Obowiązujące w Polsce stawki za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków są relatywnie wysokie. Trwający od dekady wzrost jej cen sprawia, że wciąż poszukujemy nowych sposobów na obniżenie zużycia. Jednym z nich może być stosowanie elektronicznej armatury natryskowej.

Sposoby na ograniczenie zużycia wody
Wśród najczęściej wymienianych sposobów na oszczędzanie wody w budynkach wymienia się przede wszystkim dbanie o odpowiedni stan instalacji wodnej, a więc natychmiastową eliminację wszelkich przecieków i naprawę nieszczelnych armatur. Doradza się także montaż w bateriach odpowiednich perlatorów minimalizujących zużycie wody. Wszystko to może być jednak niewystarczające w budynkach, w których z armatury w celach higienicznych korzysta na co dzień wiele osób, jak hotele, baseny czy sauny. Dlatego w tego typu obiektach często stosuje się armaturę z mechanizmem samozamykającym. Dzięki odpowiednio dostosowanemu, niskiemu przepływowi i mechanizmowi czasowego zamykania pozwala ona zapobiec niekontrolowanemu wypływowi wody i ograniczyć jej zużycie nawet do 56% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Jej dodatkową zaletą jest wysoki poziom higieny – np. po umyciu rąk lub kąpieli użytkownik nie musi dotykać armatury w celu jej zamknięcia. Technologie te wciąż ewoluują i są doskonalone w kierunku większej trwałości i maksymalnego komfortu obsługi. Co więcej, mogą być również uzupełniane o elektroniczne moduły otwierające nowe, inteligentne opcje.REKLAMA:
Inteligentne oszczędzanie
Armatura samozamykająca stała się już standardem w budynkach komercyjnych, jednak musi być ona trwała i bezawaryjna, aby mogła gwarantować zakładane oszczędności. Ciekawą innowacją w zakresie nowoczesnej armatury natryskowej jest LINUS D-C-T z nowej generacji sensorami. Przepływ wody można uruchomić za jednym dotknięciem przycisku z czytelnym symbolem On/Off. Niezawodna technologia sensorowa bezbłędnie wykrywa nawet delikatny nacisk, co pozwala uniknąć wielokrotnego włączania. Podtynkowy mechanizm połączony z nowoczesną płytą przyciskową w klasie IP 65 cechuje się nie tylko podwyższoną odpornością na uszkodzenia, lecz także niskim poborem energii oraz dodatkowymi funkcjami podnoszącymi komfort i bezpieczeństwo korzystania z natrysku. Mechanizm można programować na dowolny czas wypływu w zakresie od 10 do nawet 360 sekund, w zależności od sposobu użytkowania łazienki lub indywidualnych oczekiwań w zakresie oszczędzania wody. Przyjazne użytkownikom rozwiązanie zostało wyposażone w termostat pozwalający na regulację temperatury wody za pomocą pokrętła i jej ograniczenie do 38°C. Dużą zaletą natrysków w tej technologii jest ponadto możliwość ich łączenia z systemem inteligentnego budynku. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu można zaprogramować czas wypływu wody, regularne płukania antystagnacyjne czy przeprowadzać dezynfekcję termiczną dla całych grup natrysków. Elektronika pobiera przy tym wyjątkowo mało energii. W modelach zasilanych na baterię alkaliczną źródło zasilania trzeba wymienić dopiero po pięciu latach przy założeniu 150 uruchomień dziennie.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: schell