Narzędzia nowoczesnego montera – jakie rozwiązania wybrać?

Podziel się:
Dobry montaż produktów stolarki budowlanej wymaga nie tylko fachowej wiedzy i doświadczenia. W pracy profesjonalnego montera równie ważna jest umiejętność doboru i odpowiedniego wykorzystania systemów oraz narzędzi, dzięki którym instalacja okna, drzwi czy bramy garażowej będzie właściwa. Istotne jest zatem, aby dobry fachowiec wyposażony był w uniwersalny zestaw przyrządów.

Fot. Dobry montażFot. Dobry montaż
Montaż stolarki składa się z kilku kroków, podczas których dokonuje się zwymiarowania otworu montażowego, przygotowania podłoża, zamocowania stolarki oraz jej uszczelnienia. Na każdym z tych etapów pracy potrzebne są odpowiednie narzędzia. Czym więc kierować się przy ich wyborze?
Narzędzia – gdzie je kupować i jak wybierać?

Fot. Dobry montażFot. Dobry montażFot. Dobry montażFot. Dobry montaż
Wybór nie jest łatwy, gdyż na polskim rynku działa wiele światowych marek oferujących różnorodne narzędzia. Warto więc określić, jaki sprzęt będzie potrzebny w danej sytuacji i skupić się na jego dopasowaniu do specyfiki pracy. Co wziąć pod uwagę? Z pewnością istotną kwestią jest cena narzędzi. Koszt urządzeń wiodących producentów jest zazwyczaj wyższy, jednak należy pamiętać, iż w ofercie zazwyczaj zawarta jest usługa serwisowania i naprawy. A gdzie dokonywać zakupu? Najlepiej zapoznać się z propozycją producentów w dobrze zaopatrzonym salonie lub hurtowni. Warto także śledzić informacje branżowe na temat targów i wystaw. Wiele firm bierze w nich udział, organizując pokazy dla monterów. Jest to doskonały sposób na zdobycie wiedzy i przetestowanie urządzeń. Na narzędziach nie można oszczędzać. Użycie wysokiej jakości sprzętu gwarantuje bezpieczeństwo i precyzję wykonania oraz skraca czas potrzebny na przeprowadzenie prac montażowych.

Fot. Dobry montażFot. Dobry montażPrzy montażu stolarki budowlanej niezbędne jest wykorzystanie różnego rodzaju oprzyrządowania: narzędzi ręcznych, urządzeń pomiarowych, elektronarzędzi czy specjalistycznych uchwytów do transportu ręcznego szyb zespolonych. Wiele z tych rozwiązań może znacznie usprawnić prace związane z montażem, czego dowodzą coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia.

Dużym zainteresowaniem inwestorów, także indywidualnych, cieszą się wielkoformatowe przeszklenia, które charakteryzują się ponadstandardowymi wymiarami i wagą. W tego typu inwestycjach niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych sprzętów, takich jak przyssawki do szkła, mini żuraw czy też manipulator montażowy. Urządzenia te pozwalają na skrócenie instalacji, a co najważniejsze, zwiększają bezpieczeństwo prac montażowych – mówi Przemysław Ciechanowski z firmy Ciechanowski S.C., Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

Wiedza na temat możliwości zastosowania narzędzi pozwala na świadomy i odpowiedni wybór wyposażenia. Przykładem mogą być urządzenia laserowe, takie jak dalmierze i poziomice oraz detektory, zapewniające dokładne zlokalizowanie instalacji elektrycznej. – Na rynku jest dostępnych wiele nowinek, z których korzystają monterzy. Bardzo pomocnym narzędziem jest poziomica laserowa. Dzięki swej dokładności, pozwala precyzyjnie ustawić ościeżnice w pionie. Często wykorzystywanym urządzeniem jest także laser krzyżowy, który umożliwia ustalenie jednakowej wysokości na kilku ościeżnicach, wykorzystywany szczególnie przy montażu ościeżnic metalowych w pomieszczeniach, gdzie nie zostało jeszcze wykonane wykończenie posadzki. Piła zagłębiarka jest zaś idealnym narzędziem do skrótu drzwi. Nie ma potrzeby transportowania drzwi do specjalistycznego zakładu w celu skrótu, można te czynności profesjonalnie wykonać na miejscu.

Fot. Dobry montażFot. Dobry montaż
Monterzy posługują się także wszelkiego rodzaju młotami pneumatycznymi, które dzięki niewielkim wymiarom i dużej mocy, pozwalają na precyzyjne podkucie – zwiększenie otworów montażowych – mówi Szymon Kwaśnik z firmy Kwaśnik SKPD, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

Elektronarzędzia. Co wybrać i dlaczego?

Przy wyborze elektronarzędzi warto również rozważyć zakup urządzeń zasilanych akumulatorowo, wyposażonych w oświetlenie inspekcyjne, które poprawi jakość pracy w warunkach niedostatecznej ilości światła. Zaletą sprzętu akumulatorowego jest niezależność i mobilność, a osprzęt montera zawierający szybkie ładowarki wielonapięciowe oraz akumulatory litowo-jonowe pozwoli z pewnością na obsługę wielu narzędzi. Istnieje także możliwość łączenia kliku baterii w jedną, dzięki czemu można obsługiwać sprzęty o większej mocy. Warto korzystać z ofert, które umożliwiają zakup tego typu produktów wraz z różnego rodzaju organizerami i urządzeniami transportowymi, które usprawnią wszelkie prace montażowe.

Zaprawa – nie tylko dla murarza

Nie można także zapomnieć o wykonaniu niezbędnych czynności kończących montaż stolarki budowlanej. Jeśli prace wymagały podkucia, zwiększenia otworu pod stolarkę lub też montaż dodatkowej instalacji elektrycznej wokół okna, drzwi czy też bramy, co naruszyło warstwę tynku, wówczas pomocne będą np. gotowe zaprawy i narzędzia murarskie oraz produkty i środki czystości pozwalające na pozostawienie stanowiska pracy w nienagannym porządku. Resztki gruzu, folii oraz puste opakowania po wyrobach chemii budowlanej wykorzystanych przy montażu powinny być uprzątnięte, odpowiednio zabezpieczone i pozostawione w pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia odpadów budowlanych.
REKLAMA:

Dobry produkt wymaga dobrego montażu, a fachowy monter stolarki budowlanej powinien dysponować profesjonalnymi narzędziami, które taką instalację zapewnią. Prace zostaną wówczas przeprowadzone sprawnie i efektywnie. Wysokiej jakości, dobrze dobrane urządzenia w rękach doświadczonego fachowca to gwarancja usługi na najwyższym poziomie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dobry montaż
#czytelnia #narzedzie #maszyny #do prace_reczne #do montaz #Narzędzia ręczne

Więcej tematów: