W domu z drewna zdrowy duch. O wpływie budownictwa na zdrowie

Podziel się:
Wiele czynników wpływa na zdrowie i samopoczucie, a jednym z nich jest to jak mieszkamy. Od naszego „gniazda” oczekujemy ochrony, wygody i komfortu. Zmiana stosowanych technologii budowlanych na odnawialne i ekologiczne może pozytywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia ludzi.

Fot. UnihouseFot. Unihouse

Problemy zdrowotne Polaków

Według danych, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – co czwarty respondent codziennie odczuwa stres w pracy. Długofalowo prowadzi to nie tylko do pogorszenia się zdrowia psychicznego. Przykładem może być ilość zachorowań na depresję – według rządowych danych w Polsce cierpi na nią 4 miliony ludzi. Długotrwałe wystawienie na działanie stresu może skutkować większą podatnością na przeziębienia, przedwczesnym siwieniem, utratą apetytu czy bezsennością. To może przełożyć się na dalsze problemy ze zdrowiem.

Negatywnie na nasze zdrowie mogą wpływać również czynniki środowiskowe. Najlepszym przykładem jest zanieczyszczenie powietrza, które może doprowadzić do chorób układu oddechowego. Powietrze w wielu polskich miastach jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie, co przekłada się na rosnące problemy zdrowotne populacji. Do pogorszenia ogólnej jakości zdrowia mogą prowadzić również hałas lub zanieczyszczenie świetlne.
REKLAMA:

Lista czynników negatywnie wpływających na zdrowie jest długa, dlatego też dążymy, by nasze mieszkania były od nich w maksymalnym stopniu wolne. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a stan licznych polskich nieruchomości pozostawia wiele do życzenia. Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe i pozytywnie wpływać na zdrowie mieszkańców? Pomóc może zmiana stosowanych rozwiązań i materiałów budowlanych na zrównoważone i niskoemisyjne. Przykładem może być technologia szkieletowa-drewniana, w Polsce stosowana przez firmę Unihouse S.A. Opiera się ona na prefabrykowanych elementach z różnych rodzajów drewna konstrukcyjnego, na których opiera się szkielet modułu.

Drewno w budynku, budynek z drewna

Moduły powstają w fabryce, w której wykonywana jest większość prac. Eliminuje to uciążliwości związane z tradycyjnym sposobem budowy, gdyż na placu budowy następuje tylko ostateczny montaż, co, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Pozwala to ograniczyć do minimum ekspozycję na hałas lub unoszące się pyły.

Głównym materiałem stosowanym w budynkach szkieletowych Unihouse jest drewno. Jego zastosowanie przekłada się na zmniejszone zanieczyszczenie powietrza oraz mniejsze emisje gazów cieplarnianych, związane z jego odnawialnością oraz mniejszy nakładem energii niezbędnym do obróbki. Drewniane budynki wiążą w sobie dwutlenek węgla, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza.

Do wykończenia stosuje się materiały izolacyjne w postaci wełny mineralnej, a przegrody okładane są płytami gipsowo-kartonowymi. Chroni to przed powstawaniem wilgoci, pleśni oraz pozwala utrzymywać stałą, komfortową temperaturę. Moduły wykańczane są pod klucz, a podczas projektowania ich wnętrza zwraca się uwagę na funkcjonalność i odpowiedni układ przestrzenny. Zapewniają one wystarczającą ilość naturalnego światła, które ważne jest dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia.

Zmiana stosowanych technologii i materiałów budowlanych na przyjazne środowisku pozwala nie tylko obniżyć koszty inwestora, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie użytkowników. Można przypuszczać, że w nadchodzących latach budownictwo szkieletowe-drewniane zyska na znaczeniu, co przełoży się na poprawę ogólnego stanu zdrowia ludzi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Unihouse
#czytelnia #domy prefabrykowane #dom #ściany #z drewno

Więcej tematów: