Kruszarka szczękowa — z czego się składa
Urządzenie to składa się z:
- korpusu,
- zespołu elementów kruszących,
- napędu,
- części (odpowiedzialnych za zabezpieczenie maszyny przed niebezpiecznym przeciążeniem).
Kruszarka szczękowa charakteryzuje się wysoką wydajnością jak i możliwością kruszenia surowców o dużych gabarytach (od 400, do nawet 1400 mm — w zależności od modeli urządzeń).
Zasada działania
Zasada działania kruszarki jest stosunkowo prosta i polega na kruszeniu surowców pomiędzy dwoma szczękami, gdzie jedna ustawiona jest pionowo i jest ona nieruchoma, natomiast druga jest nachylona pod odpowiednim kątem i wykonuje ruch wahadłowy (zbliża się i oddala od szczęki stałej).
Rozróżnia się dwa rodzaje ruchów wahadłowych w kruszarkach szczękowych. Jest to ruch wahadłowy prosty w kruszarkach dwurozporowych, oraz ruch wahadłowy złożony w kruszarkach jednorozporowych.
Obydwie szczęki wyposażone są w wymienne płyty drobiące, których powierzchnie tworzą rodzaj uzębienia za sprawą tego, że ukształtowane są w formie daszkowatych podłużnych bruzd.
Ostrza zębów obydwu przeciwległych płyt mijają się i ziarna, które zgniatane są między płytami, łamią się, lub podlegają zginaniu. Dotyczy to zwłaszcza płaskich i wydłużonych ziaren. Dodatkowo, szczególnie podczas złożonego ruchu wahadłowego szczęki ruchomej występuje działanie ścierające podczas rozdrabniania.
Wykorzystanie
Jak wiadomo, kruszarki szczękowe wykorzystuje się do rozdrabniania grubego, średniego i niekiedy drobnego rodzaju skał zwięzłych. Należy wiedzieć, że nie nadają się one do rozdrabniania skał, które mogą być lub są plastyczne, natomiast jeżeli chodzi o skały częściowo plastyczne np. wapień porowaty, może być on kruszony na lekkie kruszywo, które łamane jest za pomocą kruszarek jednorozporowych. Złożony ruch szczęki będzie powodował częściowe przedostawanie się materiału w kierunku szczeliny wylotowej.
Jeżeli chodzi o kruszarki szczękowe dwurozporowe, nadają się one do rozdrabniania grubego, średniego materiału, przez co stosuje się je najczęściej do rozdrabniania wstępnego lub wtórnego, lecz tylko w przypadku, gdy nie jest to kruszenie ostateczne.
Kruszarki szczękowe jednorozporowe nadają się najczęściej do rozdrabniania średniego i drobnego materiałów, które nie są za bardzo zwięzłe. Do odmian takich kruszarek zaliczają się granulatory szczękowe, które charakteryzują się nieco węższym i wydłużonym wylotem, drobniejszym karbowaniem płyt drobiących oraz wydłużoną szczeliną wylotową, która powstaje w wyniku wykształcenia dolnej części szczęki ruchomej równolegle do szczęki pionowej (stałej).
Kruszarki szczękowe często wykorzystuje się w kopalniach, lecz zazwyczaj stosowane są tam dobre jakościowo urządzenia znanych marek z uwagi na kruszenie bardzo twardych materiałów. Innym miejscem, gdzie swoje zastosowanie mają kruszarki szczękowe są miejsca recyklingowe, gdzie stosuje się je do recyklingu cegieł, gruzu, płyt chodnikowych, czy kostki.
Jeżeli kruszarka ma swoje zastosowanie w recyklingu, dobrze, aby była wyposażona w elektromagnes oraz powinna mieć dobrze zabezpieczoną taśmę odbierającą urobek przed komorą kruszenia, po to, aby elementy metalowe nie mogły jej uszkodzić. Dodatkowo warto, aby była wyposażona w wagę oraz centralne smarowanie komory kruszenia.
Części do kruszarek szczękowych, kruszarek udarowych, kruszarek stożkowych i nie tylko
Jeżeli posiadasz kruszarkę szczękową, bądź inną i szukasz części zamiennych do swojego urządzenia, możesz skorzystać z wielu sklepów w sieci, które oferują części zamienne do różnego rodzaju kruszarek.
Części zamienne i ich zakres, jaki możesz znaleźć w sklepach odnośnie kruszarek szczękowych, jest naprawdę imponujący. Zaliczają się do niego:
- szczęki,
- kliny,
- płyty boczne oraz rozporowe,
- łoża kruszarek,
- wały główne,
- łożyska,
- inne elementy mechaniczne.
Części do kruszarek można znaleźć od różnych znanych producentów, którzy także słynął z produkcji tego typu maszyn. Części przechodzą rygorystyczne testy, w tym rygorystyczną kontrolę jakości, przez co można być spokojnym, że kupuje się dobry produkt.