Drzwi zewnętrzne do domu - jakiej marki drzwi warto wybrać?

Podziel się:
Drzwi wejściowe do domu spełniają tak wiele ważnych zadań, że lekkomyślnością byłoby powierzyć ich zakup przypadkowi. Złym pomysłem jest również zakup tylko ze względu przypadający nam do gustu kolor, wzornictwo czy tłoczenie. Nasz wybór powinien być dogłębnie przemyślany, a drzwi - spełniać wszystkie stawiane im wymagania i oczekiwania.

Fot. KSFot. KS
Jak więc kupić drzwi zewnętrzne do domu? Czy są producenci, od których można kupować "w ciemno"? Jeśli właśnie planujesz kupić nowe drzwi wejściowe - przeczytaj koniecznie nasz poradnik. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego wybór drzwi wejściowych jest ważny?

Zewnętrzne drzwi wejściowe są wizytówką Twojego domu - to oczywiste, że szukasz rozwiązań przede wszystkim estetycznych i efektownych. Ale warto połączyć walory wizualne z użytkowymi - tylko wtedy będziesz naprawdę zadowolony z dokonanego zakupu. Jakie więc inne zadania mają do spełnienia drzwi wejściowe?

Drzwi zewnętrzne jako gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców domu jednorodzinnego

Zewnętrzne drzwi wejściowe to nie tylko dodatek do pięknej elewacji, ale przede wszystkim bariera dla osób trzecich, która zapewnia mieszkańcom domu i ich dobytkowi bezpieczeństwo. Aby jednak rolę ochrony przed nieproszonymi gośćmi spełniały dobrze, muszą zostać wykonane z solidnych materiałów i wyposażone w dodatkowe systemy antywłamaniowe, na przykład zamki wielopunktowe.

Drzwi zewnętrzne jako element podnoszący komfort użytkowania domu

Drzwi wejściowe do domu chronią przed utratą ciepła, zapewniając komfort termiczny w pomieszczeniach. Taka izolacja termiczna jest koniecznością zwłaszcza w jednorodzinnych domach wolnostojących narażonych na zmienne temperatury - mróz i silne wiatry zimą i upał latem. Solidne drzwi wysokiej jakości zapobiegają tworzeniu się tak zwanych mostków termicznych, a więc utracie ciepła z domu - pozwalają więc zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku.

Izolacja akustyczna to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Drzwi zewnętrzne do domu stanowią barierę dla hałasów dobiegających z pobliskiej ulicy czy sąsiedniego domu. Ma to duże znaczenie w przypadku domów położonych w ruchliwej, hałaśliwej okolicy.

Wreszcie drzwi mogą zapewniać dodatkowe źródło oświetlenia, jeśli wybierzemy model z przeszkleniami. Nad takim zakupem warto się zastanowić przede wszystkim wtedy, gdy w korytarzu brak okna. Przeszklenia jednak mogą być także pięknym elementem dekoracyjnym, który doda bryle domu lekkości i nowoczesnego designu.

Drzwi zewnętrzne - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Aby drzwi zewnętrzne mogły skutecznie chronić dom przed włamaniem, zapewniać izolacyjność cieplną i akustyczną, muszą spełniać określone normy jakości. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na konkretny model, zwróć uwagę na informacje podane przez producenta. Oto parametry, które należy sprawdzić przez zakupem.

Rodzaj materiału

Wybór drzwi zewnętrznych jest bardzo szeroki - także pod względem rodzaju materiału, z których zostały wykonane. Do wyboru mamy:

- drzwi ze stali nierdzewnej - są bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a jednak nie zapewniają tak dobrej izolacji termicznej jak drewniane;

- drzwi drewniane - cieszą się dużym powodzeniem, zapewniają w domu przyjemny mikroklimat i ciepło. Drewno ma niski stopień rozszerzalności cieplnej, co zapewnia łatwość otwierania drzwi w każdych warunkach. Pięknie się prezentują, ale też wymagają regularnej konserwacji;

- drzwi z aluminium - są lekkie, odporne na uszkodzenia i wytrzymałe na warunki atmosferyczne;

- drzwi z tworzyw sztucznych - to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów drzwi wejściowych. Są łatwe do utrzymania w czystości i lekkie. Zapewniają dobrą izolację, ale też mają wysoki stopień rozszerzalności cieplnej.

Nie ma więc jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, który rodzaj drzwi wybrać, ponieważ to zależy od warunków i oczekiwań inwestora. Drewniane drzwi zewnętrzne sprawdzą się w każdych warunkach, ale wymagają pielęgnacji. Z kolei drzwi zewnętrzne stalowe, bardzo praktyczne i funkcjonalne, mogą nie dość dobrze chronić przed utratą ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik ten określa ilość ciepła przenikającego przez przegrody termiczne - ściany, zadaszenie, okna i drzwi zewnętrzne. Według przepisów obowiązujących od tego roku, powinien on dla drzwi wejściowych wynosić nie więcej niż 1,3 W/(m2*K). Im mniejszy ten współczynnik - tym lepsza izolacyjność.

Grubość i wypełnienie

Im większa grubość drzwi zewnętrznych, tym większa jest ilość znajdującego się w nich materiału izolacyjnego. A to ma wpływ zarówno na poziom izolacji termicznej, jak i akustycznej.

Dodatkowe wyposażenie

Przy drzwiach zewnętrznych niezbędne są dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, które gwarantują bezpieczeństwo domowników. O klasie bezpieczeństwa informuje nas klasa RC (o numeracji od 1 do 6) - im jest ona wyższa, tym lepiej drzwi zabezpieczają przed włamaniem. Najwyższa klasa, RC6 to drzwi antywłamaniowe odporne na działanie elektronarzędzi o dużej mocy, wyposażone we wzmocnione ościeżnice i zawiasy oraz zamki.

Design

Drzwi zewnętrzne do domu powinny być także dopasowane do jego stylu, kolorystyki i bryły. Do rustykalnej rezydencji idealnie pasować będą stylizowane na stare drzwi drewniane, a do nowoczesnego domu - drzwi zewnętrzne stalowe. Oferta jest jednak tak bogata, że każdy inwestor znajdzie dla siebie model idealny pod każdym względem.

Producenci, na których warto postawić

Wysoka jakość wykonania i optymalne parametry użytkowe to podstawa przy wyborze drzwi. Wśród wielu producentów obecnych na polskim rynku istnieje kilku, którym można zaufać bez wątpliwości.

Agmar

Marka, która istnieje na rynku od roku 1998 i zapewnia klientom najwyższej jakości drzwi wykonane z drewna w szerokiej palecie wzorów i kolorów. Jej atutem jest nowoczesny park maszyn zapewniający wydajność produkcji oraz stosowanie wyłącznie ekologicznych farb do ich barwienia. Wśród wielu modeli drzwi drewnianych znajdziecie zarówno modele pełne, jak i z przeszkleniami, jedno- i dwuskrzydłowe, płytowe i ramiakowe. Drzwi Agmar spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe, co potwierdzają liczne certyfikaty.

Gerda

Tej marki nie trzeba zapewne nikomu przedstawiać - obecna jest na polskim rynku od wielu lat i cieszy się uznaniem i zaufaniem klientów. Drzwi Gerda do mieszkania to bogaty wybór antywłamaniowych modeli stalowych o wysokich klasach izolacyjności i szczelności. Na uwagę zasługują również oferowane przez tę markę usługi dodatkowe - bezpłatny pomiar i wycena, autoryzowany serwis, wymiana i montaż zamków.

Delta

Kolejny godny zaufania producent drzwi zewnętrznych to marka Delta oferująca drzwi wewnętrzne, wejściowe, antywłamaniowe, akustyczne, przeciwpożarowe oraz pasywne. Firma gwarantuje duży wybór modeli z przeszkleniami i bez oraz okuć ze stali nierdzewnej - z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Inni producenci

Wśród producentów oferujących drzwi dostępne od ręki i na zamówienie, warto wymienić również takie marki jak DRE, Intenso, Wikęd, PORTA czy Centurion. Produkty dostępne w ich ofercie ozdobią każdy dom i ochronią jego wnętrza, są estetyczne i do kupienia w różnych wymiarach.

Podsumowanie

Zakup drzwi zewnętrznych to inwestycja bardzo poważna - służyć mają przez całe dziesięciolecia, nie można więc sobie pozwolić na wybór modelu, który nie spełnia wszystkich wymogów i oczekiwań inwestora.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#okna #drzwi #okna i drzwi #poradnik

Więcej tematów: