Szkło laminowane na straży bezpieczeństwa użytkowników

Podziel się:
Współczesna architektura bazuje na odważnych, innowacyjnych projektach, w których nie ma miejsca na kompromisy – zarówno pod względem designu, jak i stosowanych materiałów oraz rozwiązań. Prawdziwym superbohaterem zrównoważonego budownictwa jest nowoczesne szkło, które nie tylko doskonale się prezentuje, ale przede wszystkim oszczędza energię, dba o odpowiednią ilość światła, optymalną temperaturę, komfort akustyczny oraz… bezpieczeństwo użytkowników. Budynek „uzbrojony” od stóp do głów w szkło laminowane chroni przebywających wewnątrz ludzi i troszczy się o ich wygodę, dzięki czemu inwestor może spać spokojnie.

Fot. Saint-GobainFot. Saint-Gobain
Szkło jest coraz częściej wybieranym materiałem w architekturze ze względu na szerokie spektrum zastosowania i możliwości, jakie ze sobą niesie. Duże przeszklenia są efektowne i efektywne zarazem – przyciągają uwagę, przez co budynek wyróżnia się na tle miejskiej zabudowy, a przebywanie w jego wnętrzach staje się przyjemnością ze względu na komfort termiczny, wizualny oraz akustyczny. Innowacyjne szkło jest dziś przyjazne dla środowiska, pozwala oszczędzać energię w miarę eksploatacji budynku i zapewnia korzystny bilans cieplny. Nic więc dziwnego, że staje się nowym standardem w zrównoważonym budownictwie. Jednak czy stosowanie wielkoformatowych przeszkleń nie jest rozwiązaniem ryzykownym? Nie, jeśli użyjemy szkła bezpiecznego.

Szklana podłoga, Wrocław, szkło laminowane LITE-FLOOR, fot. Saint-GobainSzklana podłoga, Wrocław, szkło laminowane LITE-FLOOR, fot. Saint-Gobain

Szkło hartowane, czyli bezpieczeństwo pod kontrolą

W architekturze wykorzystuje się kilka rodzajów szkła, które różnią się od siebie budową oraz cechami użytkowymi. Inne właściwości będą wykazywać szyby zespolone w ścianach zewnętrznych i świetlikach umieszczonych w połaci dachu, szklane elementy wykończenia wnętrz, przeszklone przegrody wewnętrzne czy powierzchnie, po których można beztrosko stąpać. Szkło wykorzystywane w architekturze powinno być zatem wytrzymałe, a jednocześnie otaczać użytkownika wyjątkową opieką. Dziś na pierwszej linii frontu w walce o bezpieczeństwo staje szkło hartowane oraz laminowane.

Zgodnie z polskimi przepisami, za szkło bezpieczne uważa się szkło hartowane, ze względu na jego zwiększoną wytrzymałość oraz fakt, że tłucze się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Takie odłamki nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Na rynku mianem szkła bezpiecznego określa się również szkło laminowane. Charakteryzuje się ono bowiem dużą nośnością szczątkową. Oznacza to, że nawet po rozbiciu szkło nie rozsypie się na drobne kawałki, gdyż jest przyklejone do folii.

Szyby wykorzystywane w budownictwie powstają ze szkła płaskiego typu float. Na etapie produkcji jest ono wylewane na roztopioną cynę dzięki czemu jest idealnie płaskie. Następnie, szkło poddawane jest procesowi powolnego chłodzenia, co skutkuje pozbyciem się wewnętrznych naprężeń zwiększających ryzyko pękania. Powstałe w ten sposób szkło, zwane szkłem odprężonym, cechuje się przeciętną wytrzymałością na zadane obciążenia. Aby ją zwiększyć należy poddać je procesowi hartowania.

Proces hartowania polega na nagrzaniu szkła do temperatury ok. 630°C, a następnie gwałtownym jego schłodzeniu strumieniami sprężonego powietrza. Tym sposobem w szkle zamykane są naprężenia rozciągające (w wewnętrznej części tafli) oraz ściskające (w zewnętrznej), dzięki czemu zyskuje ono znacznie większą wytrzymałość – mówi Jakub Rydkodym, Kierownik Wsparcia Technicznego Sprzedaży Saint-Gobain Building Glass. – W wyniku procesu hartowania otrzymujemy szkło bezpieczne hartowane ESG. Jego wytrzymałość na oddziaływania zarówno mechaniczne, jak i termiczne, jest kilkukrotnie większa niż dla szkła odprężonego.

Szkło hartowane w architekturze znajduje zastosowanie w bardzo wielu miejscach, jednak nawet ono czasem nie wystarcza. Ze względu na małą nośność szczątkową wybór szkła hartowanego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, nawet mimo dużej wytrzymałości. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie produktów do zadań specjalnych, które spełniają restrykcyjne normy budowlane i gwarantują bezpieczeństwo użytkownikom. I tu do akcji wkracza szkło laminowane.

Budynek AachenMünchener Versicherung AG, fot. Saint-GobainBudynek AachenMünchener Versicherung AG, fot. Saint-Gobain

Dodatkowe wsparcie? Z pomocą nadchodzi szkło bezpieczne laminowane!

W kwestii zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom budynków i ochrony mienia nie ma żadnej taryfy ulgowej, stąd na wagę złota są certyfikowane rozwiązania jakości premium. Przeszklona elewacja powinna chronić użytkowników budynku przed wypadnięciem, skaleczeniem odłamkami, a także zabezpieczać przed wszelkiego rodzaju aktami wandalizmu czy próbami włamania. Po szkło bezpieczne laminowane sięga się coraz częściej, bowiem jest ono po prostu niezawodne.

Szkło bezpieczne laminowane VSG (klejone) powstaje w wyniku procesu laminowania dwóch lub więcej tafli szkła za pomocą specjalnej folii PVB (jednej lub kilku warstw) umieszczonej między nimi. Sforsowanie szkła laminowanego nie jest łatwe, a jeśli już do tego dojdzie – folia utrzymuje odłamki na miejscu. Doskonale spisze się w drzwiach, wielkoformatowych oknach i witrynach, szklanych dachach, podłogach oraz balustradach.

W zależności od rodzaju, liczby i grubości poszczególnych tafli szkła oraz rodzaju i ilości zastosowanej folii PVB, jesteśmy w stanie uzyskać szkło laminowane o różnych parametrach i właściwościach. Niezależnie jednak od wybranego wariantu, wszystkie rozwiązania z funkcją ochronną, czyli posiadające w swojej oficjalnej nazwie określenie „bezpieczne”, takie jak m.in. STADIP PROTECT czy STADIP SILENCE, muszą być zgodne z obowiązującą w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane” – podkreśla Jakub Rydkodym.

Zastosowanie szkła bezpiecznego laminowanego nie oznacza wcale rezygnacji z innych funkcji, wręcz przeciwnie – jest gwarancją kompleksowej troski o użytkownika.

Budynek Kö-Bogen w Düsseldorfie, fot. Saint-GobainBudynek Kö-Bogen w Düsseldorfie, fot. Saint-Gobain

Multifunkcyjne szkło bezpieczne, czyli komfort i ekologia w pakiecie (szybowym)

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i równolegle rosnącymi wymaganiami w zakresie energooszczędności i termoizolacyjności obiektów, zrównoważone budownictwo stawia na produkty najwyższej jakości, które zapewnią obiektom wymaganą efektywność energetyczną. Normy dotyczące fasad budynków publicznych są jeszcze bardziej restrykcyjne, niż ma to miejsce w przypadku zabudowy jednorodzinnej, zatem szkło będące częścią elewacji musi wykazywać się doskonałymi parametrami technicznymi. Istotny jest zarówno jak najniższy współczynnik przenikania ciepła Ug, jak i przepuszczalność światła Lt, która z kolei powinna być jak najwyższa. W przypadku szyb laminowanych właściwości finalnego produktu zależą od rodzaju zastosowanego szkła bazowego.

Stosując szkło bezpieczne laminowane z powłoką ECLAZ zyskamy połączenie ochrony z najlepszą wydajnością energetyczną oraz niezrównanym dostępem do światła dziennego. Szkło bazowe ekstra białe DIAMANT zagwarantuje wysoką przepuszczalność światła naturalnego i perfekcyjne odwzorowanie kolorów, co jest szczególnie istotne w przypadku tafli o znacznej grubości. Antyrefleksyjna powłoka VISION-LITE pozwoli uzyskać idealną widoczność przedmiotów znajdujących się po drugiej stronie szyby, zaś szkło z powłoką przeciwsłoneczną z rodziny COOL-LITE zapewni zarówno optymalną ilość światła wewnątrz, jak i ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń – wyjaśnia Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass.

Inwestycja w nowoczesne szkło bezpieczne laminowane jest długoterminowa i niesie wymierne korzyści zarówno użytkownikom, jak i środowisku, dzięki w pełni zrównoważonej produkcji – zgodnie z polityką odpowiedzialności społecznej biznesu. Innowacyjne szkło nowej generacji posiada Deklarację Środowiskową Produktu EPD. Dokument ten szczegółowo opisuje oddziaływanie produktu na środowisko podczas całego jego cyklu życia (LCA) – począwszy od pozyskania surowców, przez kolejne etapy produkcji, transport, montaż, po utylizację czy obróbkę wtórną. Jeżeli budynek wykorzystuje materiały z deklaracją EPD, zwiększa to jego szansę na uzyskanie certyfikatu zrównoważonego budownictwa (BREEAM, LEED, WELL,). – Działanie w myśl zasady „Making The World a Better Home” jest celem nadrzędnym naszej firmy. Wytwarzane przez nas produkty i rozwiązania troszczą się o to, by każdego dnia świat był piękniejszym, coraz bardziej przyjaznym i bezpiecznym miejscem do życia – dodaje Monika Naczeńska.
REKLAMA:

Podczas gdy nowoczesne budynki przyciągają wzrok designerskimi projektami i efektowną, przeszkloną elewacją, bezpieczne szkło laminowane jest cichym bohaterem, który co dzień stawia czoła zmiennym warunkom pogodowym i potencjalnym zagrożeniom w imię dobrego samopoczucia, zdrowia i życia użytkowników, a także ochrony mienia oraz środowiska. Innowacyjne, funkcjonalne i bezpieczne szkło nowej generacji stało się symbolem najwyższego komfortu oraz standardem, po który architekci sięgają z coraz większą świadomością.

TEKST ZOSTAŁ OPRACOWANY NA POTRZEBY ŚWIATA SZKŁA
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#okna #czytelnia #szklo #okna i drzwi #saint_gobain_glass #Przeszklenia

Więcej tematów: