Montaż izolacji w systemach HVAC. Jak ułatwić pracę wykonawcy?

Podziel się:
Aby instalacja grzewcza lub wentylacyjna spełniała swoje zadanie, niezbędnym jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej lub przeciwkondensacyjnej. Ochrona przed stratami cieplnymi i korozją stalowych elementów to dzisiaj absolutny standard, o którym myśli się już w pierwszych etapach układania instalacji. Projektanci i wykonawcy coraz częściej stawiają na otuliny z wełny kamiennej. O czym warto pamiętać przy wyborze i montażu produktów tego typu?

Jedną z najważniejszych cech otulin z wełny kamiennej jest gotowy, prefabrykowany kształt, który można łatwo i szybko dopasować do średnicy izolowanego przewodu. Czasami specyfikacja projektu mija się z rzeczywistymi wymiarami, co nie pomaga w przy zwymiarowaniu i zakupie odpowiednich produktów. Naprzeciw potrzebom wyszedł Paroc, wprowadzając na rynek otulinę PAROC Hvac Combi AluCoat T.

Rozwiązanie pozwala na pewną elastyczność, ponieważ z jednej strony umożliwia dopasowanie średnicy wewnętrznej do zróżnicowanych średnic zewnętrznych rur w przedziale 12-18 mm oraz 22-28 mm – wyjaśnia Michał Nękanowicz, Specifications Sales Manager i BIM Manager w firmie Paroc Polska. – Z drugiej strony otulina ściśle przylega do zabezpieczanego przewodu, dzięki czemu chroni przed stratami ciepła z układu – dodaje.

Przy zastosowaniu otuliny ważny jest nie tylko dobór rozwiązania o odpowiedniej grubości i średnicy wewnętrznej, ale uzyskanie szczelnej powierzchni izolacji. Zapobiega to postawaniu niepożądanych mostków termicznych. Otuliny z wełny kamiennej są znacznie szybsze i łatwiejsze w montażu niż np. maty. Jednak ryzyko przy montażu wciąż istnieje i warto pamiętać, że kluczem do poprawnego wykonania izolacji pozostaje dokładne wykonanie połączeń zarówno poszczególnych odcinków, jak i złączy podłużnych.

Fot. ParocFot. Paroc

Dobre połączenie zawsze w cenie

Jednym z najczęstszych problemów spotykanych przy długich i prostych przewodach jest stosowanie kilku następujących po sobie rozwiązań izolacyjnych. Niestety łączenia nie gwarantują stuprocentowej szczelności, a co za tym idzie wpływają na utratę ciepła. Paroc jako jedyny producent na rynku oferuje otuliny z wełny mineralnej o długości 1200 mm. Mniej cięć oznacza w tym przypadku mniej mostków termicznych. Produkt jest zgodny z normą EN13467.
REKLAMA:

Do tej pory łączenia złączy podłużnych wykonywało się w „tradycyjny” sposób – za pomocą taśmy lub metodą na gorąco. Czas przeszły nie został użyty przypadkiem, ponieważ rozwój technologii sprawił, że można te czynności pominąć. Wystarczy, że wybierzemy otulinę PAROC Hvac Combi AluCoat T lub PAROC Hvac Section AluCoat T. Dzięki pokryciu zbrojoną folią aluminiową ze specjalną zakładką samoprzylepną montaż jest nie tylko szybszy i łatwiejszy. Przede wszystkim jednak wzmacnia ciągłość i szczelność, redukując ryzyko powstawania mostków termicznych.

Aby uzyskać maksymalnie satysfakcjonujące rozwiązanie zaleca się, aby otulinę dodatkowo zabezpieczyć na jeden z czterech sposobów.

W metodzie „tapelock” przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, żeby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy – radzi Michał Nękanowicz. – Alternatywnie można wykorzystać drut wiązałkowy, który zawijamy dookoła otuliny lub spiralnie. Czasem stosuje się też opaski plastikowe lub stalowe. Niezależnie od wybranej opcji zabezpieczenia, końce dwóch otulin zawsze łączymy ze sobą metodą „tapelock” – dodaje ekspert firmy Paroc.

Fot. ParocFot. Paroc

Izolacje to nie wszystko

Zastosowanie właściwego materiału termoizolacyjnego, niestety, nie wystarcza do całkowitego zabezpieczenia systemów grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Często wymaga użycia dodatkowych elementów, które nie zawsze ze współgrają, szczególnie jeśli pochodzą od różnych producentów.

Firma Paroc wyszła z założenia, że „wszystko, co potrzebne, musi być w jednym miejscu”, dlatego w swojej ofercie posiada akcesoria instalacyjne, które z pewnością ułatwią pracę fachowcom. Noże do cięcia wełny kamiennej, druty wiązałkowe, zgrzewarki i gwoździe do mocowania izolacji (w tym gwoździe izolowane), taśmy klejące dedykowane do poszczególnych typów pokryć oraz manszety do wykańczania przewodów to najważniejsze produkty z bogatej oferty producenta.

Na uznanie zasługuje fakt, że kompatybilność poszczególnych elementów została przetestowana w warunkach roboczych, a co za tym idzie – udało się stworzyć akcesoria gwarantujące, że izolacja będzie wykonana w najlepszy możliwy sposób. Dzięki akcesoriom firmy Paroc, systemy grzewcze, wentylacyjne czy klimatyzacyjne mogą osiągnąć maksimum wydajności!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #do izolacja #paroc

Więcej tematów: