Nowa przestrzeń dla innowacji medycznych - z nową, bezpieczną instalacją

Podziel się:
W Tybindze, gdzie znajduje się jeden z najlepszych ośrodków uniwersyteckich szkolenia medycznego w Niemczech, są obecnie prowadzone liczne projekty infrastrukturalne. Kliniki Crona przechodzą gruntowną renowację. Podjęte już działania obejmują instalację rur chłodzących oraz kanałów mediów, do których zastosowano system instalacyjny fischer FMS.

Szpital Uniwersytecki w Tybindze, przechodzi obecnie proces licznych przebudów, mających na celu stworzenie idealnego środowiska przestrzennego oraz infrastrukturalnego, dla nowoczesnej medycyny zaawansowanej, opieki nad pacjentami, badań i nauki. Założony w 1805 r. Szpital Uniwersytecki, to podzielony niejako naturalnie kompleks zabudowań, obejmujący dwie części: znajdującą się w dolinie na północ od centrum miasta oraz część na zboczu góry Schnarrenberg na północny zachód od centrum.

Instalacja dla innowacji: oprócz kanałów mediów zainstalowano rury chłodzące. Zastosowano do tego celu system instalacyjny fischer FMS, ponieważ rozwiązanie było idealne do wysokich obciążeń jakie generują rury chłodzące DN250, a także dla wymaganej rozpiętości konstrukcji szkieletowej. fot. fischerInstalacja dla innowacji: oprócz kanałów mediów zainstalowano rury chłodzące. Zastosowano do tego celu system instalacyjny fischer FMS, ponieważ rozwiązanie było idealne do wysokich obciążeń jakie generują rury chłodzące DN250, a także dla wymaganej rozpiętości konstrukcji szkieletowej. fot. fischer
Kliniki Crona rozpoczęły działalność w 1988 i 1989 roku. By zapewnić jednostce dalszy, wysoki poziom leczenia, podjęto decyzję o modernizacji i rozbudowie istniejących budynków. Jednym z etapów przebudowy była instalacja rur chłodzących, w centrum technicznym oraz instalacja tras mediowych prowadzona między grudniem 2019 r. a lutym 2020 r.Proces miał szczególne znaczenie dla udrożnienia dróg ewakuacyjnych i ratunkowych oraz korytarza służącego do załadunku i rozładunku materiałów, które stanowią jedną z podstaw tamtejszej infrastruktury. Rury chłodzące zostały pomyślnie zainstalowane dzięki tzw. ciężkiemu systemowi instalacyjnemu fischer FMS. System jest idealny do przenoszenia dużych obciążeń generowanych przez rury chłodzące o średnicy wewnętrznej 250 mm (nominalna szerokość DN250) przy jednoczesnym uwzględnieniu wymaganej rozpiętości konstrukcji szkieletowej.

Łatwe przenoszenie wysokich obciążeń: ciężkie instalacje, takie jak te w klinikach Crona w Tybindze, można skutecznie i łatwo wdrożyć dzięki systemowi fischer FMS. W przeciwieństwie do skomplikowa-nych konstrukcji stalowych metoda ta nie wymaga własnego planowania i wstępnego montażu oraz zapobiega nietolerancjom budowlanym i opóźnieniom na placu budowy. fot. fischerŁatwe przenoszenie wysokich obciążeń: ciężkie instalacje, takie jak te w klinikach Crona w Tybindze, można skutecznie i łatwo wdrożyć dzięki systemowi fischer FMS. W przeciwieństwie do skomplikowa-nych konstrukcji stalowych metoda ta nie wymaga własnego planowania i wstępnego montażu oraz zapobiega nietolerancjom budowlanym i opóźnieniom na placu budowy. fot. fischer
Nowy system fischer FMS sprawia, że ciężkie instalacje w budynkach, takie jak opisana powyżej, stają się wyjątkowo elastyczne i wydajne w instalacji. System pozwala także, uniknąć opracowywania skomplikowanej konstrukcji stalowej, która wymaga własnego planowania i wstępnego montażu i często prowadzi do niespodziewanych efektów na miejscu. Z kolei system kanałów FMS zapewnia krótki czas montażu i instalacji oraz niższe koszty podczas instalacji rur, takich jak w Tybindze.

Projekt rozpoczął się od oceny istniejącej instalacji w klinice, celem określenia właściwych wymiarów i punktów bazowych dla konstrukcji ramy. W tym celu zastosowano oprogramowanie RSTAB do analizy strukturalnej Dlubal. Program umożliwił rejestrację i obliczenie szkieletu stalowego na podstawie danych produktu i parametrów na miejscu zarejestrowanych dla systemu instalacyjnego fischer FMS. Pozwoliło to także na zaplanowanie niezbędnych wymiarów konstrukcyjnych oraz obliczenie poprawnych naprężeń. Wyniki w formie dokumentacji, odpowiednich rysunków wymiarowych oraz listy materiałów posłużyły jako podstawa do zamówienia. Dzięki temu dodatkowemu wsparciu, firma fischer pomogła wykonawcy z powodzeniem i bezpiecznie zainstalować rury chłodzące za pomocą innowacyjnego i przyjaznego dla użytkownika rozwiązania, bez konieczności planowania i instalowania skomplikowanej konstrukcji stalowej i systemu podparcia rur.

System instalacyjny fischer FMS, znacznie wpłynął na szybki postęp prac, podczas instalacji rur w klinice Crona bez konieczności prefabrykacji na miejscu. Wraz z profilami i masywnymi elementami konstrukcyjnymi uniwersalne łączniki umożliwiają różnorodne zastosowania, łatwą regulację podczas instalacji oraz wyrównania tras rurociągu. Istniejące ustawienia można łatwo rozbudować lub adaptować. Profile należy przycinać tylko pod kątem prostym, co pozwala uniknąć start. Wstępnie zmontowane elementy konstrukcyjne nie wymagają dalszego spawania ani obróbki na placu budowy. Gama produktów w pełni ocynkowanych ogniowo, oznacza że nie ma potrzeby nakładania kolejnych powłok, dzięki czemu montaż jest szybszy i łatwiejszy, przy jednoczesnej redukcji czasu i kosztów.

Właściwe rozwiązanie dla każdego zadania instalacyjnego: oprócz systemu fischer FMS, użyto także uniwersalnego systemu fischer FUS. Produkty obejmowały kanał instalacyjny FUS 41 / 2.5 (na zdjęciu) z dodatkowymi modułowymi komponentami systemu. Elementy łączące i konstrukcyjne instaluje się po prostu wkładając je do kanału instalacyjnego, aby uzyskać liczne i dopasowane do potrzeb rozwiązania. fot. fischerWłaściwe rozwiązanie dla każdego zadania instalacyjnego: oprócz systemu fischer FMS, użyto także uniwersalnego systemu fischer FUS. Produkty obejmowały kanał instalacyjny FUS 41 / 2.5 (na zdjęciu) z dodatkowymi modułowymi komponentami systemu. Elementy łączące i konstrukcyjne instaluje się po prostu wkładając je do kanału instalacyjnego, aby uzyskać liczne i dopasowane do potrzeb rozwiązania. fot. fischer
Przy opisywanej realizacji, zastosowano m.in. masywne profile FMP o długości 3 i 6 metrów. Profile połączono i przymocowano do podłoża za pomocą łącznik z łbem młoteczkowym fischer FMHB. Wykorzystane produkty obejmowały również płyty podstawy FMSF BP, kątowniki montażowe FMA, połączenia śrubowe FMUF i łączniki przegubowe FMVB w odpowiednich rozmiarach i konfiguracjach. Wszystkie te wykorzystane produkt, stanowią zaledwie część kompleksowej i elastycznej oferty FMS.

Obejmy do rur chłodniczych FRS-K zastosowano z odpowiednimi akcesoriami do zamocowania rur chłodzących na masywnych profilach, zaś do ich wykończenia użyto zaślepek FMEC. Wszystkie elementy systemu można szybko i łatwo zmontować do pożądanej konstrukcji, stosując zasadę konstrukcji modułowej.
REKLAMA:

W ramach projektu oprócz produktów FMS zastosowano inne rozwiązania z zakresu systemów instalacyjnych fischer, takie jak uniwersalny system kanałów FUS, mocny zacisk rurowy FRSM oraz niezbedne akcesoria. Produkty z gamy kotew fischer obejmowały kotwę śrubową FAZ II 12/20 GS, która została użyta do montażu konstrukcji ramy.

Dlatego też, specjaliści fischer wspierali klienta od etapu planowania i obliczeń, dostawy na miejscu i wsparcia projektu aż do pomyślnego zakończenia projektu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: fischer
#czytelnia #narzedzie #maszyny #do mocowanie #w sciany #fischer #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: