Wrocław: ATAL City Square. Architekci komentują

Podziel się:
Przy jednej z głównych arterii Wrocławia powstaje nowe założenie urbanistyczne, które możemy zaliczyć do kategorii mixed use. Połączy różnorodne funkcje – od mieszkalnych, przez usługowe, na apartamentach inwestycyjnych kończąc. Architekci musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Teren otacza gęsta zabudowa śródmiejska, która sprawia, że architektura musi być „wpasowana” w okolicę. Co było szczególnie ważne podczas projektowania?

Fot. ATALFot. ATAL

Regeneracja miast sprzyja aktywizacji społeczeństwa

W architekturze pierwsze miejsce zawsze ma człowiek: jego potrzeby i oczekiwania. Zmieniający się styl życia, który sprawia, że jak nigdy wcześniej potrzebujemy stwarzania okazji do spotkań, zmienia współczesne osiedla. Betonowe podwórka również odchodzą w niepamięć – a pojawiają się kompleksowo zaprojektowane osiedla z ciągami pieszymi, ścieżkami rowerowymi, nasadzeniami zieleni. To szczególnie istotna kwestia w regeneracji miast, gdzie efektywne wykorzystanie przestrzeni ma wpłynąć na aktywizację społeczeństwa.

Przedmieście Oławskie: zniszczone podczas wojny, dziś zwracane mieszkańcom

Nie chodzi w tym przypadku o samo rewitalizowanie niszczejących budynków, lecz nadawanie nowych funkcji miejscom dotychczas nieużytkowanym. Wskutek tego nawet całe dzielnice podlegają planom regeneracji, co ma napędzać gospodarkę i pozytywnie wpływać na lokalną społeczność. Jednym z takich obszarów jest Przedmieście Oławskie we Wrocławiu, które w ostatnich latach zmienia swój charakter. Jeszcze przed II wojną światową była to reprezentacyjna część ówczesnego Breslau, jednak wskutek walk aż 60% zabudowy zostało zniszczone. Dziś powstają tu nowe inwestycje, a dzielnica odmienia swój charakter.
REKLAMA:

ATAL City Square rośnie w oczach

We Wrocławiu, przy ulicy Pułaskiego, powstaje kompleksowe założenie ATAL City Square. To teren, który przez lata był niewykorzystywany. Nowa inwestycja połączy funkcje mieszkaniowe, usługowe i apartamenty inwestycyjne. I etap ATAL City Square zaprojektowała Maćków Pracownia Projektowa, za kolejne w tym etap 2 oraz układ urbanistyczny ATAL City Square – odpowiada pracownia AP Szczepaniak. W drugim etapie, w powstającym właśnie budynku A, połączonym z przebudowaną parowozownią, znajdzie się 111 mieszkań, 2 lokale handlowe i 4 apartamenty inwestycyjne. Łącznie powstanie tu 115 miejsc postojowych.

Fot. ATALFot. ATAL
– Przy projektowaniu inwestycji konieczne było dopasowanie jej do gęstej, śródmiejskiej zabudowy. Architektura musi wpasować się w otoczenie i łączyć to, co stare, z tym, co nowe. Z tego też względu postanowiliśmy na elewacji zastosować płytkę klinkierową i tynk w kolorze grafitowym, co nawiązuje do industrialnego charakteru okolicy. Sam tynk zaś optycznie odcina parter i attykę, tym samym dzieląc bryłę budynku na dwie części i zaburzając wertykalny układ elewacji. W ten sposób otrzymaliśmy projekt minimalistyczny i ponadczasowy – opowiada Artur Szczepaniak, główny architekt pracowni AP Szczepaniak.

Elewacja jest swoistym nawiązaniem do obiektów przemysłowych, typowych dla tej okolicy. Taki zabieg pozwolił dobrze wpisać się w kontekst rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Okolica zyskuje na spójności wizualnej, a nowe funkcje wzbogacają tę część miasta. Inwestycja znajduje się przecież w jednej z kluczowych wrocławskich lokalizacji – nieopodal Dworca Głównego PKP, Wzgórza Partyzantów czy Placu Społecznego, a w niedalekiej odległości mieści się również wrocławski Rynek.

– ATAL City Square umożliwia korzystanie z oferty i atrakcji wielkomiejskiego życia. Dzięki wyjątkowej lokalizacji w centrum Wrocławia, przyjaznej okolicy i wielu funkcjonalnym rozwiązaniom osiedle zachęca do zamieszkania i przyciąga inwestorów. Drugi etap osiedla wyróżnia budynek dawnej parowozowni. Postindustrialna przestrzeń odzyska dawny blask i znów zacznie tętnić życiem. W odnowionym obiekcie powstanie 6 unikatowych i komfortowych mieszkań. Apartamenty o loftowym charakterze mają duży potencjał, jednocześnie osiedle oferuje także funkcjonalne wnętrza w nowoczesnym budynku. Inwestycja odpowiada na zróżnicowane potrzeby, w związku z tym liczymy na duże zainteresowanie najnowszą odsłoną naszej oferty – podsumowuje Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ATAL
#wiadomości #wnetrza

Więcej tematów: