Elementy do nowoczesnych instalacji i systemów grzewczych

Podziel się:
Rozdzielacze do nowoczesnych instalacji i systemów grzewczych.

Fot. TechniprotFot. TechniprotNowoczesne instalacje grzewcze po kilkunastu latach od ich wprowadzenia na rynek polski zyskały powszechność stosowania. Można powiedzieć, że nastąpiła wręcz rewolucyjna zmiana w technologii wykonywania instalacji i stosowanych w nich materiałach. Poprawnie zaprojektowane i wykonane instalacje zapewniają długą niezawodną i ekonomiczną eksploatację oraz komfort cieplny. Obecnie takie też są oczekiwania użytkowników a ich spełnienie w znacznej mierze zależy od wiedzy, doświadczenia i rzetelności wykonawców instalacji oraz od jakości zastosowanych w niej materiałów. Jednym z elementów mających duży wpływ na niezawodną pracę instalacji są rozdzielacze. „TECHNIPROT” jako pierwszy w Polsce w 1991 roku podjął produkcję rozdzielaczy o różnych przeznaczeniach i aktualnie w tej dziedzinie jest niekwestionowanym liderem. Od początku postawił na wysoką jakość oraz różnorodność rozwiązań konstrukcyjnych i wykonawczych by zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Podział rozdzielaczy pod kątem przeznaczenia:
– do centralnego ogrzewania grzejnikowego - CO
– do ogrzewania podłogowego - OP
– do pomp ciepła i innych systemów grzewczych - modułowe
Rozdzielacze produkowane są z rury mosiężnej profilowej 1’’ w gat. CW617N, z rury mosiężnej okrągłej o średnicach ø 33 ÷ ø 60 w gat. CW508L oraz z rury nierdzewnej okrągłej ø 42,4 w gat. 1.4301.

Fot. TechniprotFot. TechniprotRozdzielacze do centralnego ogrzewania grzejnikowego powszechnie nazywane rozdzielaczami do CO są wykonywane ze wszystkich w/w materiałów, zarówno mosiężnych jak i ze stali nierdzewnej. Mogą być produkowane jako rozdzielacze w wersji skróconej bez możliwości wmontowania zaworu spustowego lub w wersji z sekcją odpowietrzenia i spustu. Podstawowym elementem wyposażenia belek do CO są łączniki (eurokonusy). Eurokonusy mają w części wewnętrznej od strony montażu z adapterem znormalizowane gniazdo o stałym wymiarze w wysokiej tolerancji ø 18,1 +0,1. Najistotniejszą funkcją eurokonusa jest to, że jest to element, do którego w rozdzielaczu montowane są rury instalacyjne PEX, PEX/AL/PEX lub miedziane przy pomocy odpowiednich adapterów. W naszych rozdzielaczach tak grzejnikowych jak i podłogowych wszystkie łączniki (eurokonusy) oprócz uszczelnienia na oring wkręcane są na klej uszczelniającomocujący.

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego (OP) spełniają jedną z podstawowych funkcji decydujących o poprawnej pracy instalacji ogrzewania podłogowego. Współdziałając z innymi elementami automatycznej regulacji muszą zapewnić uzyskanie żądanych parametrów temperatury w różnych pomieszczeniach poprzez uzyskanie przepływu odpowiedniej ilości czynnika grzewczego w poszczególnych pętlach grzewczych jak też możliwość okresowego zamykania jej przepływu. Posiadają więc na belce zasilającej zawory regulacyjne zasilające (dławiące lub wskaźniki przepływu) zaś na belce powrotnej zawory powrotne umożliwiające zainstalowanie siłowników elektromagnetycznych sterujących pracą tych zaworów. Zawory regulacyjne zasilające służą do płynnej regulacji przepływu czynnika grzewczego w pętlach grzewczych. Wskaźniki przepływu renomowanej szwajcarskiej firmy pozwalają na dokładną regulację przepływu w poszczególnych pętlach grzewczych z jednoczesnym przejrzystym odczytem ilości przepływającego czynnika grzewczego w l/min. Belki rozdzielaczy do CO jak i OP po zmontowaniu z elementami wyposażenia sprawdzane są na stanowisku kontrolnym pod ciśnieniem 8 bar i próba ta jest oznaczona na belkach.

Rozdzielacze do pomp ciepła i innych systemów grzewczych montowane z modułów są przeznaczone do dolnych źródeł pomp ciepła, do ogrzewania dużych powierzchni takich jak hale produkcyjne, markety, salony samochodowe, szkoły, szpitale, bloki mieszkalne czy duże, rozbudowane domy oraz do innych systemów grzewczych (np. solarnych).

Fot. TechniprotFot. TechniprotKonstrukcja modułowa rozdzielaczy umożliwia zmontowanie dowolnej jego wielkości z segmentów (modułów). Rozdzielacze te produkowane są z rur o średnicach ø 42, ø 48 i ø 60 wykonanych z wysokiej jakości mosiądzu CW508L nie zawierającego szkodliwego dla zdrowia ołowiu, co w rozdzielaczach do ogrzewania jest o tyle istotne, że nie powstają w nich tlenki ołowiu które utrudniają pracę ruchomych elementów. Na odejściach pod zasilanie i powrót montowane są - w zależności od wersji – zawory kulowe, zawory kulowe i wskaźniki przepływu lub zawory regulacyjne zasilające i powrotne. Wszystkie uszczelnienia w rozdzielaczu zarówno o-ringi jak i uszczelki płaskie wykonane są z gumy EPDM – 70 która gwarantuje znakomitą szczelność oraz łatwość montażu dla uzyskania prawidłowego połączenia poszczególnych segmentów. Wszystkie materiały i elementy użyte do ich wykonania mają odpowiednie atesty lub świadectwa jakości. Kompletne belki rozdzielacza przemysłowego poddawane są próbie szczelności pod ciśnieniem 8 bar na stanowisku kontrolnym.

Cechy wyróżniające rozdzielacze produkcji „TECHNIPROT”:

1. Unikalna technologia wykonywania otworów w belkach okrągłych pod elementy wyposażenia polegająca na wypiętrzaniu rodzimego materiału rury na zewnątrz i do wewnątrz mającemu na celu uzyskanie odpowiedniej długości gwintu i pewnego połączenia z innymi współpracującymi elementami.
2. Zdecydowana większość rozdzielaczy produkowana jest z rur mosiężnych bezołowiowych w gatunku CW508L. Z tego gatunku mosiądze nie wydzielają żadnych tlenków ołowiu, które niekorzystnie wpływają na niezawodność i trwałość instalacji.
3. Zastosowanie w instalacjach grzewczo-sanitarnych rozdzielaczy z materiałów mosiężnych bezołowiowych lub nierdzewnych powoduje, że mogą być użyte do wody pitnej. Posiadają Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Instytut Higieny w Warszawie.
4. Wszelkie uszczelnienia w rozdzielaczach wykonywane są z atestowanej gumy EPDM-70.
5. Wysoka dokładność i estetyka wykonania elementów składowych oraz wykończenie powierzchni belek poprzez trwałe ich wybłyszczanie metodą elektrochemiczną.
6. Sprawdzenie elementów składowych rozdzielaczy na każdym stanowisku oraz kontrola produktów finalnych na szczelność przy 8 bar.
7. Rozdzielacze posiadają Krajową Ocenę Techniczną wydana przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie.
8. W posiadaniu firmy są charakterystyki hydrauliczne rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego różnych typów opracowane przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
9. Różnorodność rozwiązań i wykonań pozwalająca na optymalny dobór przez duże firmy systemowe oraz mniejsze hurtownie specjalistyczne.
10. Każdy rozdzielacz jest pakowany w indywidualne pudełko tekturowe o wzmocnionej konstrukcji z oznaczeniem typu i przeznaczenia.
11. Stałe dążenie do wprowadzania nowych poszukiwanych produktów np. Rozdzielacze modułowe o wyższych możliwościach przepływu również w wersji ogrzewania podłogowego. 12. Na nasze produkty udzielamy pełnej gwarancji na 2 lata od daty zakupu.

Fot. TechniprotFot. TechniprotSzafki do instalacji grzewczych i sanitarnych. Szafki metalowe do instalacji grzewczych i sanitarnych ze względu na potrzeby i sposoby instalowania wykonywane są w dwu podstawowych typach: 1. Szafki wnękowe-podtynkowe typ SWP, SWPg (głębokie) i SWPu 2. Szafki wolnostojące-natynkowe typ SW, SWg (głębokie) i SWN Szafki SWP, SWPg i SWPu mają lakierowany tylko przód tj. przykręcaną ramkę z drzwiczkami, a szafki w wersji wolnostojącej natynkowej są całe lakierowane proszkowo. Szafki wnękowe - podtynkowe typ SWP, SWPg i SWPu z lakierowanym przodem, tj. ramką z drzwiczkami produkowane są z blachy stalowej ocynkowanej elektrolitycznie. W obudowie każdej szafki w tylnej części (plecy) umocowane są długie ruchome prowadnice z wkrętami, podkładkami i nakrętkami. Służą one do zamontowania w szafce rozdzielacza do CO lub OP. Dzięki tym prowadnicom rozdzielacz można swobodnie przesuwać w kierunku góra- dół lub lewo-prawo, w zależności od tego, z której strony znajduje się zasilanie w czynnik grzewczy (wodę). Trzeba pamiętać, że na czas montażu szafki z rozdzielaczem we wnęce demontujemy ramkę lakierowaną i drzwiczki, żeby nie doszło do ich uszkodzenia lub zabrudzenia. Szafki typ SWP, SWPg i SWPu produkowane są w siedmiu rozmiarach szerokości. Szafki wolnostojące - natynkowe typ SW, SWg i SWN w całości wykonywane są z blachy stalowej ocynkowanej elektrolitycznie, a następnie lakierowane proszkowo na kolor RAL 9010. Rozdzielacze montuje się podobnie jak w szafkach SWP, SWPg i SWPu tj. przy pomocy długich prowadnic przymocowanych do tylnej części szafki (plecach). Szafki typ SW, SWg i SWN wykonywane są w sześciu rozmiarach szerokości. Materiały: blachy stalowe ocynkowane elektrolitycznie stanowiące podstawowy surowiec do produkcji szafek pochodzą z dwóch źródeł. Są to Huta ARCELOR MITTAL Poland dawniej im. T. Sendzimira w Krakowie i FINCO-STAL – importer blachy z Luksemburga. Każda partia materiału jest atestowana i posiada pierwszy gatunek jakości. Ponadto jest odpowiednio konserwowana, co zabezpiecza przed szkodliwymi działaniami atmosfery. Lakier proszkowy użyty do malowania szafek musi być dobrej marki i powinien bardzo dobrze wiązać się z powierzchnią metalowych elementów. Firma „TECHNIPROT” jako wieloletni producent szafek dla odbiorców krajowych i na eksport używa w procesie lakierowania proszków lakierniczych znanych europejskich producentów. Każda szafka jest pakowana w odpowiednie pudło tekturowe. Przyklejona na opakowaniu etykieta informuje jaki jest to typ szafki i rozmiar.

Fot. TechniprotFot. TechniprotUkłady mieszające. Układy mieszające z trójdrogowym lub czterodrogowym termostatycznym zaworem mieszającym oraz z samoregulującą się pompą elektroniczną są przeznaczone do instalacji centralnego ogrzewania w których zaprojektowano dwa różne rodzaje ogrzewania, o różnych parametrach czynnika grzewczego np. ogrzewanie grzejnikowe o temp. ≤ 80oC i ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne) o temp. ≤500C. Utrzymuje on stałą, zadaną temperaturę czynnika niezależnie od wahań temperatury wody zasilającej ze źródła ciepła. Układy mieszające znajdują zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych jedno i wielorodzinnych jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Zespoły zabezpieczenia naczyń wzbiorczych. Zespoły zabezpieczenia naczyń wzbiorczych są stosowane w instalacjach grzewczych zamkniętych i ich zadaniem jest nie dopuszczenie do nadmiernego wzrostu ciśnienia w tych instalacjach. Zadaniem takiego zespołu zabezpieczenia jest skierowanie nadwyżki czynnika grzewczego (tj. wody powstałej w wyniku wzrostu jego objętości pod wpływem wzrostu temperatury) do naczynia wzbiorczego z przeponą, a w przypadku znacznego wzrostu ciśnienia upuszczenie nadmiaru wody na zewnątrz. Zespoły zabezpieczenia naczyń wzbiorczych dzielą się na zespoły do instalacji CO i zespoły do instalacji wodnych. Cały produkt zapakowany jest w pudełko tekturowe, w którym są też śruby z kołkami do mocowania. Zespół zabezpieczenia naczyń wzbiorczych do instalacji CO wyposażony jest w manometr 4 bar z zaworem stopowym (odcinającym), zawór bezpieczeństwa 3 bar, odpowietrznik automatyczny z zaworem stopowym, szybkozłączkę-sprzęgło służące do bezpośredniego mocowania naczynia wzbiorczego.
REKLAMA:

Zespół zabezpieczenia naczyń wzbiorczych do instalacji wodnych wyposażony jest w manometr 10 bar z zaworem stopowym, zawór bezpieczeństwa 6 bar, szybkozłączkę-sprzęgło służące do bezpośredniego mocowania naczynia wzbiorczego.

Stosując elementy do nowoczesnych instalacji i systemów grzewczych firmy „TECHNIPROT” zapewniamy sprawne działanie systemu ogrzewania wodnego, a wykonanie całej instalacji ogrzewania staje się prostsze i łatwiejsze. Natomiast różnorodność rozwiązań i wykonań pozwala projektantom instalacji i inwestorom na optymalny dobór elementów instalacji pod względem konstrukcyjnym, wykonawczym i cenowym. Całą ofertę naszych wyrobów jak również szczegóły techniczne znajdą Państwo na naszej stronie internetowej http://techniprot.pl/
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Techniprot
#czytelnia #rura #instalacje #woda #pompa #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: