Jakie są zalety ocieplenia domu styropianem?

Podziel się:
Gwałtownie rosnące ceny energii nadały nowy impet zainteresowaniu termomodernizacją domów. Jej głównym celem jest bowiem ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię. Przełom jesieni i zimy to ostatni moment, by przeprowadzić ten proces przed nastaniem mrozów.

Fot. StyropminFot. Styropmin
Według najnowszych szacunków GUS ceny tzw. nośników energii (np. prądu, gazu i innych) wzrosły w listopadzie o 13,4 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Ten wzrost jest wyraźnie większy niż średni poziom inflacji – 7,7 proc. rok do roku. Energia drożeje bardziej niż np. żywność (6,4 proc. rok do roku). „Spodziewamy się, że ta sytuacja przełoży się na liczbę zapytań o możliwości ocieplenia domów, będzie to związane z poszukiwaniem sposobów na zmniejszenie rachunków za utrzymanie domu” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał termoizolacyjny – styropian.

Skąd bierze się ta oszczędność? Położenie warstwy styropianu, czy ocieplenie domu, oznacza, że budynek będzie tracił mniej ciepła, a skoro więcej ciepła zostanie w środku, to mniej będzie potrzeba energii do jego wyprodukowania. Średnio szacuje się, że przeprowadzenie termomodernizacji oznacza obniżenie rachunków za ogrzewanie o ok. 30 proc.

Fot. StyropminFot. Styropmin
„Efektywności termoizolacji sprzyja zastosowanie odpowiednich rodzajów styropianu w odpowiednich częściach domu” – przypomina Dariusz Pruszkowski. Podstawowe rozróżnienie dotyczy podziału na styropian uniwersalny (biały) i pasywny (ciemnoszary), który dzięki dodatkowi grafitu ma lepsze właściwości izolacyjne. Trzeba pamiętać, że skuteczność warstwy izolacji zależy nie tylko od parametrów styropianu, ale i od grubości warstwy. W przypadku nowych domów tę grubość można uwzględnić w projekcie, z kolei w przypadku ocieplania istniejących budynków gruba warstwa może nie być możliwa do położenia, wówczas sprawdzi się styropian pasywny, taki jak np. Passive Pro 33.
REKLAMA:

Nie jest to jednak jedyne kryterium podziału styropianów. Fundamenty, piwnice, podłogi na gruncie – słowem wszystko to, co jest blisko ziemi – warto ocieplić materiałem, który został zaprojektowany do miejsc o podwyższonej wilgotności. Są to takie styropiany jak Hydromin czy Fundamin. W przypadku domów istniejących warto skonsultować możliwość położenia płyt styropianowych od wewnątrz. Dobra izolacja to kluczowy element ochrony przed przemarzaniem i gromadzeniem się wilgoci.

Fot. StyropminFot. Styropmin
Układanie styropianu nie powinno się odbywać w temperaturze poniżej plus 5 st. C, a to oznacza, że trzeba się wyrobić z pracami przed nastaniem mrozów. Warto pamiętać, że prac ze styropianem nie powinno się przerywać na dłuższy czas. Jest to materiał wrażliwy na oddziaływanie promieni słonecznych i, choć zapewne oczekiwania słońca w zimie łączy się ze zbyt wielkim optymizmem, to lepiej dmuchać na zimne. Stawką jest bowiem nie tylko komfort mieszkania, ale i trwałość wykonania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Styropmin
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #styropian #na sciany #do docieplanie

Więcej tematów: