Jakie będą budynki przyszłości czyli trendy w budownictwie 2019?

Podziel się:
Proste bryły, inteligentne rozwiązania, więcej dziennego światła i zmiany w miejscach pracy – przedstawiamy najważniejsze trendy budowlane na 2019 rok.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska

1. Powrót do natury

Smog, hasło „zero waste” i budownictwo pasywne są coraz częściej tematami dyskusji. Łączy się to z projektami architektów i inwestorów, którzy stawiają na zrównoważone budownictwo. – Pod tym pojęciem kryje się architektura zakładająca komfort, oszczędność i samopoczucie użytkownika. Jednocześnie wszystko opiera się na poszanowaniu środowiska naturalnego – mówi Szymon Krauze z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Zwrócenie uwagi na aspekty środowiska jest również związane z nadchodzącą zmianą prawa - od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać warunki domów pasywnych, a więc takich, w których zużycie energii powinno być na niemal zerowym poziomie.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska

2. Inteligentne domy

Już w 2017 roku Instytut Gartnera zapowiedział, że najważniejszym trendem technologicznym będzie rozwój sektora Internet of Things, czyli Internetu Rzeczy. Już dziś korzystamy z inteligentnych rozwiązań w naszych domach, a będzie ich coraz więcej. – Specjalne rozwiązania pozwalają na zamykanie i otwieranie drzwi i okien poprzez aplikację w telefonie z dowolnego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Coraz bardziej popularna jest też biometryczna kontrola dostępu, dzięki której możemy np. otworzyć drzwi do domu za pomocą odcisku palca – tłumaczy Szymon Krauze.

3. Proste bryły

Z roku na rok odchodzimy od budowania klasycznych domów ze spadzistymi dachami, które stawiano tak chętnie w latach dziewięćdziesiątych. Choć jeszcze kilka lat temu domy o prostej bryle nie były bardzo powszechne, trend ten się zmienia. Kubiczna forma na planie prostokąta nie kojarzy się już z drogimi willami. Chętniej budujemy małe i minimalistyczne domy.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska

4. Duże przeszklenia

Razem z trendami związanymi ze zrównoważonym rozwojem możemy zaobserwować większą świadomość dotyczącą wpływu środowiska na nasze zdrowie. Coraz częściej mówi się o negatywnych skutkach hałasu oraz… braku światła dziennego. Rosnąca popularność dużych przeszkleń doskonale wpisuje się więc w aktualne trendy. – Montaż dużych drzwi tarasowych łączy się dzisiaj również z instalacją inteligentnych systemów, dzięki którym drzwi możemy otworzyć i zamknąć za pomocą telefonu lub przycisku. Duże szklane konstrukcje są też coraz bardziej bezpieczne – posiadają np. wbudowany system wykrywania przeszkód – mówi Szymon Krauze z GU Polska.
REKLAMA:

5. Biuro dla pracownika

Spore zmiany na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć w projektowaniu biur. Przede wszystkim odchodzimy od pracy w tzw. pomieszczeniach open space. Jak pokazują badania nie sprzyjają one naszej efektywności, dekoncentrują i zwiększają stres. Wchodzimy też w erę tzw. smart office, czyli inteligentnych biur. Oprócz rozwiązań, które są już powszechne (np. czytniki kart i klawiatury kodowe), pojawi się coraz więcej rozwiązań związanych z wirtualną rzeczywistością.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: GU Polska
#czytelnia #architektura #projekty #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: