Oszczędzają energię i podnoszą higienę wody – czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Podziel się:
Miniwęzeł, mieszkaniowy węzeł cieplny albo po prostu stacja mieszkaniowa. Kompaktowe urządzenia do indywidualnego przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz dystrybucji ciepła dla instalacji ogrzewania mają potencjał, by stać się dominującym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym. Ich stosowanie przynosi szereg korzyści, wpływających na komfort, zdrowie, a także finanse użytkowników.

Fot. UponorFot. Uponor

Jak działają stacje mieszkaniowe?

Stacje mieszkaniowe to kompaktowe rozwiązania, które coraz częściej są stosowane w budownictwie wielomieszkaniowym. Pozwalają one na produkowanie ciepłej wody dopiero w momencie pojawienia się na nią zapotrzebowania. Dzięki wydajnym wymiennikom ciepła jest dostępna natychmiast i nie wymaga od użytkownika oczekiwania. Jednocześnie w rozwiązaniu tym nie ma pionów ciepłej wody użytkowej oraz cyrkulacji, co powoduje mniejsze straty energii, a tym samym mniejsze koszty. Co ważne, istnieje możliwość dostosowania konfiguracji stacji mieszkaniowych do specyfiki danego lokalu.

Specyficzny dla stacji mieszkaniowych sposób działania ma również znaczący wpływ na higienę wody pitnej, a tym samym zdrowie użytkowników. - W sprzyjających warunkach, w instalacjach wodnych mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka mikroorganizmy. Wśród nich wymienić można m.in. bardzo groźne bakterie z rodziny Legionella. W przeciwdziałaniu zagrożeniu pomaga utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Ciepła woda powinna mieć minimum 55°C, a zimna maksymalnie 10°C. Stacje mieszkaniowe i tryb ich działania pozwalają utrzymywać taki przedział, a tym samym dystrybuować zawsze czystą i zdrową wodę – mówi Piotr Serafin, ekspert Uponor, producenta bezpiecznych systemów zaopatrzenia w wodę pitną oraz energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia.

Fot. UponorFot. Uponor

Energooszczędne rozwiązanie przyjazne środowisku

Dzięki swojemu mechanizmowi działania stacje mieszkaniowe pozwalają na ograniczenie strat energii do minimum, przez co wpisują się w ramy zielonego i dobrego dla środowiska budownictwa. To wiąże się również ze znaczną redukcją kosztów użytkowania lokalu. - Oprócz przygotowywania ciepłej wody na żądanie, znaczenie ma również sama budowa urządzeń – m.in. odseparowanie termiczne mocowań oraz izolowanie przewodów. W efekcie straty energii na rurach dystrybucji poziomów ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji, mogą zostać zmniejszone niemal o 60 procent – dodaje Piotr Serafin.
REKLAMA:

Spotkanie poświęcone stacjom mieszkaniowym z udziałem międzynarodowych ekspertów

Stacjom mieszkaniowym oraz powszechnie panującym na ich temat mitom było poświęcone spotkanie z serii Live Talks. To organizowany przez Uponor cykl internetowych, bezpłatnych wydarzeń z udziałem międzynarodowych ekspertów, w których uczestnicy mogą zgłębić wiedzę na tematy branżowe. Spotkanie można obejrzeć tutaj: https://uponor-livetalk.com/livestream/.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Uponor
#czytelnia #rura #instalacje #uponor #woda #Instalacje wodne

Więcej tematów: