Okna energooszczędne, czyli jak nie stracić energii przez okna?

Podziel się:
Na przestrzeni minionych lat produkty energooszczędne, praktycznie w każdej dziedzinie życia zyskują na popularności.

Fot. NITUSFot. NITUS
- Obecnie panuje coraz większa świadomość w kwestii działań ekologicznych, dlatego też wszelkie rozwiązania energooszczędne przyjmujemy z większą ufnością i otwartością – informuje Radosław Piwowarski ekspert firmy NITUS. Producent oferuje swoim odbiorcom wyróżniające się doskonałymi właściwościami izolacji termicznej okna PVC.

Okna energooszczędne, czyli jak nie stracić energii przez okna?

Rosnące ceny energii skłaniają coraz większą liczbę ludzi do poszukiwania nowych i ekonomicznych rozwiązań, dzięki którym ich rachunki znacznie się zmniejszą. Z tego powodu podejmują oni decyzję o zainwestowaniu w rozwiązania energooszczędne. Jednym z takich kroków jest zakup okien energooszczędnych.
REKLAMA:

Okna energooszczędne. Co to właściwie jest?

Okna energooszczędne charakteryzują się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Decydując się na taką formę stolarki okiennej należy zwrócić przede wszystkim uwagą na współczynnik przenikania ciepła, który to określony jest symbolem Uw. - Należy pamiętać, że im jest on niższy, tym lepiej. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien energooszczędnych powinien plasować się na poziomie nie wyższym niż Uw = 1,1 W/(m2K). Natomiast dla okien pasywnych wartości te spadają odpowiednio poniżej 0,8W/m2K i 0,85W/m2k (dla okien zabudowanych). Oczywiście, aby mieć stuprocentową pewność co do wyboru zachęcam do korzystania z wiedzy naszych doświadczonych sprzedawców – zaznacza na początek ekspert firmy NITUS. O wartości wspomnianego współczynnika Uw dla całego okna w dużej mierze decydują parametry jakie spełnia oszklenie, które zostało w nim zastosowane.

Współczynnik przenikania ciepła dla powierzchni przeszklonej określany jest jako Ug. Decydujący wpływ na jego wartość mają: ramki dystansowe, wypełnienie przestrzeni międzyszybowej oraz pakiet szybowy.

Profil okna a przenikanie ciepła

Parametrem mającym równie ważny wpływ na izolacyjność cieplną okna jest także stopień w jakim rama okienna stanowi ochronę przed ulatnianiem się energii. Oczywiście wszystko zależne jest od szerokości profilu, a także od rodzaju zastosowanego w nim wzmocnienia. W tym wypadku warto wspomnieć, że znacznie lepszą izolacyjność wykazują profile mające powyżej 75 mm. - Jednak, aby powiększyć właściwości izolacyjne profilu nie wystarczy jedynie zwiększenie liczby jego komór, ale także poszerzenie go. Tak więc system pięciokomorowy o szerokości 76 mm osiąga znacznie lepsze właściwości cieplne niż sześciokomorowy o szerokości 70 mm - dodaje Radosław Piwowarski. Co więcej, profile, których przekrój wynosi 70mm nie zawsze pozwalają na zastosowanie cieplejszego pakietu trzyszybowego. Dzieje się tak, ponieważ jest on grubszy, a przez to wymaga zastosowania głębszych profili o przekroju m.in. 76 mm. Na poprawę parametrów termoizolacyjnych profilu wpływ będzie mieć także wypełnienie jego komór materiałem termoizolacyjnym.

Montaż ma znaczenie

Charakteryzujące się nawet najlepszymi parametrami cieplnymi okno nie zapewni wymaganej izolacji w pomieszczeniu jeżeli nie zostanie odpowiednio zamontowane. Dlatego też w celu zwiększenia szczelności okna stosuje się tzw. ciepły montaż trójwarstwowy. Jak działa? Otóż, poza standardowo stosowaną pianką poliuretanową do uszczelnienia używa się również, od strony zewnętrznej, folii wodoodpornych i paroporzepuszczalnych, a także folii paroizolacyjnych od strony wewnętrznej. Zastosowanie takiej metody montażowej prowadzi do podniesienia poziomu szczelności połączenia okna z ościeżem o ponad 75 proc.

Wykonanie montażu okna możliwe jest także w warstwie ocieplenia budynku. Taki proces stosowany jest w budynkach pasywnych i możliwy jest do wykonania w momencie, kiedy warstwa wełny lub styropianu osiąga ok. 20 cm. Dzięki temu następuje zmniejszenie głębokości wnęki okiennej a także ograniczenie ryzyka powstania mostka termicznego na styku okna ze ścianą.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów i nieustannie zmieniającego się rynku, firma NITUS od początku działalności stawia na nowoczesne rozwiązania i technologie. Proponowane przez przedsiębiorstwo rozwiązania spełniają najsurowsze kryteria związane z energooszczędnością. - Naszym odbiorcom proponujemy okna w systemach 70mm premium AD, 76mm standard AD i 76mm premium MD. W przyszłym roku wprowadzimy kolejny wariant, mianowicie 88 standard MD. Nasze produkty wpływają na znaczną redukcję zużycia energii oraz emisji CO,2 a systemy spełniają nie tylko aktualne wymogi branży, lecz przede wszystkim wymogi przyszłości - dodaje na koniec Radosław Piwowarski ekspert firmy NITUS.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: NITUS
#okna #czytelnia #do energooszczednosc #okno #okna i drzwi

Więcej tematów: