Proekologiczne ogrzewanie domu, czyli zalety zamontowania pompy ciepła w domu jednorodzinnym

Podziel się:
Zmiany klimatyczne spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. W 2016 roku udział OZE w ogólnym pozyskaniu energii pierwotnej w Polsce wyniósł 13,6% – wskazuje Główny Urząd Statystyczny. Technologie oparte na źródłach odnawialnych zapewniają nie tylko wydajne ogrzewanie czy podgrzewanie ciepłej wody, ale również pozyskiwanie prądu. Jakie przynoszą korzyści? A przede wszystkim – czy inwestowanie w OZE jest opłacalne?

Fot. Saunier DuvalFot. Saunier Duval
Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł zaliczamy energię grawitacyjną wody, wiatru, słoneczną, geotermalną oraz biopaliwa. Ich wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem – odnawiają się one w krótkim czasie. Korzystanie z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) to przede wszystkim redukcja gazów cieplarnianych, ale także tzw. współtowarzyszących zanieczyszczeń, takich jak pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu – czyli zanieczyszczeń, które bezpośrednio i pośrednio wpływają na zdrowie.

Ogrzewanie domu za pomocą OZE – na co warto postawić?

Aby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, warto postawić na urządzenia działające w oparciu o odnawialne źródła energii. Przykładem może być pompa ciepła, która aż w 75% korzysta z OZE (wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w ziemi, powietrzu i wodzie). Pozostałą energię niezbędną do jej pracy pokrywa prąd elektryczny. Choć pompy ciepła nie opierają się w całości na odnawialnych źródłach energii, to według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 kwietnia 2014 roku zalicza się je do kategorii Odnawialnych Źródeł Energii.

Jedno z nowoczesnych rozwiązań na rynku pomp stanowi obecnie powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split z oferty marki Saunier Duval. Wykorzystuje ona energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania i chłodzenia budynku, a także do produkcji ciepłej wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu nowej technologii pracuje ona bardzo cicho i ekonomicznie. Doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkich budynkach, jak i w dużych domach jednorodzinnych. Niska emisja dźwięku pozwala ponadto na montaż nawet w gęstej miejskiej zabudowie.

Fot. Saunier DuvalFot. Saunier Duval

Krok w krok z ekologią – o korzyściach pomp ciepła

Inwestycja w pompę ciepła niesie za sobą szereg zalet, wśród których najważniejszą jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko. Szacunki zawarte w analizach organizacji PORT PC wskazują, że do 2020 r. udział pomp ciepła montowanych przez inwestorów w nowych budynkach jednorodzinnych wzrośnie w Polsce o ponad 20%. Co zyskują ich użytkownicy?

Urządzenie bezobsługowe

Pompa ciepła to urządzenie, które nie wymaga obsługi przez człowieka – ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Ponadto jest łatwa w konserwacji.

Pompa ciepła nie stwarza niebezpieczeństwa wybuchu

Pompa ciepła jest urządzeniem pozyskującym energię z naturalnych źródeł ciepła (m.in. z ziemi albo powietrza), a jej działanie nie grozi wybuchem czy ulatnianiem się czadu.

Niskie koszty eksploatacji

Mimo że pompa ciepła do swej pracy potrzebuje zasilania energią elektryczną, to przy dobrze zaprojektowanej instalacji jej pobór jest niewielki. Dla przykładu – według portalu Kalkulator Budowlany w przypadku pompy powietrze-woda typu split moc cieplna może wynosić od 3,5 do 12kW (temperatura na zewnątrz to 7 stopni C), a stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną wynosi 62%. Pompa ciepła tego typu z inwerterem pobierze więc 3 750 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Przy założeniach, że cena energii elektrycznej wynosi 0,6 zł/kWh, to roczny koszt ogrzewania pompą ciepła powietrze-woda typu split będzie wahał się na poziomie 2 250 zł.

Wielofunkcyjność

Pompy ciepła to urządzenia, które zimą mogą ogrzewać pomieszczenie, latem zaś je chłodzić.

Oszczędność

Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym pozwala na oszczędność już na etapie budowy (brak konieczności budowania komina i kotłowni) oraz podczas eksploatacji – wydajność może być regulowana automatycznie w zależności od obciążenia grzewczego, a koszty bieżące pozostają na niskim poziomie.
REKLAMA:

Cicha praca urządzenia

Pompy ciepła działają obecnie coraz ciszej np. pompa ciepła Genia Split od Saunier Duval pracuje na poziomie 49 dB(A) oraz 42 dB(A) w trybie cichym. Jest to hałas ledwo słyszalny podczas codziennego użytkowania.

Stosunkowo szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych

Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najkorzystniejszym ekonomicznie sposobem ogrzewania budynków. Ponadto zwrot z inwestycji w pompę wynosi obecnie 5–7 lat, w zależności od rodzaju pompy.

Długa żywotność pompy ciepła

Żywotność pompy ciepła to szacunkowo ok. 20-25 lat pracy, istnieje jednak możliwość jej wydłużenia. Aby to zrobić należy odpowiednio użytkować urządzenie czy dbać o regularne przeglądy serwisowe. Znaczenie ma również sprężarka, która stanowi centrum całego układu. Konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całego układu w taki sposób, żeby zapewnić sprężarce długie okresy pracy bez częstego włączania i wyłączania. Efekt ten można uzyskać poprzez zastosowanie zasobnika buforowego zwiększającego bezwładność cieplną instalacji.

Niezawodne, przyjazne środowisku oraz wydajne pompy ciepła zyskują znaczne grono zwolenników. Wybór tego rozwiązania nie tylko jest zgodny z życiem w nurcie „zielonej rewolucji”, ale także sprzyja zwiększeniu oszczędności finansowych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Saunier Duval
#czytelnia #dom #instalacje #pompa #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: