Światła Trilux w holenderskim Wageningen

Podziel się:
Spójne i funkcjonalne połączenie sąsiadujących ze sobą obiektów z różnych epok to nie lada wyzwanie. Starania podejmowane, by mu sprostać, częściej niż zachwyt budzą kontrowersje. Obronną ręką z podobnej próby wyszli architekci mający stworzyć w holenderskim Wageningen wspólną przestrzeń dla budynków użyteczności publicznej z XVII i XIX wieku oraz lat 80. minionego stulecia.

Fot. TriluxFot. TriluxFot. TriluxFot. Trilux
„Ratusz należy do centrum miasta” – tak zadecydowali mieszkańcy holenderskiego Wagenignen, gdy odrzucili propozycję wzniesienia nowych budynków mających zastąpić XVII-wieczny obiekt. Do serca tę maksymę wzięło sobie biuro architektoniczne RAU, przed którym postawiono wyzwanie stworzenia funkcjonalnego kompleksu, zachowującego tkankę składających się na niego zabytków, pozwalając jednak tchnąć w nie nowego ducha, zwiększyć dostępność dla interesantów i sprawić, że będą przystosowane do nowoczesnych form pracy biurowej. Trzy sąsiadujące ze sobą budynki – ratusz z XVII w., stary gmach poczty z XIX w. oraz dobudówkę z lat 80. – połączono wspólnym, nowoczesnym atrium. Nowe przestrzenie zaaranżowano tak, by sprzyjały pracy projektowej i dialogowi społecznemu.

Fot. TriluxFot. TriluxFot. TriluxFot. Trilux

Światło centralnym elementem kompozycji

Odświeżone elewacje i wnętrza zabytkowych obiektów wkomponowano w nowoczesną przestrzeń utkaną z bieli, stali, przeszkleń i unikalnych rozwiązań oświetleniowych. - Rozpościerający się ponad całą powierzchnią atrium przeszklony dach, skonstruowany na bazie metalowych ram, jest doskonałym źródłem światła dziennego i podkreśla otwarty charakter przestrzeni łączącej gmachy składające się na kompleks ratusza Wageningen. By nie przeładować aranżacji oprawami oświetleniowymi, zastosowano przygotowane specjalnie z myślą o tym projekcie, dopasowane do kształtów stalowego szkieletu źródła światła na planie kwadratu – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Harmonijne wkomponowanie źródeł światła w przestrzeń postawione było za cel w całym obiekcie. Dyskretny design łączy wbudowane w sufit oprawy downlight zastosowane w recepcji i sali konferencyjnej oraz dające miękkie światło nabudowane na ściany galerii prostopadłościenne klosze. Jedynym odstępstwem od sytuacji, w której oświetlenie elektryczne stanowi tutaj tło, jest korytarz urzędu, w którym podwieszono efektowne, nagrodzone wzorniczą nagrodą Red Dot, okrągłe, przezroczyste i „lewitujące” oprawy TRILUX Lateralo Ring – relacjonuje Krzysztof Rajecki.

Miminalizm łączący zabytkowe z nowoczesnym

Przestrzeń pomiędzy 4 budynkami, które tworzą wspólnie nowy ratusz, przekształconą w „Salę Obywatela” – centralny punkt spotkań mieszkańców miasta i urzędników. Atrium łączy wszystkie obiekty i zapewnia wygodną komunikację pomiędzy nimi. Zabytkowe gmachy poddano gruntownemu odświeżeniu, a dobudówki z końca XX wieku zmodernizowano, zwiększając powierzchnię przeszkleń wychodzących na zabytkową starówkę. – Bryła nowego budynku, w którym zlokalizowano Izbę Rady Miejskiej, wyróżnia się prostotą i strukturą uwzględniającą charakter sąsiadujących budynków. Czyste, niezaśmiecone formy i wymiary, wyjątkowa dbałość o detal, fasada robiąca wrażenie otwartości na otoczenie i celowo odmienna od zastanej w otoczeniu barwa murów – wszystko to sprawia, że nowy budynek jest czymś szczególnym, wzbogacającym historyczny kontekst ratusza o nawiązania do nowoczesności – podsumowuje w opisie projektu na swojej stronie biuro architektoniczne RAU.
REKLAMA:

Recykling i zrównoważony rozwój

By dopełnić koncepcji harmonijnego połączenia starego z nowym, wyposażenie wnętrz powierzono specjalizującej w zrównoważonym rozwoju biur oraz gospodarce obiegowej firmie wnętrzarskiej Blossom Architecture. Ladę i ławkę w poczekalni wykonano z lin gimnastycznych. Z recyklingu pochodzi także materiał na posadzkę. Akcesoria i tabliczki z opisami poszczególnych miejsc wykonano z wyprodukowanego lokalnie drewna, a na stanowiskach roboczych zastosowano rozwiązania umożliwiające zerwanie z siedzącym trybem życia. Wysokie biurka pozwalają wykonywać zadania na stojąco, a na stanowiskach z siodełkami rowerowymi mięśnie pracują nawet gdy się siedzi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Trilux
#czytelnia #do oswietlenie #wnetrza #oswietlenie #trilux #w publiczne

Więcej tematów: