Na co zwrócić uwagę kupując garaż blaszany?

Podziel się:
Prezentujemy zalety posiadania garażu blaszanego. O czym należy pamiętać decydując się na zakup? Na co zwracać uwagę podczas użytkowania?

garaż blaszany

Garaż blaszany na co zwrócić uwagę

Popularny "blaszak" może służyć różnym celom. Oczywiście przede wszystkim służy jako garaż do przechowywania samochodu, ale bardzo często jest warsztatem lub magazynem do przechowywania różnych przedmiotów. Garaże blaszane są tanie i łatwe w montażu, dlatego cieszą się dużą popularnością. Ich design również uległ zmianie na przestrzeni ostatnich lat, co zdecydowanie stanowi zachętę do jego wyboru. Przed ostatecznym wyborem trzeba jednak wiedzieć na co należy zwrócić uwagę, by garaż blaszany spełniał swoje funkcje.
 

Zalety garażu blaszanego

Po kilkunastu latach blaszki wracają do łask i stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą producentów, którzy oferują coraz ciekawszy i nowoczesny design. Umożliwia to wybranie garażu blaszanego, który idealnie wkomponuje się w przestrzeń.

Zdecydowaną zaletą garaży blaszanych jest ich niska cena i szybki montaż w porównaniu do garaży murowanych. Na przygotowanym podłożu montaż blaszaka zajmuje zaledwie kilka godzin. W razie potrzeby można go rozebrać i przestawić w inne, dogodniejsze miejsce.

garaż blaszany

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Garaże Interstal - sprawdź ofertę firmy.
 

Konstrukcja garażu

Garaż blaszany jest konstrukcją lekką, która może być postawiona na stałe lub tymczasowo. W tym drugim przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na dobre umocowanie konstrukcji, by była stabilna i odporna na działanie silniejszych wiatrów. Najczęściej stosuje się kotwiczenie do płyt chodnikowych.

Garaż blaszany to konstrukcja składająca się ze słupów, ścian wykonanych z blachy ocynkowanej oraz dachu. Słupy powinny być wykonane ze stali zabezpieczonej farbą proszkową, która zabezpieczy je przed korozją. Wypełnienie ścian najczęściej stanowi blacha trapezowa, która może być ocynkowana, pomalowana farbą akrylową w kolorach z palety RAL lub wykończona okleiną drewnopodobną. Grubość blachy powinna wynosić od 0,5 do 0,7 mm. Wszystkie elementy łączone są za pomocą nitów, które nie tylko zapewniają stabilność konstrukcji, ale także jej szczelność.

Dach garażu blaszanego może być płaski, jednospadowy lub dwuspadowy. Jego konstrukcję stanowią odpowiednio położone kątowniki. Dach dwuspadowe zalecane są przede wszystkim na terenach z dużą ilością opadów, woda lub śnieg swobodnie spłyną. Wybierając garaż blaszany możemy zdecydować się na tradycyjną bramę otwieraną na dwie strony lub bramę podnoszoną ręcznie albo za pomocą pilota. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i wygodne, ale podnosi ostateczny koszt.

Garaż blaszany wcale nie musi przypominać tradycyjnego blaszaka. Może posiadać okna, dodatkową wiatę. Wszystko zależy od jego przeznaczenia i naszego zmysłu estetycznego. Konstrukcja garażu dzięki oknom nabiera lekkości a do środka wpada naturalne światło. Jest to szczególnie ważne , gdy garaż ma pełnić równocześnie funkcję małego warsztatu. Wiata to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują odpowiednią ilością miejsca. Pod wiatą można parkować drugi samochód (lepszym rozwiązaniem jest garaż dwustanowiskowy) lub zagospodarować jako miejsce spotkań na świeżym powietrzu, zadaszenie skutecznie będzie chronić przed nagłym deszczem.
 

O tym trzeba pamiętać

Blaszany garaż to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie samochodu przed działaniem czynników atmosferycznych przez cały rok. Niestety blacha nie chroni przed zmiennymi temperaturami. W zimie w garażu będzie bardzo zimno, w lecie bardzo gorąco. Rozwiązaniem będzie ocieplenie garażu. Warto wiedzieć, że garaże z blachy zawsze ocieplamy od wewnątrz, w przeciwieństwie do budynków murowanych. Najlepiej użyć do tego styropianu o grubości minimum 3 cm, niestety nie będzie wyglądało estetycznie, więc warto ściany dodatkowo obłożyć płytami kartonowo-gipsowymi.

Wielu producentów ma w swojej ofercie garaże ocieplane, styropian wkładany jest między dwie warstwy blachy. Takie garaże blaszane prezentują się bardzo ładnie, ale są droższe. Wybierając garaż blaszany warto zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy prawne. Standardowy garaż na jeden samochód ma wymiary 3x5 m i nie wymaga żadnego zezwolenia na budowę ani zgłoszenia do urzędu gminy (czasami są wyjątki). Należy jednak pamiętać, że jego powierzchnia nie może przekroczyć 35 m2.

Garaże blaszane przed przed postawieniem konstrukcji wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża, najczęściej obowiązek ten należy do inwestora. Producenci garaży blaszanych oferują swoje produkty z montażem lub do samodzielnego montażu, ale już na odpowiednio przygotowanym podłożu. Przede wszystkim musi być ono odpowiednio wyrównane i wypoziomowane. Jeżeli chcemy, by garaż służył przez wiele lat, to najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wykonanie wylewki betonowej, która zapewnia konstrukcji garażu blaszanego największą stabilność i trwałość. Trzeba także pamiętać, by jej powierzchnia była większa od wymiarów garażu o ok. 30 cm z każdej strony. Ekipa montażowa musi mieć zapewniony dojazd do miejsca montażu i do energii elektrycznej niezbędnej dla elektronarzędzi.

Wybierając producenta garażu blaszanego warto sprawdzić i porównać oferty kilku z nich prezentowane na stronach internetowych. Wysyłając e-mail można otrzymać wstępny kosztorys, ale trzeba pamiętać, że zapytanie musi dotyczyć garażu o tych samych parametrach i takim samym wykończeniu. Garaż z blachy ocynkowanej będzie znacznie tańszy niż elegancki garaż z blachy drewnopodobnej.

REKLAMA:

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KS
#ogrody #poradnik #Ochrona - tematy pozostałe #Ogrody - tematy pozostałe

Więcej tematów: