Intuicyjna pompa smart - Wilo-Stratos MAXO

Podziel się:
Wilo stworzyło nową innowacyjną pompę, której zadaniem jest maksymalne wsparcie wykonawcy oraz konserwatora na obiekcie. Zrealizowane zostało to przez rozbudowanie systemu monitorowania i zbierania danych. Nowe pompy Wilo-Stratos MAXO mierzą rzeczywiste warunki pracy instalacji, pokazując w którym punkcie pracy aktualnie się znajdujemy. Tym samym wykonawca będzie wiedział czy przy danej nastawie na pompie oraz na zaworach osiąga szukany przepływ, czy jest za mały, bądź zbyt duży i instalacja wymaga dalszej optymalizacji.

Fot. WiloFot. WiloCelem jeszcze skuteczniejszego rozwiązania problemu nastawy pomp stworzona została nowa funkcja Dynamic Adapt Plus. Funkcja ta przeznaczona jest dla układów jednopompowych, a w szczególności modernizowanych instalacji gdzie odnalezienie szukanego punktu pracy jest znacznie utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Nowa funkcja sterowania automatycznie dostosowuje wysokość podawania do zapotrzebowania hydraulicznego bez konieczności określania wartości zadanej. Po uruchomieniu Wilo-Stratos MAXO wybiera punkt pracy na środku mapy pompy. W zależności od zmiany strumienia objętości ustalane są nowe punkty operacyjne. Celem tej kontroli jest wybór punktu pracy, tak aby najdalsze zawory były otwarte. W rezultacie system może pracować z najniższą możliwą stratą ciśnienia. Dostosowanie do zmieniających się warunków ciśnienia odbywa się automatycznie i niezależnie.

Efektem takiej pracy jest aż o 20% mniejsze zapotrzebowanie na energię niż w przypadku standardowej pracy w trybie dp-v (proporcjonalnym).


Nowa pompa Wilo-Stratos MAXO wyposażona została również w funkcję adaptacji i równoważenia przepływów w układach wielopompowych. Nowa innowacyjna funkcja zapewnia, że pompa zasilająca dostosowuje swoją wydajność precyzyjnie do wymagań podłączonych pomp obiegowych wtórnych. Pompa zasilająca odbiera z każdej pojedynczej pompy wtórnej w sposób ciągły w krótkich odstępach czasu wymagany przepływ objętościowy. Suma wymaganej prędkości przepływu wszystkich pomp prowadzi do wytworzenia pożądanego natężenia przepływu pompy zasilającej. Ma to tę zaletę w porównaniu z regulacją Δp, że oszczędzana jest energia pompy elektrycznej. Ponadto niższa temperatura powrotu optymalizuje sprawność generatora ciepła – pozytywnym efektem jest oszczędność paliwa. W lokalnych punktach przesyłu ciepła, niższa temperatura powrotu prowadzi do większej niezawodności, ponieważ unika się ogranicznika temperatury powrotu i przelewu. Funkcja Multi-Flow jest odpowiedzią na problem z wyrównaniem przepływów po obu stronach wymienników.
REKLAMA:

Przykład zastosowania:

Funkcja Multi-Flow Adaptation.

Dynamiczne równoważenie przepływów pomiędzy pompami pracującymi w instalacjach o różnych obiegach np. ogrzewaniu podłogowym przy dT=7 stopni oraz ogrzewaniu grzejnikowym przy dT=20 stopni.

Pomimo faktu, iż sama pompa nie zastąpi poprawnego równoważnia hydraulicznego, wprowadzając nowy produkt jakim jest pompa Wilo-Stratos MAXO postaraliśmy się dodać szereg funkcjonalności, które zapewniają optymalną pracę całego systemu ogrzewczego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wilo
#instalacje #pompa #wilo #produkty #Pompy ciepła

Więcej tematów: