstwem punktów usługowych. Mając stały nadzór nad panującymi w budynku warunkami, dowolnie zmieniamy je w zależności od aktualnego zapotrzebowania. System TOSOT dodatkowo bazuje na czynniku chłodniczym R410A, którego nadmiar magazynowany jest w przewodach rurowych, co ogranicza jego ilości do niezbędnego minimum i zapewnia większą precyzję w zakresie regulacji.
REKLAMA:

System poza dużymi obiektami znajdzie również zastosowanie w mniejszych obiektach indywidualnych – domach jednorodzinnych, zabudowie szeregowej czy budynkach mieszkalnych. – Tutaj, oprócz energooszczędności, liczy się też kompaktowość i niska waga jednostek – dla takich inwestycji zaprojektowano dodatkowe warianty systemu: MINI do 6HP oraz SLIM do 12HP. Do niewielkich wymiarowo agregatów można podłączyć 20 jednostek wewnętrznych, których maksymalna moc sięgnie 33,5 kW. Agregaty zewnętrzne bardzo dobrze sprawdzą się w realiach polskich temperatur – zakres pracy urządzeń w trybie chłodzenia wynosi już od -5°C do 52°C, a w trybie grzania od -20°C do 24°C. Dzięki możliwości pracy w bardzo szerokim zakresie napięcia roboczego – od 320 do 460 V – TMV 5 sprawdzi się również w przypadku niestabilnego napięcia – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.

System TMV 5 to również modułowa seria urządzeń z funkcją odzysku ciepła – Heat Recovery. Ich wykorzystanie pozwala na dopasowanie parametrów do użytkowników, a trzyrurowa instalacja umożliwia pracę jednostek wewnętrznych w dwóch trybach jednocześnie – grzania i chłodzenia. Odzyskiwanie ciepła, a przy tym oszczędności na poborze energii elektrycznej do 75%, są wynikiem działania modułów odzysku ciepła, które w zależności od modelu, mogą obsługiwać 1, 4 lub 8 gałęzi, przy czym każda z nich może pracować równocześnie w innym trybie. Sprawdzi się w wielkopowierzchniowych budynkach komercyjnych, które składają się z kilku stref, a w każdej z nich użytkownicy mają różnorodne preferencje – ogrzewania lub ochładzania powietrza. Szeroki zakres pracy urządzeń umożliwia pracę w pięciu trybach: pełnego chłodzenia, głównie chłodzenia, pełnego odzysku ciepła, głównie grzania oraz pełnego grzania.

W systemie TMV 5 zastosowano szereg udogodnień, które gwarantują komfortową i optymalną eksploatację oraz obsługę. Jest to m. in. zaprogramowana funkcja samooczyszczenia, która ogranicza rozwój niekorzystnych mikroorganizmów czy samodiagnoza – w przypadku awarii, na wyświetlaczu sterownika i urządzenia, pojawia się kod błędu pozwalający serwisantom na szybką i łatwą diagnozę źródła problemu. – Wielkopowierzchniowe inwestycje komercyjne to nie tylko galerie handlowe, restauracje czy magazyny, ale i przestrzenie biurowe, gdzie oprócz wydajności, liczy się funkcja cichej pracy – ograniczony poziom hałasu w TMV 5 jest wynikiem zastosowania nawiewu powietrza z niską wydajnością oraz automatycznych ustawień jednostki wewnętrznej z możliwością wymuszenia ciągłej pracy agregatu na poziomie 45 dB(A) – dodaje Sylwia Lenik. Szeroki wybór dostępnych sterowników gwarantuje komfortowe zarządzanie instalacją – od modeli bezprzewodowych po sterowanie centralne kontrolerami i wielostrefowe sterowanie BMS realizowane przez bramki Modbus oraz BACnet.

TMV 5 charakteryzuje się najnowszej generacji rozwiązaniami technicznymi i konstrukcyjnymi – zastosowanie wysokiej klasy komponentów i szeroki wybór modułowych jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, umożliwia dobór rozwiązania do każdego typu inwestycji, co odpowiada na zróżnicowane potrzeby projektantów i inwestorów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: TOSOT
#do wentylowanie #instalacje #do klimatyzacja #kanalizacja #produkty #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: