Neutralność klimatyczna do 2040 roku, zmniejszenie ilości potrzebnej energii w procesach produkcji, ochrona zasobów naturalnych, wdrażanie idei gospodarki obiegu zamkniętego w codziennej działalności biznesowej, rozwój pracowników oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracy – to niektóre ze zobowiązań, jakie podejmuje Grupa CIECH w nowej strategii ESG. Dokument prezentuje działania firmy w zakresie ochrony środowiska, troski o ludzi i społeczeństwo oraz najwyższych standardów ładu korporacyjnego. Cele strategii – mierzalne i umożliwiające monitorowanie postępów – są zgodne z kryteriami ESG stosowanymi w ocenie spółek giełdowych przez globalnych inwestorów. Wpisują się także w założenia „Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju”, przygotowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jako nowoczesna organizacja, jesteśmy przekonani, że tworzenie zrównoważonej, globalnej gospodarki, zapewniającej trwałe korzyści dla ludzi, środowiska i rynków, jest możliwe. Wierzymy, że biznes powinien być pionierem w wyznaczaniu trendów i promowaniu działań, które pomogą zmieniać nasze otoczenie na lepsze, w perspektywie kolejnych dekad i dla następnych pokoleń. Dlatego społeczna odpowiedzialność oraz zrównoważony rozwój, są jednym z filarów naszej strategii biznesowej – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.
REKLAMA:
W części środowiskowej strategia ESG Grupy koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Do roku 2026 CIECH zamierza obniżyć emisje dwutlenku węgla o 33 proc., do roku 2033 – odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 - osiągnąć neutralność klimatyczną.
- Strategię dekarbonizacji realizujemy od 2019 roku. Łącząc duże inicjatywy polegające na m.in. wprowadzeniu gazu do miksu energetycznego czy pozyskiwaniu pary z instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, z dziesiątkami mniejszych działań, chcemy do 2026 roku obniżyć emisyjność o co najmniej jedną trzecią. Rozwijamy własne innowacyjne technologie oraz liczymy w perspektywie kilkunastu lat na komercjalizację nowych rozwiązań, takich jak wykorzystanie wodoru, małych reaktorów jądrowych czy wydajnych magazynów energii – mówi Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A.
Ważnym elementem nowej strategii ESG CIECH jest również systematyczne zmniejszanie, w ujęciu rocznym, ilości energii wykorzystywanej w procesach produkcyjnych. W tym celu Grupa planuje wykorzystać najbardziej efektywne dostępne technologie. W trosce o ochronę zasobów naturalnych CIECH będzie systematycznie zmniejszać ich wykorzystanie w procesach produkcyjnych. Grupa zamierza także wprowadzać na większą skalę rozwiązania z dziedziny gospodarki obiegu zamkniętego, m.in. we współpracy z klientami i partnerami biznesowymi.
„Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze” to zobowiązanie m.in. mówiące o zerowej liczbie wypadków, którego realizację ma wspierać większa rola szkoleń nt. zagadnień z obszaru health&safety, wykorzystanie nowoczesnych metod monitorowania instalacji, a także wzmocnienie kwestii bezpieczeństwa w ocenach menadżerów odpowiedzialnych za produkcję. Z pracownikami wiąże się również zobowiązanie wspierania rozwoju talentów, poprzez wprowadzenie nowoczesnych metod oceny pracy oraz dbanie o różnorodność i równe szanse rozwoju, co ma doprowadzić do zwiększenia odsetka kobiet na stanowiskach menadżerskich do 35 proc. w 2030 roku.
Kolejnym ambitnym celem strategii ESG CIECH jest pozycja „dobrego sąsiada” dzięki uruchomieniu wielu inicjatyw poprawiających jakość życia społeczności lokalnych, sąsiadujących z zakładami Grupy CIECH, a także jeszcze lepszej współpracy z władzami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.
- Odpowiedzialny biznes zaczyna się od otwartości i przejrzystości. Dlatego w strategii ESG zapisaliśmy współpracę z partnerami biznesowymi na rzecz promowania i wdrażania idei zrównoważonego rozwoju. Odzwierciedleniem tego będą zasady ujęte w Kodeksie Partnera Biznesowego CIECH, o którego akceptację będziemy prosić naszych klientów i dostawców. Przejrzystość zapewni nam systematyczne raportowanie postępów realizacji strategii ESG, dzięki wykorzystaniu najlepszych standardów rynkowych, a także zmiana sposobu oceny pracowników poprzez włączenie celów strategii ESG do ocen pracowniczych i systemu premiowania – podsumowuje Jarosław Romanowski, Członek Zarządu CIECH S.A.
Wszystkie zobowiązania zawarte w strategii ESG są zaprezentowane w materiale dostępnym na stronach www.ciechgroup.com i www.esgciech.com.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: CIECH